Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zazdrość w pracy

Avatar placeholder
17.03.2015 07:50
Zazdrość w pracy
Zazdrość w pracy

Masz nieustanną świadomość, że koleżanki z pracy prowadzą ciekawsze życie, mają grzeczniejsze dzieci i dobrze zarabiających mężów, lepiej wyglądają, a w pracy osiągają same sukcesy? W dodatku cieszy cię ich każde niepowodzenie i nagana szefa? To znaczy, że jesteś zazdrosna. Podcinasz sobie skrzydła. Zamiast się rozwijać i zdobywać szczyty – odnosisz porażkę. Zazdrość w pracy może przydarzyć się wielu z nas. Gdy staje się twoją siłą napędową, staraj się hamować wszelkie negatywne emocje i polubić siebie.

spis treści

1. Zazdrość w miejscu pracy

Kiedy zazdrość staje się motorem działania pracownika, wpada on w tzw. dołek psychiczny. Zamiast koncentrować się na efektywności pracy, gromadzi z każdym dniem kompleksy. Taka osoba nie umie cieszyć się życiem, być dumna z kogoś i z tego, co inni osiągają. W dodatku osoba zazdrosna w pracy nie potrafi zaakceptować siebie i swojego życia takim, jakie jest. W zaistniałej sytuacji kumuluje negatywne emocje. Lekka zazdrość psychologiczna może zdarzyć się każdej osobie – to naturalna reakcja, gdyż ludzie mają od wieków taką mentalność. Taki rodzaj zazdrości może mobilizować do pracy i rywalizacji. Kiedy jednak zazdrość to jedyna pobudka do działania albo do utrudniania rozwoju innych, wówczas przybiera patologiczne rozmiary i może prowadzić do niezdrowej atmosfery wśród pracowników.

2. Jak walczyć z zazdrością?

Pierwsza zasada w leczeniu zazdrości to akceptacja własnej osoby. Należy zdać sobie sprawę, iż zazdrość wynika z niskiego poczucia własnej wartości. Ktoś, kto sam nie czuje się dobrze, nie jest pewny własnej wartości i wciąż, zwykle nieświadomie, porównuje się z innymi pracownikami. Najlepiej przestać rywalizować z innymi, gdyż w otoczeniu zawsze znajdą się osoby, którym się w życiu coś udało, którzy są w jakiejś dziedzinie lepsi od nas samych. Jeżeli będzie się nieustanne myśleć o tym, czego brakuje, zacznie się nie zauważać tego, co się posiada. Obsesyjna zazdrość zatraci potrzebę pracy i rozwijania się.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Skupiając się na negatywnych stronach życia, tracisz całą jego radość. Weź kartkę do ręki i napisz na niej wszystkie rzeczy, z których jesteś dumna. Zrozumiesz wtedy, jak wiele osiągnęłaś w pracy. Niektórzy potrafią umiejętnie negocjować, inni są dobrymi przywódcami zespołu, jeszcze inni – urodzonymi pracownikami szeregowymi. Warto czerpać wiedzę i natchnienie z indywidualnych atutów i zaakceptować siebie takim, jakim się jest.

3. Sposoby na zazdrość w pracy

Nie wierzysz, że potrafisz awansować? Zamiast zazdrościć innym, skup się na tym, aby osiągnąć wymarzone stanowisko. Wyznacz sobie cele, które musisz zrealizować i śmiało dąż do nich. Zmiana pracy oraz miejsca zamieszkania to nie jest problem. Dla ludzi, którzy naprawdę chcą być usatysfakcjonowani w pracy, nie ma żadnych przeszkód, które by ich zatrzymały w drodze do wymarzonego celu.

Możesz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Co tak naprawdę pragnę w życiu osiągnąć?
  • Czy chciałabym pracować w obecnej pracy i na obecnym stanowisku za cztery lata?
  • Jakie jest moje motto życiowe?
  • Jakie pasje życiowe chciałbym realizować?

Często samouświadomienie swoich pragnień jest pierwszym i najważniejszym krokiem w zapobieganiu zazdrości w pracy i zaakceptowaniu swojego życia takim, jakie jest. Nikt nie jest ideałem. Wszyscy popełniamy błędy - nawet ci, którym zazdrościmy. Warto zatem dać sobie prawo do porażek i akceptowania własnych niedoskonałości. Wzloty i upadki są stałymi elementami ludzkiego życia, nie tylko na polu zawodowym. Najważniejsza w zespole ludzkim jest umiejętność przyjmowania nieszczęść w życiu, bez żalów i pretensji. Chorobliwa zazdrość jest destruktywna, niszczy pracownika, powoduje wypalenie zawodowe. Zazdrość w pracy możesz pokonać, jeśli przestaniesz skupiać się na innych i zaakceptujesz siebie. Przestań się łudzić przekonaniem, że to inni mają lepiej niż ty. Każdy jest kowalem własnego losu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze