Przejdź na WP

Zmiana kształtu mózgu wraz z wiekiem

Szczeliny i zakręty mózgu potocznie nazywane „fałdami” nadają obraz, dzięki któremu błyskawicznie możemy rozpoznać ten narząd na tle innych części ciała. Teoria głosi, że kształt mózgu jest wynikiem ewolucji i jest on odpowiednio zoorganizowany dla komunikacji komórek nerwowych. Naukowcy rzucają nowe światło na zmianę struktury mózgu wraz z wiekiem człowieka.

Można powiedzieć, że kora mózgu jest główną składową jego budowy. Składa się z tak zwanej z istoty szarej, która jest odpowiedzialna za wyższe funkcje, takie jak język, inteligencja czy pamięć.

Jedynie garstka gatunków posiada pofałdowaną korę mózgową - a należą do nich ludzie, koty, psy i delfiny.

Poprzednie badania sugerowały, że fałdy mózgu powstawały w spontaniczny sposób, niezależnie od wielkości i kształtu kory mózgowej.

„Potrzebne było jednak jeszcze ustalenie, na ile fałdowanie zależy od innych czynników, zmiennych w obrębie gatunku, takich jak choroby, wiek czy też płeć” - zaznacza kierownik badań, Yujiang Wang z Uniwersytetu z Newcastle.

Czy kiedyś poznamy wszystkie tajemnice naszego mózgu?
Czy kiedyś poznamy wszystkie tajemnice naszego mózgu? (123RF)

1. Proste prawo fałdowania kory mózgu

Żeby sprawdzić, czy zakręty mózgu człowieka są rzeczywiście regularne i można stosować uniwersalne założenia u wszystkich ludzi, dr Wang wraz ze swoim zespołem przebadał za pomocą ****rezonansu magnetycznego ponad 1000 zdrowych dorosłych.

Wyniki badania zostały opublikowane z magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences", dowodząc, że powstawanie zakrętów i fałdów mózgu zachodzą w pewien uniwersalny sposób dla wszystkich ludzi.

Naukowcy wykazali również, że czynniki, takie jak wiek, mają wpływ na zmianę fałdowania mózgu, szczególnie dowodząc zmniejszenia napięcia wewnętrznej części kory mózgu wraz z wiekiem.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim...

zobacz galerię

„To podobna sytuacja, jak w przypadku skóry” - zaznacza dr Wang i jak dodaje „wraz z wiekiem spada napięcie i skóra staje się bardziej wiotka”.

Badacze wykazali również związek ze zmianami w obrębie fałdów mózgu a płcią. Mówiąc o kobietach i mężczyznach w tym samym wieku, kora mózgowa kobiet wykazała minimalnie mniejsze fałdowanie.

2. Układ kory mózgowej różni się u osób z chorobą Alzheimera

Naukowcy udowodnili także, że zmiany w fałdowaniu i zakrętach mózgu u osób cierpiących na chorobę Alzheimera zmieniają się wcześniej w porównaniu do zdrowych osób, jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę napięcia kory mózgowej.

Dodatkowo inny jest również mechanizm zmian prowadzących do zmniejszenia napięcia kory mózgowej u osób z chorobą Alzheimera w porównaniu do zdrowych osób.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera
6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera [7 zdjęć]

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo...

zobacz galerię

„Potrzebujemy jeszcze więcej danych, ale obecne wyniki badań wskazują, że choroba Alzheimera ma związek z przedwczesnym starzeniem się kory mózgu. Kolejnym krokiem będzie określenie, czy wykazanie tego typu zmian w mózgu może być wczesnym wskaźnikiem prawdopodobieństwa zachorowania na chorobę Alzheimera.”

Naukowcy zakładają, że ich badania wiele wniosły w poznanie sposobu fałdowania mózgu i wszelkich zależności związanych z tym procesem.

„Od dawna było wiadomo, że wielkość i grubość kory zmienia się wraz z wiekiem, ale poznanie uniwersalnego prawa fałdowania mózgu pozwala na większą analizę tego zjawiska w zależności płci, wieku czy też chorób” - zaznacza dr Yujiang Wang.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy