Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Zespół Otella

Zdjęcie ludzi / Shutterstock

Zespół Otella to skrajny przykład toksycznego związku, polegający na  uporczywych urojeniach związanych z  niewiernością partnerki, nawet wtedy, gdy nie ma jakichkolwiek symptomów zdrady czy romansu. Występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających alkoholu i jest uznawany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 za rodzaj zaburzenia psychicznego spowodowanego użyciem alkoholu (F10.5). Jakie symptomy wskazują na obłęd alkoholowy i jak radzić sobie z partnerem, który cierpi na patologiczną zazdrość?

1. Na czym polega zespół Otella?

Zespół Otella to skrajna postać zazdrości partnerskiej, przybierająca charakter patologiczny. Inaczej zespół ten określa się jako obłęd alkoholowy (łac. paranoia alcoholica) albo obłęd zazdrości (łac. paranoia invidiva). Zespół Otella należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Najczęściej cierpią na niego mężczyźni – nałogowi alkoholicy. Istnieją jednak przypadki zachorowania na paranoję zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN. Zespół Otella jest bardzo zagrażający dla związku, dlatego że nakłada się dodatkowo na problemy związane z uzależnieniem od alkoholu partnera.

Istota obłędu zazdrości sprowadza się do ciągłych, nachalnych urojeń dotyczących niewierności małżeńskiej. Pacjent cierpiący na ten rodzaj psychozy urojeniowej jest przekonany o zdradzie partnera i każde zachowanie czy sytuację interpretuje jako oznakę romansu żony z kochankiem. Wśród przyczyn zachorowania na zespół Otella podaje się nie tylko upojenie etanolem czy uzależnienie od alkoholu. Wydaje się, że obłędowi zazdrości może sprzyjać osobowość paranoicznazaburzenie osobowości cechujące się podejrzliwością, tendencją do noszenia urazu, postawą ksobną (przecenianiem własnego znaczenia dla innych), spiskowymi teoriami dziejów i nadmierną wrażliwością na porażki.

2. Objawy zespołu Otella

Mówi się, że nie ma miłości bez zazdrości, jednak zespół Otella to patologiczna zazdrość, która ma o wiele większy zasięg oddziaływania niż zazdrość, której doświadcza każdy z nas od czasu do czasu, odczuwając mniejsze zainteresowanie ze strony partnera. Jakie symptomy znamionują wystąpienie zespołu Otella?

 • Chory jest przekonany o rzeszy kochanków partnerki.
 • Dowody potwierdzające zdradę mają charakter absurdalny, np. rachunek z pralni może świadczyć o tym, że ma z kimś romans.
 • Między partnerami dochodzi do bezustannych kłótni i nieporozumień, a nawet awantur na bazie domniemanej niewierności seksualnej.
 • Chory, ulegając irracjonalnym urojeniom, zaczyna śledzić partnerkę.
 • Powstaje rozbudowany system inwigilacji żony – jest zadręczana bezustannymi pytaniami o wierność, kontroluje się każdy jej ruch, żąda się wyjaśnień w przypadku kilkuminutowego spóźnienia z pracy, sprawdza się bieliznę pościelową i osobistą, kontroluje billingi telefoniczne.
 • Pozornie błahe rzeczy mogą być "dowodem" zdrady małżeńskiej, np. rozmowa kobiety z innymi mężczyznami, głuchy telefon, niechęć do seksu, nieudane życie seksualne, inna niz zwykle mina, nieco zmieniony uśmiech, inny sposób potraktowania partnera – wszystko, według paranoika, jest niezbitym dowodem na niewierność małżeńską.
 • Do urojeń zdrady dołączają urojenia prześladowcze – brak dowodów potwierdzających domniemane romanse chory poczytuje za przebiegłość niewiernej żony i jej kochanków. Ponadto zaczyna on wierzyć, że partnerka ze swoimi kochankami może zagrażać jego życiu, planować zamach albo morderstwo.
 • Pacjent z zespołem Otella domaga się niejednokrotnie przyznania się żony do zdrady, nie ufa jej i nie wierzy w zapewnienia o dochowaniu wierności.
 • W związku mogą pojawić się wybuchy agresji, przemoc fizyczna, agresja słowna. Pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji, dlatego staje się niebezpieczny dla partnerki, a niekiedy nawet dla jej rzekomych adoratorów.
 • Zachowanie i myśli chorego zostają całkowicie pochłonięte urojeniami zdrady, a aktywność jest zaprzęgnięta w starania udowodnienia prawdziwości swoich sądów, np. chory zaniedbuje obowiązki zawodowe, zaczyna instalować podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów, robi zdjęcia żonie, ukrywając się na drzewach, za budynkami itp.

3. Leczenie zespołu Otella

Jak radzić sobie w związku z partnerem cierpiącym na zespół Otella? Czy terapia antyalkoholowa wystarczy, by pozbyć się niedorzecznych urojeń? Przyznać się do domniemanej zdrady, mimo że nie jest to prawda? Co robić?

Zespół Otella to skrajnie wyniszczający związek dwojga ludzi. Zaprzeczanie niewierności tylko utwierdza paranoika w jego chorych podejrzeniach, a przyznanie się to potwierdzenie irracjonalnych urojeń. Chory myśli: „A jednak miałem rację, nie była mi wierna” – i jeszcze bardziej zaczyna kontrolować żonę. Spirala urojeń niewierności małżeńskiej rusza ze zdwojoną siłą.

Zespół Otella to przewlekła psychoza alkoholowa wymagająca leczenia psychiatrycznego. Choroba zazwyczaj rozwija się bardzo powoli, ale może trwać do końca życia, nawet mimo podjętej terapii. Leczenie bazuje na farmakoterapii – podawaniu neuroleptyków – i odstawieniu alkoholu. Niestety zespół abstynencyjny często nasila objawy obłędu zazdrości, a chory odmawia przyjmowania leków przeciwpsychotycznych. Paranoik często nie chce podjąć terapii, gdyż uważa, że jest zdrowy. Czasami leczenie wynika z nakazu sądowego, kiedy chory staje się niebezpieczny i dopuszcza się aktów przemocy na partnerce albo innych osobach. Remisja choroby skłania paranoika do odstawienia leków, co powoduje nawrót psychozy. Ponadto pacjent żyje z przekonaniem, że cały świat sprzeciwił się wobec niego.

Bibliografia

 • Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J., (red.), Psychiatria. Psychiatria kliniczna, t. 2, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2002, ISBN 83-87944-72-6.
Komentarze (24)
~64 latka
~64 latka

Jak czytam objawy to stwierdzam , ze mój pierwszy maz cierpiał na właśnie na zespół Otella. Stwierdzono u niego schizofrenie. B.maz nie pił alkoholu w ogóle . Nadużywał tzw .czaju .Tak wtedy , ponad 30 lat temu nazywaliśmy napar z pół paczki herbaty .Czesto wracając z pracy musiałam zdejmować bieliznę a on sprawdzał . Oskarżał mnie o licznych kochanków . Potrafił twierdzić, ze sam widział wielokrotnie jak puszczałem sie z kilkoma w tej samej chwili. Musiałam klękać i przysięgać . To tego bił mnie niemiłosiernie. Moja sprawa rozwodowa trwała ponad 5 lat ! W sadzie i prokuraturze zawsze twierdził, ze on mnie kocha i wszystko wybacza. To jest coś okropnego żyć z takim człowiekiem

Odpowiedz
~aaaaaaa
~aaaaaaa

@~WOLNY I SZCZĘŚLIWY: Czytasz co napisałeś?? Baba do ginekologa nie lata dla przyjemności. W gabinecie nie plotkujemy i nie pijemy kawki, tylko badamy się, leczymy...

Odpowiedz
~Adam
~Adam

Nowa choroba mężczyzn, wymyślona przez kobiety aby móc faceta trzymać w szachu a w razie czego wysłać do psychiatryka lub kliniki uzależnień.

Odpowiedz
~pol
~pol

@~Adam: tu nie trzeba wymyślać to jest choroba ALKOHOLIKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!! NIEDOUCZONY adamie

Odpowiedz
~monka
~monka

@~WOLNY I SZCZĘŚLIWY: no cóż, to ty się nie badaj, a później będzie płacz, że chora prostata. Spokojnie sobie znajdziesz i taką, co to nawet jak ma infekcję bakteryjną to do ginekologa nie pójdzie, są i takie kobiety. A jak już ktoś jest zazdrosny o ginekologa to cóż, może najlepiej, żeby jedyna jego partnerka była w formacie jpg.

Odpowiedz
~~`czuje sie oboj
~~`czuje sie oboj

czasami się boje ze tam trafie szczególnie jak puszcza w tv trwam ta przyjebana muzyke która działa na psychikę to cos jak dziennik tel za prlu i tak codziennie stara tego slucha

Odpowiedz
~matt1974
~matt1974

powód jest jeden żona nie daje uważając że jest to sposób kar i nagród, efekt narasta frustracja i nienawiść, resztę można sobie wyobrazić

Odpowiedz
~rogacz
~rogacz

Też rzekomo miałem być Otello. Wszyscy mi wmawiali, że moja zazdrość jest urojona. Odpuściłem i po 7 miesiącach moja była dała w długą. I wtedy moi doradcy zaczęli mnie przepraszać. Teraz jestem singlem ijest mi SUPER !

Odpowiedz
~jacki
~jacki

@~64 latka: Znam to z autopsji :( Najpierw sie rozwiodlam a pozniej zostalam wdowa. Moj pierwszy maz do tego wszystkiego naduzywal alkoholu...straszne to wszystko bylo :(

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczne związki - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Chłopak

~Malinka8753 • ostatni post 8 godzin temu

2
Artykuły Toksyczne związki
Toksyczne związki

Chorobliwa zazdrość

Zazdrość bardzo często towarzyszy miłości. Mówi się nawet, że nie ma miłości bez zazdrości. Uczucie zazdrości jest naturalne i pojawia się, gdy zaczynamy przypuszczać, że możemy stracić bliską nam osobę. Warto nauczyć się panować nad zazdrością, wtedy...

Toksyczne związki

Związek z psychopatą

Związek z psychopatą

(...) uczuć u innych, a szczególnie wyczulony jest na oznaki słabości drugiej osoby. Psychopata w związku Toksyczne związki ... wyplątać się z destrukcyjnego związku. Zdaniem mgr Anny Ręklewskiej: "często osoby wchodzące w toksyczne związki mają...

Toksyczne związki

Mizoginizm

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż dyskryminacja kobiet jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet,...

Toksyczne związki

Uzależnienie od partnera

Uzależnienie od partnera

Każdy z nas, będąc w związku, w mniejszym lub większym stopniu czuje się zależny od tej drugiej, ukochanej osoby. Nie jest to jednak jeszcze w żadnym przypadku uzależnienie od partnera. Prawdziwe, chorobliwe uzależnienie od partnera oznacza utratę własnej...

Toksyczne związki

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto...

Zespół Sjörgena

Zespół Sjögrena

Pierwotny zespół Sjögrena jest jedną z najczęściej występujących chorób tkanki łącznej. Charakteryzuje się naciekiem gruczołów wydzielania zewnętrznego przez limfocyty i komórki pl

Urojenia

Zespół Fregoliego

Istnieje bardzo wiele dziwnych zaburzeń psychicznych. Jednym z nich jest zespół Fregoliego. Zespół Fregoliego to bardzo rzadko występujące schorzenie, które objawia się irracjonaln

Neurologia

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera (ang. Asperger's Syndrome, AS) to całościowe zaburzenie rozwojowe, które należy do spektrum autyzmu. Specjaliści określają je jako łagodniejsze przypadki autyzmu wczesnodziecięcego. Osoby z zespołem Aspergera, podobnie jak osoby z autyzmem,...