Trwa ładowanie...

Zespół żółtych paznokci. Przypadek 70-latka z nietypowymi objawami

Specjaliści z "JAMA Network Clinical Challenges" opisali przypadek 70-letniego mężczyzny, który od 2 lat zmagał się z przekrwieniem i wyciekiem z błony śluzowej nosa, a także przewlekłym kaszlem oraz żółtym przebarwieniem i zgrubieniem paznokci u rąk i nóg. Lekarze, biorąc pod uwagę wszystkie objawy, stwierdzili, że 70-latek zmaga się z zespołem żółtych paznokci.

Zobacz film: "Sygnały ostrzegawcze, które wysyła chora wątroba"

1. Nietypowe objawy

70-letni mężczyzna z nadciśnieniem i obturacyjnym bezdechem sennym od 2 lat zmagał się z przekrwieniem błony śluzowej nosa, uporczywym wyciekiem oraz przewlekłym kaszlem. W tym samym okresie paznokcie u rąk i nóg stały się zgrubiałe, łamliwe i przebarwione.

Co więcej, niedawno rozwinęła się u niego postępowa duszność wysiłkowa i obrzęk obu kończyn dolnych, przy czym nie miał bólu stawów, obrzęku ani bólu w klatce piersiowej. Przyjmował amlodypinę i aerozol do nosa z bromkiem ipratropiumu. Podczas badania nie gorączkował. Tętno i ciśnienie krwi były w normie.

Żółte przebarwienia i zgrubienia paznokci u rąk i nóg wykazały onycholizę dystalną. Osłuchiwanie ujawniło zmniejszone szmery oddechowe w podstawach płuc. Wyniki badań serca i jamy brzusznej także były w normie, podobnie jak badania laboratoryjne.

Paznokcie 70-latka
Paznokcie 70-latka (JAMA )

Zdjęcie RTG klatki piersiowej wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy w celu oceny przewlekłego kaszlu nie ujawniło żadnej oczywistej choroby układu krążenia. Elektrokardiogram był prawidłowy. Echokardiogram wykazał prawidłową funkcję skurczową i rozkurczową lewej i prawej komory oraz niewielki do umiarkowanego wysięk osierdziowy bez oznak tamponady. Natomiast w tomografii komputerowej (TK) zatok stwierdzono obustronne zapalenie zatok sitowych i tylnej szczęki.

Lekarze długo zastanawiali się, co dolega 70-latkowi. W końcu, po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych badań oraz zsumowaniu objawów orzekli, że pacjent cierpi na zespół żółtych paznokci. Jak podano w opisie diagnozy:

"Kluczem do prawidłowego rozpoznania objawów pacjenta była triada żółtych zgrubień paznokci, objawów zatokowo-płucnych i obrzęku limfatycznego, które wskazują na zespół żółtych paznokci" - czytamy na stronie JAMA .

2. Czym się charakteryzuje zespół żółtych paznokci?

Zespół żółtych paznokci charakteryzuje się triadą żółtych zgrubiałych paznokci, przewlekłymi objawami zatokowo-naczyniowo-płucnymi (zapaleniem zatok przynosowych, kaszlem, rozstrzeniem oskrzeli i zapaleniem surowiczym) oraz obrzękiem limfatycznym kończyn dolnych.

Jest to rzadkie zaburzenie nabyte. Do tej pory zgłoszono mniej niż 400 przypadków i szacowaną chorobowość poniżej 1 na 1 000 000 przypadków. Zwykle występuje u osób dorosłych w wieku powyżej 50 lat. Dokładna etiologia zespołu żółtych paznokci nie jest znana.

Stawia się hipotezę, że nieprawidłowości strukturalne lub funkcjonalne układu limfatycznego powodują utlenianie nagromadzonych lipidów, co prowadzi do żółknięcia paznokci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.