Trwa ładowanie...

Kiedy zespół policystycznych jajników może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19? Ekspert wyjaśnia

U kobiet w wieku rozrodczym zespół policystycznych jajników (PCOS) jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym. Szacuje się, że PCOS dotyka 10–15 proc. kobiet na całym świecie. Naukowcy uważają, że kobiety dotknięte tym schorzeniem są o 51 proc. bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2 oraz ciężki przebieg COVID-19.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

spis treści

1. Kiedy zespół policystycznych jajników zwiększa ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 o połowę?

Na łamach czasopisma "European Journal of Endocrinology" ukazały się badania naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, z których wynika, że kobiety dotknięte zespołem policystycznych jajników są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2 niż kobiety bez tego schorzenia. Analizę przeprowadzono w Wielkiej Brytanii podczas pierwszej fali pandemii w okresie od stycznia do lipca 2020 r.

W badaniu wzięło udział 21 292 kobiet z PCOS i 78 310 kobiet bez PCOS, wszystkie w podobnym wieku. Wyniki ujawniły o 51 proc. większe ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2 u kobiet z PCOS. Uważa się, że przyczyną większej podatności na zakażenie jest fakt, że kobiety cierpiące na PCOS zmagają się z nadwagą, nadciśnieniem oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Prof. Krzysztof Czajkowski, ginekolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odniósł się do powyższych badań i stwiedził, że to właśnie choroby serca u kobiet z PCOS sprawiają, że są one bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2 i ciężki przebieg choroby wywołanej wirusem.

- Przyglądając się badaniom widać, że wśród kobiet z PCOS najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg COVID-19 są te z nich, które jednocześnie cierpią na choroby serca. Problemy kardiologiczne - częściej niż cukrzyca czy nadciśnienie - powodowały u pacjentek ciężki przebieg choroby. Wtórna w stosunku do chorób serca okazała się także nadwaga i otyłość. Powszechnie wiadomo, że choroby układu krążenia determinują gorszy przebieg COVID-19, ale z tych konkretnych badań wynika, że efekt większej podatności na COVID-19 jest spowodowany połączeniem PCOS i chorób serca - wyjaśnia profesor.

Kierownik badań, prof. Wiebke Arlt, dyrektor Instytutu Metabolizmu i Badań Systemowych Uniwersytetu w Birmingham, zauważa, że sytuację kobiet pogarsza dodatkowo utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, który może przyczynić się do niedostatecznego świadczenia pomocy tym osobom.

"Pandemia już radykalnie zmieniła nasze obecne modele świadczenia opieki zdrowotnej i chociaż coraz częstsze wdrażanie wirtualnych konsultacji i metod świadczenia zdalnej opieki zdrowotnej były godne pochwały, dla wielu pacjentów z PCOS nie będą one odpowiednim substytutem tradycyjnej konsultacji na żywo między klinicystą a pacjentem" - twierdzi prof. Arlt.

Kiedy zespół policystycznych jajników może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19? Ekspert wyjaśnia
Kiedy zespół policystycznych jajników może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19? Ekspert wyjaśnia (Getty Images)

2. Kobiety z PCOS narażone na ciężki przebieg COVID-19

Zdaniem dr Arlt, PCOS to "choroba metaboliczna", która powinna zostać uznana za chorobę współistniejącą wpływającą na przebieg zakażenia COVID-19.

"Im wyższe ryzyko metaboliczne, tym wyższe ryzyko zakażenia COVID-19 - wyjaśnia lekarka. - Ludzie zwracali uwagę na otyłość, cukrzycę typu 2, nadciśnienie czy choroby serca, ale dopiero my spojrzeliśmy też na PCOS. A to dlatego, że nie uważano tej choroby za metaboliczny czynnik ryzyka. A to coś, co chcielibyśmy, żeby się zmieniło" - twierdzi dr Arlt.

Lekarka dodaje, że kobiety z PCOS, tak jak osoby z cukrzycą, otyłe, z nadciśnieniem czy problematami z układem sercowo-naczyniowym, powinny być wymieniane wśród osób, które są narażone na ciężki przebieg COVID-19.

3. Pandemia zaostrza problemy ze zdrowiem psychicznym

Endokrynolog, diabetolog i specjalista chorób wewnętrznych dr n.med. Marek Derkacz powołując się na swoje doświadczenia z pacjentami po COVID-19 zauważa wśród nich zwiększoną zapadalność depresję i zaburzenia psychiczne.

- Od marca przepytałem już około 300 swoich pacjentów i ok. 60 proc. z nich jest już po przebyciu COVID-19. Na szczęście 90 proc. nie ma obecnie żadnych powikłań i przechodziła chorobę lekko, a część z ciekawości zrobiła testy i wyszły im podwyższone przeciwciała. 10 proc. osób zostało lekko "przeczołganych" przez wirusa, ale wracają do siebie. Czasami jest u nich problem z mgłą mózgową i zmęczeniem. Coraz więcej osób zmaga się z depresją i tutaj widzę zadanie dla psychologów i psychiatrów - mówi w rozmowie z WP abc Zdrowie ekspert.

4. Objawy PCOS. Po czym poznać, że to zespół policystycznych jajników?

Aby zdiagnozować PCOS, konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej oraz badania krwi. Na zespół policystycznych jajników wskazują jednak konkretne objawy. To przede wszystkim:

  • kłopoty z zajściem w ciążę,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego - rzadkie i nieregularne miesiączki, ich brak lub obfite krwawienia,
  • długotrwały zespół napięcia przedmiesiączkowego, z takimi dolegliwościami jak wzdęcia, bóle pleców oraz zmiany nastroju,
  • trądzik, łojotok, łysienie, a także zarost na twarzy,
  • tycie niezwiązane z dietą i stylem życia,
  • ciemne plamki na skórze.

Jeśli zmagasz się z podobnymi objawami, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa-endokrynologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza