Trwa ładowanie...

Zioła na reumatyzm

Zioła na reumatyzm
Zioła na reumatyzm (123RF)

Choroby reumatyczne objawiają się bólem stawów i kości, a w skrajnych przypadkach powodują ograniczenie ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia. Dolegliwości te dotyczą schorzeń tkanek miękkich: mięśni, ścięgien i nerwów. Jak im zapobiec? Coraz większą popularnością cieszy się fitoterapia, czyli metoda leczenia ziołami o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

spis treści
Domowe sposoby na reumatyzm
Domowe sposoby na reumatyzm [8 zdjęć]

Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich,

zobacz galerię

1. Co to jest reumatyzm?

Choroby reumatyczne można podzielić na zapalne i niezapalne. Do pierwszej grupy należą: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniałe zapalenie stawów kręgosłupa oraz toczeń rumieniowaty. Do grupy niezapalnych należą choroby zwyrodnienia stawów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czynniki sprzyjające chorobom reumatycznym:

  • niewłaściwie skomponowana dieta,
  • zbyt duże obciążenie stawów,
  • częste marznięcie,
  • przebywanie w wilgotnym środowisku,
  • bagatelizowanie innych chorób, np. anginy.

Objawy reumatyzmu można podzielić na ogólne, czyli dotyczące całego organizmu w danym okresie życia (np. w trakcie przekwitania), oraz w obrębie poszczególnych organów, m.in. są to:

  • utrata masy ciała,
  • gorączka,
  • ogólne osłabienie,
  • ból i zniekształcenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • trudności w poruszaniu kończynami,
  • bóle kręgosłupa i kości biodrowej (objawy zapalenia kręgosłupa),
  • przykurcz palców i dłoni spowodowany zmianami w obrębie stawów.

Niezbędne badania w chorobie reumatycznej to:

  • badanie rentgenowskie,
  • tomografia komputerowa,
  • USG,
  • badania krwi, ponieważ zmianom reumatycznym często towarzyszy podwyższone OB, niedokrwistość i obniżony poziom białych krwinek.

2. Zastosowanie ziół w leczeniu reumatyzmu

Zioła lecznicze mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Najistotniejsze znaczenie mają surowce zawierające związki, które są pochodnymi kwasu salicylowego. Polecane są środki rumieniące, wywołujące przekrwienie tkanek, uczucie ciepła i łagodzące ból.

  • Arnika górska – zawiera m. in. olejek eteryczny, flawonoidy, aminy. Zioło jest stosowane na stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, a także do płukania jamy ustnej. Działa przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Arnika uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi.
  • Gorczyca biała – zioło mające zastosowanie w schorzeniach układu pokarmowego. Osoby chore na reumatyzm przykładają woreczki wypełnione nasionami do miejsc z bólami reumatycznymi i do bolących stawów.
  • Wiązówka błotna – jest to roślina pospolita w Polsce. Surowcem zielarskim są kwiaty, które zawierają olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne i garbniki. Zioło działa przeciwreumatycznie. Napar z wiązówki błotnej jest stosowany pomocniczo w leczeniu schorzeń reumatycznych. Wiązówka błotnista występuje zazwyczaj w mieszance z czarnym bzem, korą wierzby, liściem brzozy.
  • Wierzba biała – gatunek drzewa, który ma właściwości lecznicze. W ziołolecznictwie wykorzystuje się korę, która jest bogata w kwasy organiczne, flawonoidy oraz glikozydy (najważniejszym z nich jest salicyna). Właśnie salicyna ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Wykorzystuje się ją do leczenia różnych chorób reumatycznych, a także przeziębień z gorączką, miażdżycy i bólów głowy.

3. Fitoterapia na reumatyzm

Coraz większą popularnością cieszy się fitoterapia, czyli metoda leczenia ziołami. Warunek jest jeden – muszą być naukowo przebadane. Są skuteczne nie tylko w bólach reumatycznych, ale też w przypadku osób, które cierpią z powodu nadmiernego obciążenia stawów i niewłaściwej eksploatacji swojego organizmu. Rośliną o leczniczych właściwościach jest hakorośl rozesłana, zwana diabelskim pazurem, występująca na półpustynnych sawannach Afryki. Ta bylina działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego wyciągi z jej korzenia stosuje się w chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz w stanach zapalnych odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Lek jest bezpieczny i można go stosować w terapiach przewlekłych.

W Polsce bardziej znana niż hakorośl rozesłana jest pokrzywa zwyczajna. Jej korzeń i liście wykorzystuje się nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Jest pomocna w leczeniu chorób reumatycznych, ponieważ ma właściwości saluretyczne – zwiększa wydalanie z organizmu chlorków i mocznika oraz szkodliwych produktów przemiany materii, ma również działanie przeciwobrzękowe. Fitoterapia przy bólach reumatycznych jest niezwykle skuteczna. Ponadto ta metoda jest cenna w leczeniu innych schorzeń.

Leczenie reumatyzmu polega na łagodzeniu objawów. Niezbędna będzie odpowiednia dieta, bogata w kwasy omega-3, które działają przeciwzapalnie. Znajdują się one w oleju lnianym, orzechach włoskich i oliwie z oliwek. Dietę warto wzbogacić w produkty zawierające kolagen, który regeneruje kości i stawy. Do codziennego jadłospisu dobrze jest włączyć ryby morskie, np. tuńczyka, makrelę, łososia, gdyż są cennym źródłem wielonienasyconych kwasów.

Czy dokuczają ci bóle reumatyczne? Porozmawiaj z innymi forumowiczami na temat tego rodzaju dolegliwości i objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze