Trwa ładowanie...

Zmarł na babeszjozę. Czym jest ta choroba?

 Ewa Rycerz
12.08.2021 12:13
Nosicielami pierwotniaków z gatunku babesia są kleszcze
Nosicielami pierwotniaków z gatunku babesia są kleszcze ((123RF) Nosicielami pierwotniaków z gatunku babesia są kleszcze)

Michael Yoder przez kilka dni cierpiał na silne bóle brzucha, ale lekarze nie potrafili mu pomóc, podejrzewali zatrucie. Niestety, diagnoza okazała się nietrafiona. 55-letni mężczyzna zmarł wskutek babeszjozy. Czym jest ta choroba?

spis treści

1. Nie tylko borelioza

"Nie mieliśmy pojęcia, że kleszcze mogą wyrządzić tak dużą krzywdę" – mówi w rozmowie z New Times Wendy Yoder, żona Michaela. "To było jedno ugryzienie. Objawy na początku wskazywały na boreliozę, myśleliśmy więc, że to ta choroba, że jej zdiagnozowanie oznacza tragedię. Okazuje się, że zabójcą było coś innego" – dodaje.

Michael Yoder lubił pracować w ogrodzie. Robił to często. Nigdy nie zauważył u siebie kleszcza. Pajęczaka nie zauważyła także jego żona. Kiedy więc mężczyznę zaczął boleć brzuch – niczego nie podejrzewali. Myśl o boreliozie przyszła dopiero później.

Zobacz film: "Objawy babeszjozy"

Przez kilka dni Michael próbował się leczyć w domu, lekami przeciwbólowymi. Nie skutkowały. W końcu udał się do szpitala.

Przeczytaj także:

Lekarze zbadali mężczyznę i stwierdzili, że objawy sugerują wrzody żołądka. Stan 55-latka pogarszał się jednak z dnia na dzień. W końcu zlecone wcześniej badania wykazały, że Michael cierpi na babeszjozę. Jego organy były już tak wyniszczone, że mężczyzna zmarł. Bezpośrednią przyczyną śmierci okazała się niewydolność nerek i wątroby.

Żona Michaela przyznała, że mężczyzna mógł zostać ugryziony przez kleszcza. "Zawsze najbardziej obawialiśmy się boreliozy. Nie przypuszczaliśmy, że kleszcze zarażają też innymi chorobami. Ta jest o wiele groźniejsza – podkreśla Wendy Yoder.

Czy tylko kleszcze przenoszą boreliozę? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Czy tylko kleszcze przenoszą boreliozę? Ekspert rozwiewa wątpliwości [8 zdjęć]

Wiemy, że kleszcze przenoszą boreliozę. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny tego

zobacz galerię

Michael Yoder mieszkał w New Milford w stanie Connecticut w USA. Okazuje się, że przypadków babeszjozy w tym stanie jest więcej. W 2017 roku odnotowano ich 55. W całym roku 2016 – 41. W Polsce babeszjoza jest chorobą, która atakuje głównie zwierzęta.

2. Co to jest babeszjoza?

Babeszjoza należy do chorób odkleszczowych. Wywołuje ją ok. 100 gatunków pierwotniaków z gatunku babesia, jednak zakażenie wśród ludzi wywołać mogą tylko 4 z nich. Opracowania epidemiologiczne wskazują, że na terenie Polski babeszjozę przenosić może ok. 2 proc. kleszczy. Mimo to, jest to choroba niebezpieczna.

- Jej objawy są bardzo podobne do objawów malarii. Nazywana jest zresztą malarią północy. Pierwsze symptomy pojawiają się ok. 6 tygodni po ataku kleszcza. Jest to osłabienie, bardzo wysoka gorączka. Bóle mięśni, wymioty, nocne poty. W badaniu USG widać także powiększoną wątrobę oraz śledzionę - wyjaśnia prof. Sławomir Pancewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Babeszjoza może przebiegać także bezobjawowo. - W Stanach Zjednoczonych takich zakażeń jest ponad. 30 proc. Dość często występują u dzieci - precyzuje Pancewicz. - W naszej klinice mieliśmy ok. 7 takich przypadków, obecnie kilka jest w trakcie weryfikacji - dodaje.

Babeszjozę można leczyć. Terapia trwa ok. 2-3 tygodni i oparta jest na lekach przeciwmalarycznych, podaje się także celowane przeciwko pasożytowi antybiotyki. Jednak jej pełne zdiagnozowanie nie jest proste i wymaga czasu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze