Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Zmiana kształtu mózgu wraz z wiekiem

Szczeliny i zakręty mózgu potocznie nazywane „fałdami” nadają obraz, dzięki któremu błyskawicznie możemy rozpoznać ten narząd na tle innych części ciała. Teoria głosi, że kształt mózgu jest wynikiem ewolucji i jest on odpowiednio zoorganizowany dla komunikacji komórek nerwowych. Naukowcy rzucają nowe światło na zmianę struktury mózgu wraz z wiekiem człowieka.

Można powiedzieć, że kora mózgu jest główną składową jego budowy. Składa się z tak zwanej z istoty szarej, która jest odpowiedzialna za wyższe funkcje, takie jak język, inteligencja czy pamięć.

Jedynie garstka gatunków posiada pofałdowaną korę mózgową - a należą do nich ludzie, koty, psy i delfiny.

Poprzednie badania sugerowały, że fałdy mózgu powstawały w spontaniczny sposób, niezależnie od wielkości i kształtu kory mózgowej.

„Potrzebne było jednak jeszcze ustalenie, na ile fałdowanie zależy od innych czynników, zmiennych w obrębie gatunku, takich jak choroby, wiek czy też płeć” - zaznacza kierownik badań, Yujiang Wang z Uniwersytetu z Newcastle.

Proste prawo fałdowania kory mózgu

Żeby sprawdzić, czy zakręty mózgu człowieka są rzeczywiście regularne i można stosować uniwersalne założenia u wszystkich ludzi, dr Wang wraz ze swoim zespołem przebadał za pomocą ****rezonansu magnetycznego ponad 1000 zdrowych dorosłych.

Wyniki badania zostały opublikowane z magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences", dowodząc, że powstawanie zakrętów i fałdów mózgu zachodzą w pewien uniwersalny sposób dla wszystkich ludzi.

Naukowcy wykazali również, że czynniki, takie jak wiek, mają wpływ na zmianę fałdowania mózgu, szczególnie dowodząc zmniejszenia napięcia wewnętrznej części kory mózgu wraz z wiekiem.

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

„To podobna sytuacja, jak w przypadku skóry” - zaznacza dr Wang i jak dodaje „wraz z wiekiem spada napięcie i skóra staje się bardziej wiotka”.

Badacze wykazali również związek ze zmianami w obrębie fałdów mózgu a płcią. Mówiąc o kobietach i mężczyznach w tym samym wieku, kora mózgowa kobiet wykazała minimalnie mniejsze fałdowanie.

Układ kory mózgowej różni się u osób z chorobą Alzheimera

Naukowcy udowodnili także, że zmiany w fałdowaniu i zakrętach mózgu u osób cierpiących na chorobę Alzheimera zmieniają się wcześniej w porównaniu do zdrowych osób, jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę napięcia kory mózgowej.

Dodatkowo inny jest również mechanizm zmian prowadzących do zmniejszenia napięcia kory mózgowej u osób z chorobą Alzheimera w porównaniu do zdrowych osób.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

„Potrzebujemy jeszcze więcej danych, ale obecne wyniki badań wskazują, że choroba Alzheimera ma związek z przedwczesnym starzeniem się kory mózgu. Kolejnym krokiem będzie określenie, czy wykazanie tego typu zmian w mózgu może być wczesnym wskaźnikiem prawdopodobieństwa zachorowania na chorobę Alzheimera.”

Naukowcy zakładają, że ich badania wiele wniosły w poznanie sposobu fałdowania mózgu i wszelkich zależności związanych z tym procesem.

„Od dawna było wiadomo, że wielkość i grubość kory zmienia się wraz z wiekiem, ale poznanie uniwersalnego prawa fałdowania mózgu pozwala na większą analizę tego zjawiska w zależności płci, wieku czy też chorób” - zaznacza dr Yujiang Wang.

Lek Mateusz Nawrocki, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...