Zdrowe odżywianie na fali za granicą, a w Polsce powstają kolejne restauracje McDonald's

McDonald's traci klientów za granicą. Największa sieć restauracji typu fast food w Stanach Zjednoczonych radzi sobie coraz gorzej, a lokale serwujące zdrowe i świeże dania zyskują popularność. Czy w Polsce również zdrowe odżywianie wygra ze śmieciowym jedzeniem?

Koniec mody na frytki i hamburgery?

Z informacji przedstawionych w „The Economist” wynika, że światowy gigant może mieć problemy. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się aż 14 tys. restauracji, spadła w ciągu roku o prawie 5%. Koncern musiał też w ostatnich czasach zmierzyć się z wieloma problemami wizerunkowymi, co odbiło się negatywnie zarówno na reputacji, jak i wynikach finansowych.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Czy problemy McDonald's to znak, że jedzenie typu fast food traci popularność? Wiele na to wskazuje. W USA pojawiło się kilka nowych sieci barów szybkiej obsługi, które serwują zdrowe dania, tworzone ze świeżych produktów. Ich podstawą są warzywa oraz mięso bez antybiotyków.

Zdrowy trend zdaje się przyciągać Amerykanów. Restauracje ze zdrową żywnością notują 10% wzrost każdego roku. Prozdrowotnej tendencji uległ nawet sam McDonald's. Koncern testuje w Australii swój nowy pomysł.

Restauracje The Corner mają być młodszą i zdrowszą siostrą burgerowego giganta. W menu nie znajdziemy typowych dań, czyli frytek i hamburgerów. Nowa kawiarnia to nowe menu, wystrój i sposób obsługi. Co można zamówić w The Corner? Przede wszystkim sałatki (np. z grillowaną piersią kurczaka w stylu marokańskim albo brązowym ryżem), kanapki i kawę wysokiej jakości.

Polska hamburgerem stoi

A jak wygląda sytuacja McDonald's w Polsce? Światowe problemy nie wpłynęły negatywnie na rodzime restauracje. McDonald's w naszym kraju chwali się sukcesami – sieć ma już 351 lokali w ponad 150 miastach. Na horyzoncie nie widać problemów, a w planach są otwarcia kolejnych restauracji.

Wygląda więc na to, że moda na fast food w Polsce nie mija. Przybywa, co prawda, sklepów ze zdrową żywnością oraz restauracji serwujących potrawy z lokalnych i sezonowych produktów, jednak światowi liderzy rynku mają się dobrze.

Czas pokaże, czy zachodnie tendencje przeniosą się na polski rynek. Myślicie, że restauracje z frytkami i hamburgerami wkrótce zastąpią lokale ze zdrową żywnością? Czy prozdrowotny trend ma szansę na sukces w naszym kraju? Czekamy na wasze opinie.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Zdrowe odżywianie

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowe odżywianie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowe odżywianie
Zdrowe odżywianie

Przekąski poniżej 150 kcal (prezentacja edukacyjna)

Przekąski poniżej 150 kcal (prezentacja edukacyjna)

Jabłko z 3 łyżkami lekkiego masła orzechowego Trzy najlepsze składniki na zabicie głodu: błonnik i soczysty owoc z masłem orzechowym. Truskawki zanurzone w 25 g gorzkiej czekolady Nie jest to przekąska na każdy dzień, ale możemy ją zjeść jako...

Zdrowe odżywianie

Kontrolowanie kalorii (prezentacja edukacyjna)

Kontrolowanie kalorii (prezentacja edukacyjna)

zdrową wagę? Naucz się kontrolować wielkość posiłków oraz ilość konsumowanego jedzenia. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić. Zastosuj się do nich, a efekty (...) - dziel się jedzeniem z towarzyszami - jedz zdrowe posiłki,...

Zdrowe odżywianie

Soki antyrakowe - zapobiegają wystąpieniu nowotworu

Soki antyrakowe - zapobiegają wystąpieniu nowotworu

Sok z winogron Winogrona pomogą chronić organizm przed chorobami cywilizacyjnymi, m.in. nadciśnieniem tętniczym i rakiem. Podobnie jak granaty, winogrona zawdzięczają swoje antyrakowe właściwości flawonoidom oraz witaminom A i C, które znajdują się zarówno...

Zdrowe odżywianie

Zmień dietę i poczuj się młodziej!

Zmień dietę i poczuj się młodziej!

Myślisz, że zła dieta nie wpłynie negatywnie na twoje samopoczucie? Błąd! To co wchodzi w skład naszego codziennego menu ma duży wpływ na działanie całego organizmu: procesy myślenia, bóle mieśni czy poziom energii. Zmień dietę i zatrzymaj proces starzenia! ...

Zdrowe odżywianie

Zdrowe dodatki do sałatek

Zdrowe dodatki do sałatek

, aromatyczny i zdrowy dodatek do sałatek, który świetnie zastępuje majonez. Oliwa zawiera jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią (...) . Zdrowe awokado Awokado, podobnie jak oliwa z oliwek, ma wiele...

Zdrowe odżywianie

Dieta bogata w składniki odżywcze

Dieta bogata w składniki odżywcze

Dietetycy są zgodni, że najlepszym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych jest spożywanie różnych produktów, zwłaszcza tych naturalnych w mocnych kolorach.

Zdrowe odżywianie

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Dieta dla mózgu Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich, jest zagubiony i nierozumiany. Co roku na całym świecie zapadają na nią tysiące osób,...