Trwa ładowanie...

Złamanie nosa

Avatar placeholder
16.12.2018 17:32
Złamanie nosa
Złamanie nosa

Złamanie nosa to uraz nosa, który często towarzyszy sportowcom. Często złamanie czy pęknięcie nosa jest także wynikiem kolizji drogowych. Pojawia się zniekształcenie nosa. Tego typu urazom towarzyszy silny ból oraz bardzo często krwotok z nosa. Wyróżniamy złamanie otwarte nosa i zamknięte złamanie nosa. W zależności od typu złamania widoczne objawy nieco różnią się od siebie. Złamanie nosa nigdy nie powinno być leczone samemu.

1. Jak dochodzi do złamania nosa?

Budowa fizjologiczna nosa powoduje, że jest on odpowiednio elastyczny i sprężysty, ale niekiedy pod wpływem silnego uderzenia może dojść do jego pęknięcia lub złamania. Do złamania nosa dochodzi najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, podczas wypadku samochodowego, motocyklowego, rowerowego, bójki czy zwykłej ludzkiej niezdarności, poprzez uderzenie w ciężki przedmiot czy przewrócenie się, np. na schodach. Często dotyczy także sportowców. Złamanie nosa to jeden z najczęstszych urazów podczas walk bokserskich.

Pęknięcie, urazy i złamania nosa dotyczą kości nosa, ale także czasami kości sąsiednich. Ze względu na rodzaj złamania nosa wyróżniamy:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"
  • złamanie otwarte,
  • złamanie zamknięte.

2. Objawy złamania nosa

Złamanie zamknięte nosa charakteryzuje się brakiem występowania widocznej rany, ale zauważalne jest przemieszczenie nosa. Otwarte złamanie nosa natomiast charakteryzuje się widocznym przemieszczeniem zarówno części kostnej, jak i chrzęstnej nosa, a także widoczną raną na twarzy. Tego typu urazy nosa mogą spowodować zniekształcenie nosa, przesunięcie na bok czy powstanie tzw. siodełka, a więc wgniecenia w górnej części nosa. Złamaniu nosa praktycznie zawsze towarzyszy silne krwawienie z nosa, które pojawia się w wyniku uszkodzenia mechanicznego naczyń krwionośnych. Z czasem pojawia się krwiak okolicznych tkanek nosa. Po krótkim czasie od urazu pojawia się także obrzęk nosa, jak również może dojść do trudności w oddychaniu, zaburzeń węchu czy łzawienia z oczu. Zawsze pęknięciu czy złamaniu nosa towarzyszą silne dolegliwości bólowe okolic nosa. Niekiedy mogą pojawić się także bóle głowy.

3. Leczenie i powikłania złamania nosa

Gdy dochodzi do pęknięcia czy złamania nosa, należy przede wszystkim zatamować towarzyszący krwotok z nosa. Część osób bagatelizuje urazy nosa, głównie gdy są one typu zamkniętego, uważając, że kość sama wróci na swoje miejsce. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu odpowiedniego nastawienia kości. W innym wypadku może dojść do nieprawidłowego zrośnięcia się kości i pojawienia się powikłań. Wykonywane jest przede wszystkim zdjęcie RTG nosa, aby lekarz mógł dokładnie zaobserwować złamanie i przemieszczenie się nosa. Czasami przeprowadzana jest operacja chirurgiczna, mająca na celu przywrócenie odpowiedniego kształtu nosa. Zaleca się także przykładanie zimnych okładów na nos, aby zmniejszyć towarzyszący obrzęk nosa. Lekarz często przepisuje kurację antybiotykową, aby zapobiec infekcji drobnoustrojami. Rekonwalescencja po złamaniu nosa polega na częstym wypoczynku i ograniczeniu sportów kontaktowych. W przypadku zbagatelizowania złamania nosa, mogą pojawić się pewnie powikłania. Zaliczamy do nich skrzywienie przegrody nosowej, powstanie zakażonego krwiaka i ropnia, zaburzenia węchu, zaburzenia czynnościowe nosa, a także defekt kosmetyczny.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze