Trwa ładowanie...

Zioła na włosy

Avatar placeholder
23.04.2024 13:08
Zioła na włosy
Zioła na włosy (Zdjęcie pokrzywy autorstwa H Matthew Howarth / CC BY-SA 2.0)

Pielęgnowanie włosów jest sprawą o wiele prostszą niż się wydaje. Niepotrzebne są nawet zwykły szampon i odżywka, które często jeszcze bardziej wysuszają bądź przetłuszczają włosy. Jeśli marzeniem są zdrowe, jedwabiste i mocne włosy, należy sięgnąć po naturę z aptecznej półki. Dobroczynny wpływ ziół jest niepodważalny, ich naturalne właściwości wpływają korzystnie na wiele problemów skóry głowy i włosów. Odpowiednio dobrane specyfiki przywrócą ich zdrowy wygląd, gęstość i połysk.

spis treści

1. Zioła na zniszczone włosy

Do wyboru mamy zioła na włosy zniszczone i słabe, zioła na włosy przetłuszczające się i z tendencją do łupieżu oraz zioła na porost włosów.

Pokrzywa na włosy przeznaczona jest dla osób obarczonych tendencją do łojotoku skóry głowy, łupieżu i nadmiernego wypadania włosów. Regularne stosowanie pokrzywy dostarcza włosom niezbędnych składników odżywczych, takich jak: wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz witaminy A, C), B2, K i olejki eteryczne.

Rumianek na włosy oddziałuje substancją zawartą w swoim składzie- bisabololem, czyli substancję odżywczą likwidującą bądź łagodzącą podrażnienia skóry, np. łuszczenie i swędzenie. Poprawiając kondycję skóry, wzmacnia włosy i uelastycznia je, nadając sprężystości. Rumiankowy eteryczny olejek lub płukanka z suszonych kwiatów stosowane przez kilka miesięcy rozjaśniają włosy o kilka tonów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Olejek lawendowy znakomicie regeneruje włosy zniszczone, odświeża, nadaje im lekkości i naturalnego połysku.

Właściwości lawendy na włosy:

  • pobudza krążenie skóry,
  • kontroluje produkcję sebum,
  • działa bakteriobójczo.

Melisa delikatnie oczyszcza i stabilizuje wydzielanie sebum, ekstrakt z kasztanowca nadaje włosom wytrzymałości i zapobiega łysieniu, rozmaryn i podbiał doskonale harmonizują gruczoły łojowe. Także preparaty z szałwii i liści brzozy działają na włosy stymulująco, odżywiają je i wzmacniają mieszki włosowe.

Na zniszczone włosy pomagają także olejki eteryczne, np. olejek z drzewa herbacianego) o działaniu łagodzącym podrażnienia skóry głowy oraz olejek rycynowy na włosy o działaniu przyspieszającym proces regeneracji skóry głowy, wzmacniającym budowę włosa oraz zapobiegającym rozdwajaniu się końcówek.

2. Zioła na porost włosów

Najważniejszym składnikiem skrzypu polnego jest krzemionka, mająca właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, ściągające pory skóry, a przede wszystkim minimalizujące przetłuszczanie się skóry. Dlatego skrzyp polny działa przeciwzapalnie (w tym przypadku przeciwłupieżowo), poprawia ukrwienie skóry głowy i kondycję mieszków włosowych. Sprawia, że włosy stają się mocniejsze, przestają się łamać i rozdwajać, nabierają gęstości.

Aloes jest idealnym rozwiązaniem na niepokojącą utratę włosów. W miąższu aloesu występują niemal wszystkie niezbędne dla włosów witaminy: A, B2, C; pierwiastki: miedź, magnez, cynk; także witaminy zatrzymujące wodę. Dzięki temu aloes pobudza uśpione mieszki włosowe i dostarcza bodźców do wzrostu nowych włosów. Sok aloesowy jest także substancją grzybobójczą, zapobiega pojawieniu się łupieżu.

Substancje zawarte w aloesie potrafią także dostosować swoje działanie do potrzeb różnych rodzajów włosów. Nawilżają suche włosy, jednocześnie ograniczając nadmierną pracę gruczołów łojowych. Dlatego aloes na włosy jest idealny dla włosów mieszanych: tłustych u nasady, suchych na końcach.

3. Pokrzywa na wypadanie włosów

Ekstrakt z korzenia pokrzywy wchodzi w skład wielu popularnych środków na łysienie, ponieważ skutecznie hamuje produkcję dihydrotestosteronu – hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.

Badania wykazały, że pokrzywa częściowo blokuje dwa enzymy. Pierwszy z nich – 5-alfa-reduktaza – w połączeniu z testosteronem powoduje produkcję dihydrotestosteronu (DHT). Drugi to enzym aromatazy, który wytwarza estrogen. Testy dowiodły, że łączne zastosowanie ekstraktu z korzenia pokrzywy z innym ziołem (pygeum) skuteczniej blokuje te enzymy niż każda z substancji oddzielnie. Pokrzywa jest bardziej efektywna w dużych dawkach, a pygeum w mniejszych.

Produkt uzyskany z połączenia tych dwóch ziół jest stosowany w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Wiele badań dowiodło, że duże dawki ekstraktu z pokrzywy przyjmowane doustnie powodują redukcję wzrostu prostaty u myszy. Z kolei połączenie ekstraktu z pokrzywy z saw palmetto u pacjentów z łagodnym przerostem gruczołu krokowego zmniejsza poziom testosteronu oraz estrogenu.

Dzięki zdolności do utrzymywania stałego poziomu testosteronu pokrzywa uchodzi za afrodyzjak. Jest stosowana również w leczeniu zapalenia stawów, astmy, nerek, infekcji dróg moczowych oraz łysienia.

Sok z pokrzywy – właściwości, działanie, wpływ na skórę, paznokcie i włosy
Sok z pokrzywy – właściwości, działanie, wpływ na skórę, paznokcie i włosy

Sok z pokrzywy to napój, który działa prozdrowotnie na cały organizm, wspomagając leczenie rozmaitych

przeczytaj artykuł

3.1. Ekstrakt z korzenia pokrzywy w leczeniu łysienia

Korzeń pokrzywy jest popularnym składnikiem doustnych środków na utratę włosów. Niektórzy są zdania, iż aplikowanie ekstraktu z pokrzywy miejscowo na skórę głowy może poprawiać wzrost włosów. Zalecana dzienna dawka ekstraktu to 500 mg i więcej. Niestety, nie przeprowadzono dotąd żadnych badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność pokrzywy w leczeniu łysienia androgenowego lub łysienia plackowatego.

Warto uświadomić sobie, że ze stosowaniem pokrzywy mogą wiązać się skutki uboczne. Jeśli ekstrakt z korzenia pokrzywy jest aplikowany miejscowo, może pojawić się podrażnienie skóry głowy lub reakcja alergiczna. Natomiast jeżeli pokrzywa jest przyjmowana doustnie, może podrażniać żołądek, wywoływać pieczenie, problemy z oddawaniem moczu, wzdęcia oraz obrzęk.

Ekstrakt z korzenia pokrzywy nie powinien być stosowany przez osoby zmagające się z problemami z sercem oraz nerkami, gdyż powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie. Osoby zainteresowane korzystaniem z suplementów z pokrzywą w celu wzmocnienia włosów i zatrzymania postępującego łysienia powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.

Pokrzywa jest składnikiem wielu produktów przeznaczonych dla osób, które chcą wzmocnić włosy. Jednak jej działanie w leczeniu łysienia nie jest jeszcze dokładnie zbadane. W związku z tym należy podchodzić realistycznie do właściwości pokrzywy i nie oczekiwać cudów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze