Trwa ładowanie...

Zbawienna dla byłych palaczy. Ryzyko zgonu spada o 30 proc.

 Katarzyna Prus
13.10.2022 13:03
Byli palacze powinni zadbać o dietę
Byli palacze powinni zadbać o dietę (Getty Images / Twitter)

Już samo rzucenie palenia to milowy krok w kierunku zdrowia. Warto jednak pójść dalej, bo korzyści są nie do przecenienia. Okazuje się, że proste zmiany w diecie mogą jeszcze bardziej obniżyć ryzyko śmierci. Nowe badania dowodzą, że to spadek nawet o 30 proc.

spis treści

1. Dieta zmniejsza ryzyko śmierci u byłych palaczy

Amerykańscy naukowcy z National Cancer Institute przeanalizowali dane 159 937 byłych palaczy w wieku ok. 62 lat. Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach "JAMA Network Open" trwało 19 lat. W tym czasie 86 127 jego uczestników zmarło.

Dieta zmniejsza ryzyko zgonu u byłych palaczy
Dieta zmniejsza ryzyko zgonu u byłych palaczy (Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Autorzy badania sprawdzili, jak wyglądała dieta uczestników w kontekście indeksu zdrowego odżywania (Healthy Eating Index). To wskaźnik, który pokazuje, czy dieta jest zgodna z zaleceniami zawartymi w wytycznych żywieniowych dla Amerykanów (Dietary Gudlines for Americans).

Co odkryli naukowcy? Okazało się, że badani z najwyższymi wskaźnikami, mieli o 27 proc. niższe ryzyko zgonu, niż ci z najniższymi. Wniosek jest więc prosty: byli palacze, którzy zdrowo się odżywiają mogą więc żyć dłużej niż ci, którzy tego nie robią.

Ryzyko zgonu spada w przypadku raka - o 24 proc., chorób układu krążenia - o 28 proc. oraz chorób układu oddechowego - o 30 proc.

2. Co powinien jeść były palacz?

Jak więc powinna wyglądać taka dieta? Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi, nie powinno w niej na pewno zabraknąć owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz nabiału. Powinna to być również żywność bogata w białko roślinne i nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy natomiast maksymalnie ograniczyć lub wykluczyć sód, cukry, tłuszcze nasycone i rafinowane ziarna.

Dietetyczka Kiran Campbell wskazuje na kilka składników odżywczych, których zarówno palacze jak i byli palacze mogą szczególnie potrzebować. "Na przykład witamina C jest jednym ze składników odżywczych, którego palacze potrzebują więcej w porównaniu z tymi, którzy powstrzymują się od palenia" – wskazuje Campbell w rozmowie z portalem "Eat this, not that!".

"Palenie obniża poziom beta-karotenu, selenu, cynku, witaminy E i kilku witamin z grupy B. Jest to spowodowane głównie szkodliwymi substancjami rakotwórczymi obecnymi w papierosach i wdychanym przez nie dymem. Palacze rzadziej też spożywają owoce i warzywa, szczególnie te o wysokiej zawartości witaminy C (najwięcej ma jej acerola - przyp. red.) i karotenów" - dodaje dietetyczka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze