Trwa ładowanie...

Zgryz - charakterystyka, wady zgryzu

Avatar placeholder
06.04.2021 18:27
Zgryz - charakterystyka, wady zgryzu
Zgryz - charakterystyka, wady zgryzu

Niepoprawna wymowa, nierówne zęby i szczęka mogą być objawami wad zgryzu. Czasami ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że ich wymowa jest nieco zniekształcona, innym zupełnie to nie przeszkadza, jednak istnieją takie wady zgryzu, które niezwłocznie należy leczyć, gdyż zniekształcenie szczęki jest widoczne, a problemy z mówienie czy jedzeniem są znaczne. Jest jednak możliwe zniwelowanie wad zgryzu, aby szczęka pracowała prawidłowo, a zgryz był prosty.

spis treści

1. Zgryz – charakterystyka

Prawidłowy zgryz to ustawienie górnej linii zębów, do linii dolnej, w taki sposób, aby układały się swobodnie i prawidłowo podczas mówienie czy połykania. Nieprawidłowy zgryz może być widoczny gołym okiem i może pojawić się zewnętrzna deformacja szczęki czy brody.

Prawidłowy zgryz to równe i proste zęby
Prawidłowy zgryz to równe i proste zęby (123RF)
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Chodzi o to, aby zęby dolne były podparciem dla zębów górnych (zęby boczne), podczas gdy szczęka jest zamknięta. W czasie ruchów zgryzu (jedzenie, mówienie) powinny poruszać się całe powierzchnie odpowiedzialne za żucie. Tylko kiedy zęby są prawidłowo osadzone w dziąśle mamy pewność, że nie dotknie nas szybko paradontoza czy inne choroby zębów.

Jeżeli zęby są ułożone prawidłowo, to ułatwiona jest również higiena jamy ustnej, resztki pokarmu nie wchodzą między szczeliny zębinowe, a my nie borykamy się z niewyraźną wymową czy seplenieniem. Oczywiście oprócz tego, prosty zgryz gwarantuje nienaganną aparycję twarzy. Do wyleczenia wad zgryzu, w większości wystarczy leczenie ortodontyczne,. Niestety istnieją poważniejsze choroby zgryzu, które wymagają leczenie chirurgicznego.

2. Zgryz – wady zgryzu

Osoby u których występują pewne ubytki w dolnej lub górnej linii zębów albo ich zgryz nie jest prostu, z pewnością cierpią na jedną z licznych wad zgryzu.

Najczęstsze wady zgryzu:

  • Tyłozgryz – ta wada zgryzu polega na cofaniu się dolnej linii zębów, w stosunku do linii zębów górnych;

  • Przodozgryz – ta wada zgryzu charakteryzuje się wysunięciem dolnego rzędu zębów przed zęby górne. Niestety przodozgryz jest najczęściej widoczny gołym okiem, gdyż deformuje szczękę;

  • Zgryz głęboki – to zachodzenie zębów górnych na zęby dolne, jednak o wiele więcej niż przy zgryzie normalnym. Zgryz głęboki powoduje ścieranie się siekaczy;

  • Zgryz otwarty – to przestrzeń między linią zębów górnych i dolnych, w taki sposób, iż zęby nie stykają się. Powoduje to nieestetyczny wygląd twarzy (wydłużony) oraz tworzenie szczeliny między zębowej.

Wyżej wymienione wady zgryzu można zniwelować stosując aparaty ruchome lub wstawiając aparat stały na zęby. Istnieje jednak pewna grupa wad zgryzu, które kwalifikują się jedynie do leczenia chirurgicznego, należą do nich: retrogenia, laterogenia, uśmiech dziąsłowy oraz progenia.

Musisz to wiedzieć

Mimo tego, że wady gryzu można wyleczyć, to ważne jest, aby przede wszystkim pamiętać o codziennej pielęgnacji zębów, a także o wizytach u stomatologa. Tym sposobem mamy większe szanse, szybszego zniwelowania możliwej do wystąpienia wady zgryzu. Warto wiedzieć, że wpływ na nasze zęby ma też dieta oraz to co dostarczamy do naszego organizmu w postaci pożywienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze