Trwa ładowanie...

Ziemia okrzemkowa - charakterystyka, zastosowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:35
Ziemia okrzemkowa posiada wiele innych dobroczynnych właściwośc
Ziemia okrzemkowa posiada wiele innych dobroczynnych właściwośc (123rf.com)

Ziemia okrzemkowa swoją popularność zawdzięcza głównie właściwościom oczyszczającym. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie konwencjonalnej i naturalnej, kosmetyce oraz wielu innych dziedzinach życia.

spis treści

1. Ziemia okrzemkowa - charakterystyka

Ziemia okrzemkowa, zwana również ziemią diatomową lub diatomitem, to rodzaj skały organogenicznej. Powstaje na dnie zimnych jezior i mórz z pancerzy okrzemek – jednokomórkowych glonów. Została odkryta w 1836 lub 1837 roku w Niemczech. Ziemia okrzemkowa ma żółtawobiałą lub białą barwę, jest lekka, porowata i pyląca.

Główny składnik ziemi okrzemkowej to krzem, który odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Wpływa korzystnie na skórę, włosy, paznokcie oraz zęby, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, zwiększając ich odporność i elastyczność, obniża poziom cholesterolu, ma korzystny wpływ na drożność naczyń tętniczych i żylnych oraz odpowiedni poziom ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Bakterie czyhają na nas wszędzie. Jak skutecznie z nimi walczyć?"
Ziemia okrzemkowa – moc, której potrzebujesz
Ziemia okrzemkowa – moc, której potrzebujesz [6 zdjęć]

Wyglądem i konsystencją przypomina mąkę, ale na tym kończą się wszelkie podobieństwa. Jest zdrowa i

zobacz galerię

Krzem odgrywa ważną rolę w odpowiednim przepływie informacji między naczyniami krwionośnymi i mózgiem oraz w procesie regeneracji ścięgien, chrząstek i kości, procesie przyswajania kolagenu oraz wielu innych pierwiastków niezbędnych do życia. Ziemia okrzemkowa występuje w wielu miejscach na świecie. W Polsce źródła diatomitu są znikome. Niewielkie złoża tej skały występują w Łodzi, Augustowie, Birczy czy Poznaniu.

2. Ziemia okrzemkowa – zastosowanie

Nie sposób wymienić wszystkie zastosowania ziemi okrzemkowej. W rolnictwie oraz hodowli stosowana jest jako środek ochrony roślin, insektobójczy czy przeciwpasożytniczy. W przemyśle używa się jej między innymi przy produkcji filtrów do wody, farb, lakierów, sztucznych kamieni, preparatów oczyszczających i ścierających oraz odświeżaczy powietrza. Ziemia okrzemkowa stosowana jest także w suplementach diety, lekach, kosmetykach do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów oraz paście do zębów.

Ziemia okrzemkowa jest również używana w procesach produkcji żywności, jako środek klarujący i przeciwzbrylający. W browarnictwie stosuje się ją do filtrowania płynów. W medycynie naturalnej wykorzystuje się diatomit spożywczy głównie do wspierania detoksykacji organizmu. Jej długotrwałe zażywanie w niewielkich dawkach wspiera usuwanie z organizmu szkodliwych substancji. Pozytywny wpływ na oczyszczanie nie jest jednak jedynym plusem zażywania ziemi okrzemkowej spożywczej.

Zobacz także:

Ziemia okrzemkowa posiada wiele innych dobroczynnych właściwości, takich jak unieszkodliwianie wirusów i bakterii odpowiedzialnych za stany chorobowe, obniżanie ciśnienia oraz poziomu cholesterolu, wspieranie produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za układ kostny czy usuwanie pasożytów układu pokarmowego. Jednak, aby ziemia okrzemkowa nadawała się do spożycia, musi zostać dokładnie oczyszczona. Spożywanie nieodpowiednio oczyszczonej ziemi okrzemkowej może prowadzić do poważnych zatruć. Ważne jest zatem, aby ziemia okrzemkowa zażywana w celu detoksytacji organizmu pochodziła z pewnych źródeł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze