Zdrowie w podróży

Sposób na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna jest spowodowana zaburzeniami błędnika, dlatego najlepszym domowym sposobem zapobiegającym nudnościom w czasie podróży jest obserwacja...

Każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby zadbać o zdrowie w podróży, należy zaopatrzyć się w pewne rzeczy – ważna jest na przykład apteczka podróżna i środki opatrunkowe. W przypadku podróży do krajów afrykańskich podstawą są szczepionki ochronne. Przed podróżą koniecznie należy się dowiedzieć, jakie choroby zakaźne grożą nam w danym kraju. Najpowszechniejsze to: malaria, dur brzuszny, żółta gorączka i tężec. W podróży może nas również dopaść choroba lokomocyjna, dlatego lepiej się przed nią wcześniej zabezpieczyć.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Przygotowanie do podróży

Z roku na rok coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę. Przed podróżą do dalekich krajów warto udać się do lekarza w celu oceny stanu zdrowia, wykonać szczepienia obowiązkowe i zalecane. Egzotyczne podróże do Afryki czy Ameryki Południowej, oprócz ciekawych atrakcji, kryją również pewne niebezpieczeństwa. Jednym z nich są choroby powszechne w krajach tropikalnych, jak np. żółta febra, WZW, biegunka i cholera. Na 2 miesiące przed planowanym wylotem należy spotkać się z lekarzem specjalistą od chorób tropikalnych. Takie poradnie znajdują się w większych miastach; lekarze informują pacjenta, jak zapewnić sobie i rodzinie swobodę podróżowania i zdrowie podczas wakacji.

Ponadto warto zawsze mieć przy sobie podręczną apteczkę pierwszej pomocy, która powinna zawierać podstawowe środki, jak np. leki przeciwbólowe, tabletki na odczulanie i środki przeciwko biegunce, a także leki przyjmowane regularnie. Każda apteczka samochodowa musi zawierać: wodę utlenioną, rękawiczki lateksowe, koc termiczny, maseczkę do sztucznego oddychania, środki opatrunkowe i chustę trójkątną. Dodatkowe akcesoria, które można dokupić do apteczki, to m.in.: ostre nożyczki, latarka i kamizelka odblaskowa.

Szczepienia przed podróżą

W zależności od tego, jaki jest cel podróży, lekarz może zalecić szczepienia ochronne, które chronią przed chorobami występującymi w danym kraju. Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym przy wyjazdach zagranicznych podzielono na obowiązkowe i zalecane. Szczepienia obowiązkowe są obligatoryjne na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO i odnotowane są właśnie w międzynarodowej książeczce szczepień.

Jedynym szczepieniem wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia na dużą skalę jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce – chorobie wirusowej o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, przenoszonej przez komary w części krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Szczepienia przed wyjazdem dotyczą następujących chorób zakaźnych:

 • błonicy, tężca i polio w Gabonie,
 • żółtej gorączki w krajach afrykańskich, jak np.: Ghana, Kamerun, Kongo, Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej,
 • żółtej gorączki w krajach Ameryki Południowej, np. Gujana Francuska.

Malaria jest bardzo niebezpieczną chorobą, jest przenoszona przez owady w Ameryce Środkowej i Łacińskiej, Afryce, południowo-wschodniej Azji. Na parę tygodni przed wyjazdem należy zacząć przyjmować leki przeciwmalaryczne. W czasie pobytu w danym kraju nie można przestać przyjmować leków, należy prowadzić kontynuację aż do powrotu do kraju.

Szczepienia do Maroka

Wybierając się w podróż czy na wakacje do Maroka, warto wcześniej pomyśleć o wykonaniu odpowiednich szczepień. Do najbardziej zalecanych zaliczamy:

Obowiązkowym szczepieniem przy wycieczce do Maroka jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Remedium przeciw żółtej gorączce to żywa, atenuowana szczepionka. Każda osoba zaszczepiona uzyskuje potwierdzenie zaszczepienia w postaci międzynarodowej książeczki zdrowia (tzw. żółta książeczka).

Przed wyjazdem do Maroka nie jest konieczne szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Wśród zalecanych szczepień znajduje się szczepienie przeciw wściekliźnie. Nie jest ono obowiązkowe, ale warto je wykonać, ponieważ w Maroku nierzadko możemy mieć kontakt z różnymi zwierzętami. W przypadku, gdy nie jesteśmy zaszczepieni, a zostaniemy ugryzieni przez bezdomnego psa, należy jak najszybciej udać się do szpitala w celu otrzymania szczepionki. Warto wiedzieć, że w Maroku jest ona bezpłatna.

Podróż do Maroka

Przebywając w Maroku łatwo o zachorowanie na choroby biegunkowe i na dur brzuszny. Związane jest to z innymi zasadami żywieniowymi i zasadami higienicznymi w tym miejscu. Woda z wodociągów nie jest zdatna do picia, dlatego też należy przyjmować wyłącznie wodę butelkową. Spożywając wodę ze zbiorników retencyjnych czy studni łatwo o zakażenie bakterią, która powoduje śmiertelną chorobę, jaką jest leptospiroza. Dlatego też, jeżeli brak jest dostępu do wody mineralnej butelkowej, taką wodę należy pić tylko przegotowaną. W Maroku łatwo jest o wystąpienie biegunki, dlatego też każde owoce i warzywa należy starannie myć i obierać przed spożyciem. Warto także zaopatrzyć się w środki przeciwbiegunkowe i leki na dolegliwości żołądkowe. Można je zakupić w miejscowych aptekach, ale jak wiadomo, warto mieć swoje, kupione w Polsce i sprawdzone. Posiłki zaleca spożywać się w restauracjach i lokalach o wyższym standardzie, ponieważ na straganach i lokalach o niższej jakości usługach nie zawsze są przestrzegane zasady higieny i bardzo często brak jest lodówek. W takich miejscach bardzo łatwo o zarażenie jakąś chorobą czy pojawienie się zaburzeń układu pokarmowego. Po co więc niepotrzebnie się narażać?

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna jest najczęstszą dolegliwością, która przydarza się podróżnikom. Choroba lokomocyjna pojawia się niespodziewanie i może popsuć nawet najlepszą wycieczkę. Główne objawy dolegliwości to: wymioty, nudności, zaparcia, bóle głowy.

Rady dla osób, które źle znoszą podróż:

 • w czasie podróży należy unikać jedzenia,
 • należy siadać przodem do kierunku jazdy,
 • warto często wietrzyć pojazd,
 • należy zatrzymywać się na postoje, aby zaczerpnąć powietrza,
 • należy wypoczywać i wyspać się przed długą drogą,
 • zaopatrzyć się w torebki foliowe i woreczki w razie wymiotów,
 • nie pić alkoholu, odstawić papierosy na dzień przed wyjazdem,
 • w samochodzie trzeba siedzieć prosto z głową opartą o fotel,
 • w autobusie i pociągu wybierać miejsca jak najdalej od kół pojazdu,
 • w czasie jazdy patrzeć na niebo i stałe elementy krajobrazu, jak drzewa, krzewy, woda,
 • unikać przykrych zapachów i dymów,
 • należy mieć przy sobie tabletki, które pomagają przy dolegliwościach związanych z chorobą lokomocyjną.

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Nie możesz pić wody z kranu. Lepiej mieć przy sobie napoje mineralne. Ze słońca lepiej korzystać z umiarem i zawsze stosować odpowiedni krem z filtrem. Wyjeżdżając do ciepłych krajów, musisz nosić kapelusz lub czapkę na głowie i chronić ciało przed promieniowaniem UV.

Komentarze (6)
~Luna
~Luna ponad rok temu

Dziewczyny, czy ten lek to jest Loperamid wzf? ja dostałam taki na biegunkę i jelito nadwrażliwe. U mnie co prawda ciepłe pisaki nie wchodzą w grę, zbyt duże ryzyko, ale wolałabym być przygotowana na każdy inny wyjazd.

Odpowiedz
~lolek
~lolek ponad rok temu

fakt, dobrze zabrać ze sobą coś sprawdzonego na biegunkę. Człowiek jak wyjedzie to chce smakować różne lokalne produkty i potrawy co potrafi się skończyć się męczącym pobytem w kibelku. Muszę zapytać mojego lekarza a ten loperamid, za tydzień mam wyjazd zagraniczny więc idealnie by się sprawdził.

Odpowiedz
~wiki
~wiki ponad rok temu

u mnie najważniejsze to zabrać ze sobą lek na biegunkę. Kocham podróżować ale w ostatniej pracy dostałam w pakiecie gratis, zespół jelita drażliwego i generalnie musze uważac na to co i gdzie jem i co piję. Jak wyjeżdżam z granicę to zabieram loperamid, żeby nie było zaskoczenia i maratonów do najbliżej toalety. Cała reszta jest dla mnie do kupienia a ten jeden lek mam na receptę od lekarza.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w podróży
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w podróży
Zdrowie w podróży

Ochrona przed kleszczami

Lato to okres, gdy częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu, w lasach, nad jeziorem czy na łąkach. To niestety również czas, gdy atakują kleszcze. Te małe pasożyty z roku na rok powiększają swoje terytoria i dziś można je spotkać również na terenach...

Zdrowie w podróży

Oczy na urlopie

Informacja prasowa Wczasowicze dzielą się na tych, którzy jadąc na urlop, myślą tylko o wodzie, piasku i wylegiwaniu się na kocu oraz na tych, którzy w 30-stopniowym upale zakładają buty trekkingowe i wybierają się na wyprawę w góry. Niezależnie od tego,...

Zdrowie w podróży

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

sposoby na chorobę lokomocyjną. Jeśli nie podziałają one w walce z nudnościami i wymiotami w czasie podróży, wtedy dopiero można rozważyć leczenie (...) punktów na nadgarstkach. Zastosowanie jest dziecinnie proste - należy nakleić plaster...

Zdrowie w podróży

Wirus Eboli - drogi zarażenia, przebieg, leczenie

Gorączka krwotoczna Ebola to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych, bardzo często kończąca się zgonem organizmu. Pierwsze objawy Eboli w okresie inkubacji mogą przypominać grypę, dlatego często leczenie jest wprowadzane zbyt późno. Przyczyną choroby...

Zdrowie w podróży

Zdrowie na urlopie

Zdrowie na urlopie

Podróże przynoszą wiele satysfakcji. Zadowolenie z wakacji jest możliwe jednak tylko dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu szczegółów. Przygotuj (...) się odpowiednio do swojej podróży. Nie chcesz przecież przegapić ani...

Zdrowie w podróży

Bezpieczna kąpiel w morzu - galeria

Bezpieczna kąpiel w morzu - galeria

Co roku ludzka brawura i nieznajomość zasad bezpiecznej kąpieli zbierają śmiertelne żniwo. W sezonie letnim każdego dnia tonie ok. 10 osób. Woda to żywioł i niektóre wypadki trudno jest przewidzieć. Znajomość podstawowych reguł bezpieczeństwa nad wodą...

Zdrowie w podróży

30 sposobów na przetrwanie upalnego dnia

30 sposobów na przetrwanie upalnego dnia

Klatkę z chomikiem lub innym gryzoniem postaw w zacienionym miejscu, pilnuj aby zwierzęta miały zawsze pełny zbiorniczek z wodą. Unikaj podróży (...) z czworonogiem Dla twojego pupila podróż w wysokiej temperaturze to dodatkowy...

Zdrowie w podróży

Szczepienie na dur brzuszny

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego. Jest ona wrażliwa na działanie środków odkażających, promieni słonecznych oraz ciepła, wydziela endotoksynę odpowiedzialną za większość objawów chorobowych. Dur brzuszny...

Zdrowie w podróży

Jak bezpiecznie podróżować?

Podróże kształcą i dostarczają wielu wspomnień, jednak nie każda wyprawa jest udana. W obcym kraju mogą na nas czekać niemiłe niespodzianki (...) jest niebezpiecznych, a podróż w takie rejony wiąże się z poczuciem zagrożenia. Czy podczas...

Zdrowie w podróży

Schistosomatoza

pasożyta, co bez wątpienia związane jest ze znacznym rozwojem komunikacji, ogromnym przepływem ludności oraz zwiększeniem ruchu turystycznego. Biura podróży