Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zdrowie po 50

Pięćdziesiąty rok życia to ważny etap życia dla każdej kobiety. Dzieci kończą szkołę średnią, zaczynają studia, niektóre zakładają już własne rodziny, często opuszczają rodzinny dom. W pracy nowe wyzwania, w związku stare problemy… Organizm nie jest już tak odporny, jak wcześniej, co dodatkowo wzmaga stres. Jak poradzić sobie w trudnym okresie i jak zachować formę po pięćdziesiątce?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Jak zachować formę fizyczną?

 • Dbaj o odpowiednią ilość snu. Nawet jeśli w wieku 40 lat 5 godzin snu wydawało się wystarczające, teraz to o wiele za mało.
 • Wykonaj badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy.
 • Nie zapominaj o badaniach profilaktycznych w kierunku osteoporozy. Porozmawiaj z lekarzem na temat dostarczania odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D.
 • Wykonuj badania kontrolne co 3 lata. Badaj ciśnienie, cholesterol, poziom cukru i tarczycę. Pamiętaj również, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym, po 50 roku życia, są szczególnie narażone na depresję. Dlatego jeśli wciąż czujesz się smutna i przygnębiona, masz kłopoty ze snem i koncentracją – skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem lub lekarzem psychiatrą.
 • Ćwicz w celu wzmocnienia kości i zmniejszenia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli nie lubisz sportu, wystarczy codzienny marsz, pływanie, korzystanie ze schodów zamiast z windy.
 • Ćwicz jogę. Joga zapewnia lepszą równowagę, zmniejszając ryzyko upadków i złamań. Wzmocni i uelastyczni mięśnie. Będziesz bardziej odporna na kontuzje.
 • Dbaj o zdrową dietę: jedz owoce, warzywa, ryby oraz produkty pełnozbożowe. Unikaj słodyczy. Pij dużo wody mineralnej i niegazowanej – minimum 2 litry dziennie.
 • Nie przesadzaj z alkoholem. Limit alkoholu dla kobiet, bez względu na wiek, to 1 do 6 kieliszków tygodniowo. Czerwone wino sprzyja procesom trawiennym i jest źródłem bardzo cennych antyoksydantów.
 • Korzystaj z zajęć gimnastycznych pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.
 • W ramach relaksu korzystaj z gabinetów kosmetycznych, dbając o swoją cerę, ręce i nogi. Będzie to doskonała okazja do relaksu.

2. Jak zachować formę psychiczną?

 • Nie rozpoczynaj dnia z marszu. Daj sobie chwilę na refleksję, medytację czy lekturę.
 • Wyznaczaj sobie cele i spełniaj je. Każdego dnia nadawaj sens swojemu życiu.
 • Baw się. Rób to, na co masz ochotę i to, co sprawia ci przyjemność: wspinaczka, spacery, jazda na nartach, taniec.
 • Znajduj kreatywne zajęcia. Maluj, uprawiaj ogródek. Kreatywne zajęcia lepiej stymulują umysł niż czytanie czasopism czy oglądanie telewizji, a ponadto zapobiegają depresji.
 • Stwórz w swoim domu oazę dla siebie, miejsce relaksu i odpoczynku – miejsce, w którym potrafisz się wyciszyć i jest ci dobrze. Zadbaj o dobrą muzykę, książki, zapraszaj znajomych. Nie wahaj się skoncentrować na sobie, kiedy tylko odczujesz taką potrzebę.
 • Otaczaj się ludźmi pozytywnie patrzącymi na świat. Dzięki nim wykorzystasz w pełni wszystko, co oferuje ci życie.

Niezależnie od wieku, pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa oraz stomatologa. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, korzystaj z porad innych specjalistów. „W zdrowym ciele zdrowy duch” – zdrowie i pozytywne nastawienie do życia sprzyjają łatwiejszemu dostosowaniu się do zmieniającego się organizmu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Monika Szlachta
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza