Trwa ładowanie...

Zdrowie a LGBT

Istnieje przekonanie, że inna orientacja seksualna niż orientacja heteroseksualna niesie ze sobą wiele czynników zagrażających zdrowiu człowieka. Dzieje się tak ze względu na relacje seksualne pomiędzy osobami tej samej płci, które narażają LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transgenderyczne 
i transseksualne) na wysokie ryzyko zapadnięcia na choroby przenoszone drogą płciową, zranienia fizyczne czy zaburzenia psychiczne, choć ryzyko to jest także obecne w kontaktach heteroseksualnych. Także brak akceptacji odmiennej orientacji przez rodzinę i społeczeństwo wpływa bezpośrednio na problemy osób o odmiennej orientacji.

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

spis treści

1. Społeczność LGBT

Flaga społeczności LGBT
Flaga społeczności LGBT

Zdjęcie przedstawia flagę społeczności LGBT, która uznaje się za mniejszość w stosunku do osób heteroseksualnych.

zobacz galerię

Kwestie zdrowotne oraz dostęp do opieki zdrowotnej społeczności LGBT są odmienne 
w porównaniu do populacji heteroseksualnej. Obejmują w szczególności częstsze zakażenia HIV, AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, niektóre nowotwory (w tym rak piersi, rak szyjki macicy oraz rak odbytu), zapalenia wątroby, problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja, myśli samobójcze, umyślne samookaleczenia), uzależnienia (alkohol, nikotyna) i nadużywanie substancji psychoaktywnych (zwłaszcza wśród homoseksualistek i biseksualistek).

2. Różnice w relacjach seksualnych

Wyróżniono 5 zasadniczych cech, które różnią relacje seksualne w grupie LGBT od relacji heteroseksualnych ze względu na określone konsekwencje medyczne:

  • Promiskuityzm – kontakty seksualne pozbawione więzi uczuciowych, podejmowane z przypadkowymi partnerami. Poziom promiskuityzmu wśród społeczności homoseksualnej jest bardzo wysoki (statystyki pokazują, że do zmiany partnera seksualnego dochodzi średnio 50 razy w ciągu roku), co oznacza częstsze występowanie chorób przenoszonych drogą płciową, w szczególności HIV/AIDS, raka odbytu, syfilisu, kiły, rzeżączki, żółtaczki typu B i C oraz innych poważnych chorób bakteryjnych i wirusowych. Promiskuityzm jest zdecydowaną domeną LGBT, szczególnie wśród gejów, transseksualistów i biseksualnych mężczyzn.
  • Zdrowie fizyczne – powszechne wśród LGBT praktyki seksualne oralno-analne, oralno-genitalne, często po stosunkach doodbytniczych, prowadzą do licznych chorób wewnętrznych oraz zranień fizycznych, które są praktycznie nieodnotowywane w populacji heteroseksualnej poprzez zakażenie drogą płciową, są to: żółtaczka typu A, czerwonka pełzakowa, mononukleoza zakaźna, salmonelloza, wszawica, świerzb, ostre zapalenie żołądka i jelit, opryszczki HHV-8. Dochodzi także do infekcji oraz okaleczeń dróg rodnych, pęknięcia i urazów odbytu, obrażeń wewnętrznych z powodu korzystania ze stymulatorów - przedmiotów wspomagających masturbację czy współżycie z partnerem tej samej płci, ozdób na narządy płciowe i protez tych narządów, utknięcia ciał obcych. Dodatkowym narażeniem zdrowia jest popularność sadyzmu wśród LGBT. Seksualizacja bólu prowadzi do licznych obrażeń podczas pozorowanych gwałtów czy umyślnego biczowania.
  • Zdrowie psychiczne – dla grupy LGBT charakterystyczny jest wysoki wskaźnik zaburzeń psychicznych, w tym depresji, zaburzeń lękowych, narkomanii i prób samobójczych. Powody nie są do końca znane, prawdopodobnie czynniki wywołujące choroby psychiczne są związane ze stygmatyzacją, dyskryminacją i uprzedzeniami, aktami zastraszania i atakowania. Z drugiej strony, są one faktem nawet w Holandii, gdzie społeczność LGBT jest bardziej akceptowana przez społeczeństwo.
  • Długość życia – większa występowalność problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym wśród LGBT ma poważny wpływ na długość życia. Istnieją potwierdzone badania epidemiologiczne stwierdzające, że homoseksualni mężczyźni tracą nawet do 20 lat życia.
  • Monogamia – jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim w związkach LGBT, zwłaszcza wśród mężczyzn. Notuje się, że 66% par gejowskich potwierdza stosunki seksualne poza związkiem w ciągu 1 roku znajomości, a prawie 90% miało stosunki seksualne poza związkiem po 5 latach jego trwania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.