Trwa ładowanie...

Zmiana czasu z letniego na zimowy z 27. na 28 października. Dlaczego przestawianie zegarków nikomu nie wychodzi na dobre?

Avatar placeholder
07.10.2019 18:04
Zmiana czasu może być powodem problemów ze snem
Zmiana czasu może być powodem problemów ze snem (iStock)

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku odbędzie się w nocy z 27. na 28. października. Cofniemy zegarki z godziny trzeciej na drugą. Okazuje się, że przejście na czas zimowy bardzo źle wpływa na wiele osób. Na szczęście, na horyzoncie widać zmianę.

1. Przestawianie zegarków źle wpływa na nasze zdrowie

Podział na czas letni i zimowy na stałe zadomowił się w Polsce dopiero w latach siedemdziesiątych. Komunistyczna władza miała nadzieję, że będzie to miało pozytywny wpływ na gospodarkę. Okazuje się jednak, że szkody może odczuwać nie tylko rynek, ale również wszyscy ludzie.

- Rozmawiając o zmianie czasu musimy porozmawiać o zjawisku zwanym "zmienionymi stanami świadomości" – mówi dr Magdalena Łużniak-Piecha z Uniwersytetu SWPS.

- Jednym z czynników zmieniających stan świadomości jest światło. Ilość światła, którą człowiek przyjmuje każdego dnia, odpowiada za wydzielanie się kortyzolu i melatoniny, czyli za hormony pobudzające i sprawiające, że kładziemy się spać. Jak cofamy zegarek to kortyzol zaczyna wariować. W związku z tym zmienia nam się metabolizm, możemy przytyć, jesteśmy bardziej podatni na stres. Organizm jest w stanie pobudzenia, w stanie walki - podsumowuje.

2. Zmiana czasu negatywnie wpływa na gospodarkę

Zobacz film: "Trik na lepszy sen"

Gdy przestawiamy zegarki, buntuje się nie tylko ludzki organizm, ale i cała gospodarka. Szczególnie dotkliwe jest to wszędzie tam, gdzie czas ma znaczenie - w służbie zdrowia, służbach mundurowych czy przede wszystkim w transporcie. Dlatego też już od dłuższego czasu w Unii Europejskiej toczy się dyskusja nad rezygnacją ze zmiany czasu.

- Obecnie, Komisja Transportu i Mobilności UE prowadzi konsultacje z krajami członkowskimi. Każdy rząd musi określić, czy wolałby pozostać przy czasie zimowym, czy letnim. Hiszpanie, Czesi, Francuzi i Niemcy zadeklarowali już, że woleliby czas letni. Podobnie, najprawdopodobniej postąpi polski rząd. Jeśli taki będzie wniosek z prac komisji, to ostatni raz zmienimy czas w kwietniu 2021 roku – mówi Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej.

Jak dodaje korzyści płynące z pozostania tylko przy czasie letnim odczuje nie tylko państwo, ale przede wszystkim każdy Polak.

- Przeciętny Kowalski będzie przede wszystkim znacznie mniej narażony na stres związany ze zmianą czasu. Według badań w tym okresie zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby serca, jest też znacznie więcej wypadków. Nie będzie też frustrujących technicznych przerw bankowych, jak również pociągi nie staną w polu, by odczekać godzinę - wylicza.

3. Rolnicy nie znoszą zmiany czasu

Warto dodać, że podobny pomysł w obecnej kadencji Sejmu zgłaszało już Polskie Stronnictwo Ludowe. We wniosku argumentowano, że cykl dobowy jest nierozerwalnie związany z działalnością gospodarstw rolnych. Zwierzęta nie rozumieją zmiany czasu. W związku z tym pojawiał się problem z godzinami karmienia zwierząt, dojenia, a nawet uboju.

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, a życie pokazuje, że wszystko, co sztuczne i wbrew naturze, zwykle nie wychodzi na dobre. Zatem liczmy na to, że noc z 27. na 28. października 2019 będzie jedną z ostatnich, kiedy będziemy musieli przesuwać wskazówki zegarków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze