Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zięć i teściowa

Avatar placeholder
14.07.2020 21:39
Zięć i teściowa
Zięć i teściowa (Shutterstock)

Związki między teściową a synową czy teściową a zięciem są trudne, a wręcz nieudane. Możliwe są jednak poprawne, a nawet przyjacielskie relacje z teściową, oczywiście pod warunkiem, że obie strony będą się starały taki układ osiągnąć i utrzymać. Nadopiekuńcza teściowa musi nauczyć się, aby pozostawiać młodym swoją własną przestrzeń, a zięć lub synowa powinni starać się dopuszczać teściów do swojego życia i okazywać im szacunek. To przecież oni wydali na świat ich ukochaną osobę. Jaki powinien być idealny zięć i jak dogadać się z teściami?

1. Idealny zięć i idealna synowa

Związki międzyludzkie, szczególnie te między teściami a zięciem czy synową, są trudne. Bardzo często wina za ciągłe problemy i nieporozumienia leży po obu stronach – nie jest tak, że to teściowa chce zepsuć życie małżeńskie swojego dziecka ani też tak, że zięć chce zupełnie odciąć swoją żonę od jej rodziny. Ale zdarzają się sytuacje, że może się tak wydawać. Idealna teściowa nie naciska, aby synowa zaszła w ciążę w ciągu najbliższego roku. Idealny zięć nie ogranicza kontaktu teściowej z jej własnym dzieckiem czy wnukiem. Aby związki te były udane, trzeba się nauczyć szanować się nawzajem.

Młode małżeństwa często nie mogą sobie poradzić z trudnymi stosunkami z teściami. Wystarczy jednak trochę dobrej woli, aby związki te nie tylko były poprawne, ale także dawały wszystkim dużo satysfakcji. Idealny zięć i najlepsza na świecie synowa muszą stosować się do kilku zasad.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"
  1. Szanuj swoją teściową. To pierwszy warunek do udanych relacji z teściami. Teściowie stali się częścią twojej rodziny i trzeba to honorować. Aby przestali być dla ciebie obcy, staraj się nawiązywać z nimi kontakt, po prostu rozmawiać od czasu do czasu. Dobrze jest spotykać się bez partnera tak, aby związek między tobą a teściową stał się oddzielny od twojego związku z partnerem.
  2. Zachęcaj męża/żonę do kontaktu ze swoimi rodzicami. Jeśli choć jedna ze stron poczuje się izolowana od siebie, może się to źle skończyć. Nie można wchodzić w drogę związkowi między matką a jej dzieckiem. Zachęcanie do wspólnych wyjść może tylko wyjść wszystkim na dobre.
  3. Pozwól teściowej angażować się w wasze życie tam, gdzie jest to z waszej strony do zaakceptowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli macie dzieci. Zajmowanie się swoim wnukiem to jedno z praw, jakie ma teściowa, i nie próbuj jej tego zabierać.

Pamiętaj także, aby:

  • rozmawiać z teściową szczerze, ale z szacunkiem,
  • uczyć swoje dzieci szacunku do ich babci i dziadka,
  • nie wstydzić się przepraszać,
  • nie krytykować partnera przed teściową,
  • nie wtajemniczać teściowej w wasze życie intymne,
  • pomyśleć, zanim cokolwiek powiesz.

2. Relacje teściowej z synową

Idealna teściowa to taka osoba, która stara się nie być wścibska i zbyt zaangażowana w życie osobiste swojego dziecka. Jej rady i sugestie są potrzebne, ale lepiej wypowiadać je wtedy, kiedy dzieci proszą o pomoc w jakiejś sprawie. To samodzielni ludzie, którzy sami muszą podejmować decyzje i uczyć się na swoich błędach. Kolejną ważną zasadą w stosunkach teściowie-dzieci jest szacunek dla siebie nawzajem, a także szacunek dla swojej prywatności. Można bardzo zranić, opowiadając innym o problemach zięcia czy synowej. Związek i zaufanie bardzo na tym ucierpią i może się już nie udać ich odbudować. Jeśli obie strony będą przestrzegać takich podstawowych zasad, ich związki między sobą będą co najmniej poprawne. Mogą się także zmienić w prawdziwą przyjaźń i bliskość, która pozwoli przejść wspólnie przez trudne chwile.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze