Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zdrowe zęby a wapń

Avatar placeholder
23.07.2017 22:20
Zdrowe zęby a wapń
Zdrowe zęby a wapń

Wapń spełnia w naszym organizmie wiele zadań. Między innymi jest głównym budulcem zębów i kości. Dlatego też każdy z nas powinien zadbać, by dostarczać odpowiednią ilość tego składnika w codziennej diecie oraz dzięki jego suplementacji. Jest to niezbędne choćby do tego, by cieszyć się zdrowymi zębami.

1. Jak działa wapń?

Ten składnik mineralny ma wiele ważnych dla organizmu właściwości. Przede wszystkim jest potrzebny dla zachowania zdrowych zębów oraz kości. Oprócz tego pomaga w funkcjonowaniu enzymów trawiennych, bierze udział w procesie podziału komórek, pomaga w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego, a także przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi.

2. Stężenie wapnia w organizmie

Osoba dorosła powinna dostarczać organizmowi 1 000 mg wapnia każdego dnia. Wynika to z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia oraz Instytutu Żywności i Żywienia. Bardzo często notujemy jednak zbyt niski jego poziom. Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że przeciętnie z pożywieniem dostarczamy jedynie połowę tej dawki. Z tego powodu zalecana jest odpowiednia suplementacja oraz przestrzeganie prawidłowo zbilansowanej diety. Tylko w ten sposób zadbamy zarówno o swoje kości, jak i o piękny uśmiech.

3. Dieta bogata w wapń

Samo szczotkowanie nie wystarczy, by cieszyć się zdrowymi zębami. Musimy o nie zadbać również od wewnątrz, np. poprzez dietę bogatą w wapń.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Pewnej dawki tego pierwiastka dostarczą do naszego organizmu produkty nabiałowe. Mamy tu na myśli przede wszystkim mleko albo – jeśli ktoś nie może go spożywać z powodu kłopotów trawiennych, uczulenia lub zwyczajnej preferencji – produkty mleczne lekko przetworzone, a więc kefiry, maślanki i jogurty (zarówno naturalne, jak i owocowe). Niestety, codzienna dieta nie jest w stanie w 100 proc. zapewnić odpowiedniej dawki wapnia.

Oczywiście nie tylko nabiał zawiera ten składnik. Możemy śmiało dodać tu choćby fasolę, orzechy czy natkę pietruszki. Jednak należy pamiętać, że nawet tak skomponowana dieta nie zapewni optymalnej podaży wapnia naszemu organizmowi. Większość z nas, zapewne o tym nie wiedząc, jest w stanie dostarczyć codziennie jedynie połowę potrzebnej dawki. Jednym z lepszych rozwiązań jest zatem suplementacja.

4. To, co jesz, wpływa bezpośrednio na twój uśmiech

Jakie jeszcze produkty spożywcze korzystnie wpłyną na nasze uzębienie? Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawię z tego, że np. spożywanie surowej marchwi ma pozytywny wpływ na jamę ustną. Struktura tego warzywa pozwala nawet na wyczyszczenie przestrzeni między zębami. Z kolei jedzenie tłustych ryb wspomaga mineralizację zębów i pomaga wchłonąć wapń do organizmu dzięki zawartości witaminy D. Zjedz zatem od czasu do czasu łososia lub makrelę lub sięgnij po suplementy diety, które uzupełnią jej podaż.

Brokuły to kolejne źródło substancji dobrych dla naszych zębów – zawierają one koenzym Q10, który wzmacnia przyzębie i stanowi ochronę dla dziąseł. Aby jednak nie straciły swoich właściwości, nie należy ich gotować dłużej niż pięć minut.

Pamiętajmy, że dwa razy w roku powinniśmy też wybrać się do specjalisty, by profesjonalnym okiem ocenił, czy rzeczywiście w prawidłowy sposób dbamy o swoje uzębienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze