Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zęby trzonowe - charakterystyka uzębienia dorosłego człowieka, charakterystyka trzonowców, braki w uzębieniu, pielęgnacja

Avatar placeholder
13.01.2023 13:19
Zęby trzonowe - charakterystyka uzębienia dorosłego człowieka, charakterystyka trzonowców, braki w uzębieniu, pielęgnacja
Zęby trzonowe - charakterystyka uzębienia dorosłego człowieka, charakterystyka trzonowców, braki w uzębieniu, pielęgnacja (adobestock)

Człowiek ma 32 zęby stałe. Przed zębami stałymi wyrastają zęby mleczne, które rosną etapami. Zębów trzonowych jest aż 12, najwięcej ze wszystkich. Trzonowce nadają zarys twarzy, a także są odpowiedzialne za dokładnie żucie i rozdrabnianie pokarmu.

spis treści

1. Zęby trzonowe - charakterystyka zębów

W jamie ustanej człowieka znajdują się 32 zęby, po kolei: 8 siekaczy, 4 kły, 8 przedtrzonowców oraz 12 trzonowców. Pierwsze zęby, czyli siekacze mają jako pierwsze kontakt z pożywieniem, czyli odgryzają pokarm oraz nadają kształt wargom, odpowiedzialne są także za prawidłową wymowę. Kły również biorą udział w odgryzaniu pokarmów i nadają kształt kącikom ust. Natomiast przedtrzonowce mają za zadanie wstępne rozdrabnianie pokarmu, który potem miażdżą zęby położone najdalej w jamie ustnej, czyli trzonowce.

Zęby trzonowe są najsilniejsze ze wszystkich zębów u człowieka
Zęby trzonowe są najsilniejsze ze wszystkich zębów u człowieka (123RF)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dopiero u dorosłego człowieka można doliczyć się pełnego uzębienia, czyli 32 zębów, u dzieci zębów mlecznych jest zaledwie 20, ponieważ nie ma w ich składzie zębów przedtrzonowych oraz ostatnich zębów trzonowych.

2. Zęby trzonowe – charakterystyka trzonowców

Zęby trzonowe są zębami największymi, w dolnej linii zębowej znajduje się ich 6, po trzy na każdą ze stron, tak samo rozmieszczone są w górnej linii zębów. Każdy ząb trzonowy różni się od siebie, otóż mają inną wielkość, inną długość korzenia, czy odmienną ilość wystających na ich powierzchni guzków. Wszystkie zęby trzonowe charakteryzują aż dwa wyrastające z nich korzenie.

Korony trzonowców są najszersze ze wszystkich zębów człowieka. Warto wiedzieć, iż zęby trzonowe są najsilniej zakorzenione w żuchwie. Zazwyczaj pierwszy ząb trzonowy jest zębem o największej powierzchni, reszta jest nieco mniejsza. Każdy ząb trzonowy jest inny, inaczej są rozmieszczone guzki oraz mają inną powierzchnię.

3. Zęby trzonowe – braki w uzębieniu

Jeżeli człowiek posiada wszystkie 12 zębów trzonowych, to kiedy pokarm jest w fazie przeżuwania, siły pomiędzy zębami są podzielone równo, natomiast brak któregokolwiek trzonowca sprawia, iż siły pomiędzy nimi są zachwiane.

Często zdarza się, że osoby nie posiadają prawie w ogóle zębów trzonowych, co oznacza, że ich funkcje przejmują zęby przednie, które nie są w stanie podołać zadaniu i miażdżyć pokarm. W związku z tym stają się słabe, kruszą się, a nawet mogą wypaść. Oprócz tych konsekwencji, mogą pojawić się także problemy żołądkowe, chodzi o to, że pokarm nie do będzie trafiał do żołądka dokładnie strawiony.

Musisz to wiedzieć

4. Zęby trzonowe – pielęgnacja

Jeżeli chcemy cieszyć się pełnym uzębieniem oraz zdrowymi i silnymi zębami przez długie lata musimy o nie dbać. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna i konieczna każdego dnia. Najlepiej, aby myć zęby po każdym posiłku albo chociaż rano i wieczorem. Dobrym wyborem jest używanie naturalnych past do zębów oraz całkowita rezygnacja ze słodkich napojów i przekąsek oraz co najmniej raz na pół roku wizyta u stomatologa. Każdy ból zębów powinien być zdiagnozowany z lekarzem, aby nie powstały poważniejsze choroby zębów. Tylko i wyłącznie wtedy na starość można zachować pełen stan uzębienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze