Trwa ładowanie...

Ból żeber - przyczyny, metody leczenia. Kiedy ból żeber jest groźny

 Kinga Olchowy
21.07.2021 14:11
Ból żeber nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może być także objawem wielu schorzeń.
Ból żeber nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może być także objawem wielu schorzeń. (123rf)

Ból żeber nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może być także objawem wielu schorzeń. Nie warto bagatelizować tego objawu, ponieważ może być on związany z wieloma urazami, które nieleczone mogą wywołać wiele powikłań. Zobacz, dlaczego pojawia się ból i jak można sobie z nim radzić.

spis treści

1. Dlaczego bólu żeber nie można ignorować?

Ból żeber potrafi być bardzo nieprzyjemny i utrudniać poruszanie się. Nie należy bagatelizować dolegliwości, ponieważ żebra chronią płuca oraz serce, dodatkowo tworzą stelaż dla całej klatki piersiowej, zabezpieczając inne struktury przed urazami.

Sięgają na tyle nisko, aby zapewnić ochronę także wątrobie, przeponie, śledzionie i w niewielkim stopniu także nerkom. Ogólnie człowiek posiada aż 24 żebra, które są dość miękkie i łatwo ulegają urazom. Zdarza się, że nawet podczas reanimacji (nieprawidłowo wykonanej) można złamać komuś żebra.

2. Dlaczego bolą żebra?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęściej przyczyną bólu żeber jest uraz mechaniczny - stłuczenie, pęknięcie albo złamanie. W takiej sytuacji ból pojawia się podczas dotykania żeber, ale także podczas oddychania, kiedy klatka rozszerza się i kurczy na zmianę. Złamane żebra dodatkowo utrudniają poruszanie tułowiem.

Nie zawsze ból żeber wiąże się z nimi samymi. Jeśli pojawia się po jednej stronie tułowia, może oznaczać zaburzenia pracy narządów, które się tam znajdują. Trudny do zlokalizowania ból, który pacjent odczuwa w całej klatce piersiowej, może być związany z problemami z układem oddechowym - silnym kaszlem, zapaleniem oskrzeli, płuc czy opłucnej.

Ból żeber może być związany także ze złym funkcjonowaniem układu nerwowego oraz nerwobólami międzyżebrowymi. Mówi się wówczas o neuralgii, która objawia się nieprawidłowymi reakcjami żeber na bodźce, które normalnie nie wywołałyby dolegliwości.

Jedna z groźniejszych przyczyn bólu żeber to nowotwory trzustki, płuc, wątroby lub trzustki. Zwykle pojawia się, kiedy guz nacieka na ściany klatki piersiowej.

U dzieci ból żeber może być wynikiem wady postawy, którą należy skorygować.

2.1. Ból żeber a urazy mechaniczne

Ból żeber spowodowany stłuczeniami lub pęknięciami kości żeber to najpowszechniejsza sytuacja, której leczenie zwykle nie jest skomplikowane. Do urazu może dojść na skutek upadku, uderzenia (np. podczas bójki lub na skutek popchnięcia na coś twardego). Także podczas wypadków samochodowych często dotyczy do pęknięć żeber - to one chronią w ten sposób klatkę piersiową i obecne tam narządy przed uszkodzeniem.

Urazom towarzyszą często siniaki i obrzęki w okolicach żeber. Czasem złamane żebro uciska na płuca, powodując problemy z oddychaniem.

3. Leczenie bólu żeber

Sposób leczenia bólu uzależniony jest od jego przyczyny. Jeśli to złamanie, konieczne będzie unieruchomienie tułowia - umożliwi to prawidłowe zrośnięcie się kości. W przypadku bólu innego pochodzenia bardzo ważna jest szczera rozmowa z lekarzem. Szczegółowy wywiad lekarski pomoże szybko ustalić właściwą przyczynę bólu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto wykonać badanie RTG klatki piersiowej. Pozwoli ono rozpoznać uszkodzenia żeber, a także płuc. Czasem lekarz zaleca także EKG - ból żeber czasem może mieć związek z nieprawidłową pracą serca.

Na podstawie wykonanych badań i przeprowadzonego wywiadu lekarz ustala metodę leczenia. W przypadku niewielkich stłuczeń będzie to stosowanie maści przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Złamania zwykle kończą się założeniem gipsu lub magnoterapią, która ma przyspieszyć regenerację tkanek.

W przypadku wad postawy konieczna będzie rehabilitacja, która pomoże skorygować nieprawidłowości. Poleca się także jogę i ćwiczenia rozciągające, ale niezbyt wymagające. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży, które odczuwają dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze