Trwa ładowanie...

Ząb mądrości – charakterystyka, usuwanie, całkowite zatrzymanie

Zęby mądrości jak popularnie nazywane są ósemki, nie kojarzą się raczej z mądrością, lecz z problemami i bólem. Czy zęby mądrości są nam potrzebne i co robić, gdy zaczynają nam przysparzać problemów?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

Zęby mądrości są trzecimi zębami trzonowymi i wyrastają jako ostatnie. Pojawiają się przeważnie około dwudziestego roku życia, czyli wtedy, gdy człowiek osiąga wiek dojrzały. Choć w przypadku niektórych osób może się to zdarzyć znacznie później lub nie wyrzynają się wcale. Jak łatwo się domyślić to właśnie temu ósemki zawdzięczają swoją popularną nazwę - zęby mądrości.

Ułożenie zębów mądrości warto sprawdzić wykonując pantomogram
Ułożenie zębów mądrości warto sprawdzić wykonując pantomogram

1. Ząb mądrości - charakterystyka

Wiele na to wskazuje, że zęby mądrości są nam do niczego nie potrzebne. Osoby, które ich nie posiadają zupełnie nie odczuwają ich braku. Natomiast dla wielu osób, które je posiada są one wielkim problemem i źródłem bólu. Niestety zęby mądrości mają tendencje do tego by wyrzynać się w nieprawidłowej pozycji.

W przypadku, gdy zęby mądrości są ułożone w prawidłowy sposób spełniają taką samą funkcję co pozostałe zęby trzonowe, czyli są wykorzystywane do przeżuwania i rozdrabniania pokarmów. Niestety dość często wyrastają one w taki sposób, że jest to niemożliwe. Według naukowców zęby mądrości są pozostałością ewolucyjną po naszych czworonożnych przodkach, którym potrzebna była większa ilość zębów.

Na przestrzeni wieków budowa szczęki człowieka się zmieniała, dlatego w obecnej chwili zęby mądrości mają problem by się w niej zmieścić. Dość często zdarza się też tak, że brakuje w szczęce dla nich miejsca, wtedy dochodzi do zaburzenia procesu wyrzynania. W wyniku czego zęby mądrości mogą wyrosnąć tylko częściowo lub się w ogóle nie pojawić. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zęby mądrości wyrzynają się całkowicie i w prawidłowy sposób.

2. Ząb mądrości - usuwanie

To czy ósemki należy usuwać zależy od tego jak bardzo przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu oraz od wieku pacjenta.  Na przykład, gdy zęby mądrości wyrosły całkowicie, lecz są w znacznym stopniu uszkadzane przez próchnicę i wymagają leczenia kanałowego, warto wziąć pod uwagę ich usunięcie. Jest to uzasadnione tym, że budowa anatomiczna ósemek utrudnia a czasem nawet uniemożliwia ich skuteczne leczenie. Ekstrakcja ósemek wskazana jest wtedy, gdy utrudniają one proces wyrastania inny zębów i są źródłem problemów ortodontycznych. Zęby mądrości należy też usunąć, gdy są źródłem częstych stanów zapalnych dziąseł.

Zobacz także:

3. Ząb mądrości – całkowite zatrzymanie

Nierzadko zdarza się, że wyrzynanie się ósemek zostaje całkowicie zatrzymane. W takiej sytuacji zęby mądrości pozostają niewidoczne, jednak nadal znajdują się w dziąśle. Najczęściej zęby zatrzymane ułożone są w sposób nieprawidłowy, przez co mogą uciskać na korzenie pozostałych zębów trzonowych. Aby sprawdzić ułożenie zatrzymanych ósemek konieczne jest wykonanie specjalnego zdjęcia rentgenowskiego szczęki tak zwanego pantomogramu. Ten rodzaj badania obrazowego pozwala sprawdzić w jaki sposób rosną zęby i czy nie ma konieczności wykonania zabiegu. Zdarzają się sytuacje, że zęby mądrości mogą być usunięte jedynie w warunkach szpitalnych.

Następny artykuł: Usuwanie ósemek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.