Trwa ładowanie...

Objawy zespołu policystycznych jajników - symptomy choroby, rozpoznanie

Avatar placeholder
30.03.2021 20:33
Objawy zespołu policystycznych jajników - symptomy choroby, rozpoznanie
Objawy zespołu policystycznych jajników - symptomy choroby, rozpoznanie (123RF)

Zespół policystycznych jajników to inaczej PCOS. Statystyki pokazują, że schorzenie występuje u około pięciu procent kobiet znajdujących się w okresie rozrodczym. Nieleczony zespół policystycznych jajników prowadzi do niepłodności, a w skrajnych przypadkach nawet do raka błony śluzowej macicy. Co powinnaś wiedzieć o tej chorobie? Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników?

spis treści

1. Objawy zespołu policystycznych jajników

Objawy zespołu policystycznych jajników to w pierwszej fazie przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania. Pojawia się zatem nieregularne, niewielkie plamienie. Może również dojść do wtórnego braku miesiączki. Proces chorobowy obejmuje zmiany hormonalne objawiające się niskim poziomem FSH, wysokim stężeniem LH i androgenów. Tym sposobem dochodzi do znacznego rozregulowania cyklu miesiączkowego. W rezultacie dochodzi do nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych. To właśnie hiperandrogenizm jest przyczyną pojawienia nadmiernego owłosienia na twarzy (tak zwany kobiecy wąsik), brodawkach sutkowych, mostku, górnej części ramienia, paliczkach środkowych dłoni itp. Kobiety z objawami zespołu policystycznych jajników mogą zacząć łysieć.

Objawy zespołu policystycznych jajników powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym
Objawy zespołu policystycznych jajników powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym
Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Do innych objawów policystycznych jajników zaliczymy następujące symptomy: przerost łechtaczki, zmiana sylwetki ciała, obniżony tembr głosu, liczne zmiany łojotokowe, trądzikowe, ciemne plamy, insulinoodporność, brunatne plamy pojawiające się w okolicy pachwin, pach oraz na karku. Wiele kobiet cechuje nieprawidłowy profil lipidowy, a także podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, LDL, trójglicerydów. Jednocześnie może obniżyć się HDL. U takich pacjentek mogą pojawić się cechy zespołu metabolicznego, co może doprowadzić nawet do poważnych powikłań o charakterze serowo-naczyniowym, niedokrwiennym. Rezultatem wystąpienia objawów zespołu policystycznych jajników może być również nadciśnienie oraz zawał serca.

To też warto wiedzieć

2. Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników

Kiedy pojawiają się objawy policystycznych jajników, oznacza to że nastąpiła destrukcja tkanki jajnika wywołana niedojrzałymi pęcherzykami Graffa. Ich rozwój został zatrzymany przed uwolnieniem się komórki jajowej. W chorym jajniku pojawia się ciałko żółte, a w obszarze zanikających pęcherzyków dochodzi do powstania torbieli.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

Wykrycie objawów zespołu policystycznych jajników dokonywane jest najczęściej w wyniku rutynowego badania USG. Sposób leczenia jest indywidualny oraz kompleksowy. Dlaczego tak się dzieje? Ginekolog musi poznać plany pacjentki (na przykład planowanie ciąży). Bardzo ważna jest zmiana dotychczasowej diety. Lekarz z pewnością zaleci zmniejszenie kaloryczności dań oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, które polega na stosowaniu tabletek hormonalnych. To bardzo ważne, aby doprowadzić do wyregulowania cyklu miesiączkowego. Dzięki temu błona śluzowa macicy chroniona jest przed przerostem. Inną metodą leczenia objawów zespołu policystycznych jajników jest tak zwana laparoskopia. Podczas zabiegu wykonuje się elektrokauteryzację, która polega na wypalaniu powstałych na jajnikach torbieli. Niestety – w ten sposób dochodzi do osłabienia otoczki jajnika.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze