Trwa ładowanie...

Zmarła Debbie Reynolds, matka Carrie Fisher. Czy smutek i stres emocjonalny może spowodować udar?

27 grudnia 2016 roku zmarła aktorka znana z filmów "Gwiezdne Wojny" Carrie Fisher. Niestety dzień później zmarła również jej matka Debbie Reynolds.

Reynolds zmarła w środę wieczorem z powodu udaru mózgu w wieku 84 lat. Aktorka dostała udaru podczas przygotowań do pogrzebu córki w domu jej syna Todda Fishera w Beverly Hills, skąd zabrała ją karetka pogotowia.

Jej hospitalizacja i śmierć sprawiły, że wielu lekarzy zaczęło rozważać, czy żal i stres związany z utratą bliskiej osoby kumulujący się w organizmie może spowodować udar.

Ikona Hollywood podobno była zrozpaczona od chwili, gdy jej córka trafiła do szpitala z powodu ataku serca podczas lotu z Londynu do Los Angeles w piątek. W dzień Bożego Narodzenia 84-letnia aktorka opublikowała w mediach społecznościowych wpis: "Stan Carie jest stabilny. Jeśli coś się zmieni, będziemy informować jej fanów i przyjaciół. Dziękujemy za wszystkie modlitwy i dobre myśli".

Zmarła matka Carrie Fisher - Debbie Reynolds
Zmarła matka Carrie Fisher - Debbie Reynolds (Shutterstock)

Udar Debbie Reynolds mógł być wywołany przez utratę córki i stres emocjonalny, którego doznała w tej sytuacji. Utrata współmałżonka lub partnera została już wcześniej związana z prawdopodobieństwem zawału serca, lub udaru mózgu.

Naukowcy z Harvardu stwierdzili, że stres może siać duże spustoszenie we współczulnym układzie nerwowym, a to może prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych. Współczulny układ nerwowy jest odpowiedzialny za gruntowanie reakcji walki lub ucieczki w organizmie.

Należy pamiętać, że związek między żałobą i kwestiami związanymi z układem krążenia, który występuje między małżonkami lub partnerami, jest również wywołany przez stres w wyniku śmierci bliskiej osoby. Śmierć Fisher mogła doprowadzić do udaru Reynolds, ponieważ ciśnienie krwi, tętno i krzepnięcie krwi jest bardzo podatne na zmiany wywołane przez stres.

ZOBACZ TAKŻE:

Inne badania przedstawione przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w czasopiśmie "Stroke", wskazuje, że chroniczny stres w życiu, zwiększa ryzyko udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego, który trwa tylko kilka minut u osób starszych. Należy pamiętać, że stres i negatywne emocje mogą mieć więcej negatywnych skutków dla organizmu.

Relacja Reynolds i Fisher nie była najlepszym przykładem relacji matki z córką. Reynolds przyznała w rozmowie z "People", że jest to bardzo trudne, gdy dziecko nie chce z tobą rozmawiać, a rodzic chce znaleźć z nim kontakt, a to normalne, że rodzic chce przytulić swoje dziecko i zatrzymać je przy sobie jak najdłużej.

Dodała również, że ich stosunki było bardzo chłodne przez nawet 10 lat. Aktorka stwierdziła jednoznacznie, że był to dla niej bardzo trudny czas. Jednak w ostatnim czasie zdaje się, że aktorki się do siebie zbliżyły.

Silne i pozytywne relacje w rodzinie są bardzo istotne dla zdrowia i mają na nie pozytywny wpływ. Dlatego często strata kogoś bliskiego sprawia szczególny rodzaj bólu, który nie tylko dotyka naszego ciała, ale również duszy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.