Trwa ładowanie...

Zmianę odczuje 70 proc. Polaków. Zmiana pogody i silny wiatr poważnie odbiją się na zdrowiu

Avatar placeholder
31.10.2024 13:52
Silne podmuchy wiatru, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, mogą wywierać na nasz organizm negatywny wpływ
Silne podmuchy wiatru, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, mogą wywierać na nasz organizm negatywny wpływ (Getty Images)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed zmianą pogody. Już 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych możemy się spodziewać znacznego zachmurzenia oraz silnego wiatru. Jesienne wichury mogą przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, wywoływać zmęczenie, drażliwość, a nawet wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne.

spis treści

1. Pogorszenie nastroju

Silne podmuchy wiatru, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, mogą wywierać na nasz organizm negatywny wpływ, który znacznie wykracza poza dyskomfort fizyczny.

Badania pokazują, że wpływ wiatru na samopoczucie psychiczne i fizyczne może być odczuwalny nawet u 70 proc. społeczeństwa. Podmuchy o dużej sile potrafią zmniejszyć komfort życia codziennego, nasilając uczucie niepokoju oraz obniżając nastrój.

Intensywny wiatr zmusza nas do częstszego mrugania, a brak możliwości uzyskania pozytywnych stanów emocjonalnych powoduje, że niektóre osoby stają się bardziej drażliwe i skłonne do obniżonego nastroju. Wiatr może także zakłócać rytm dobowy, co wpływa na jakość snu - trudniej jest zasnąć, a budzimy się bardziej zmęczeni.

Zobacz film: "Plastikowy deszcz. 1000 ton plastiku w powietrzu"

Jednym z kluczowych problemów, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, jest niedobór światła słonecznego, który potęguje negatywne efekty wiatru. Długotrwały brak światła naturalnego prowadzi do tzw. depresji sezonowej.

Osoby cierpiące na to zaburzenie mają tendencję do uczucia smutku, zmniejszonej energii oraz obniżonej motywacji, co dodatkowo może być nasilane przez chłodny i wilgotny wiatr.

Słaba ekspozycja na słońce zmniejsza produkcję serotoniny, która odpowiada za nasz nastrój, przez co stajemy się bardziej podatni na obniżenie samopoczucia psychicznego.

2. Silny wiatr nie służy zdrowiu

Wpływ wiatru na zdrowie nie ogranicza się do naszego samopoczucia psychicznego - osoby z problemami krążeniowymi także mogą odczuwać pogorszenie zdrowia. Silne podmuchy powietrza przyczyniają się do zwężenia naczyń krwionośnych, co może wywoływać nadciśnienie i zwiększać ryzyko zakrzepów.

W czasie intensywnego wiatru fenowego w Polsce odnotowuje się wzrost liczby przypadków udarów mózgu. Także osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz chorzy na zakrzepicę żył głębokich powinni w okresie silnych wiatrów szczególnie dbać o zdrowie, unikać stresujących sytuacji i monitorować swoje samopoczucie.

Zobacz także: Choroby, które uaktywniają się podczas burz. Cierpią nie tylko meteopaci

Osoby cierpiące na migreny i przewlekłe bóle głowy także mogą odczuwać intensywniejsze dolegliwości podczas silnych wiatrów. Raptowne zmiany ciśnienia atmosferycznego, temperatury oraz wilgotności wpływają na mechanizmy fizjologiczne odpowiedzialne za bóle głowy.

Zmiany te mogą nasilać migreny, a także wywoływać ból zatok, co sprawia, że nawet lekkie przeziębienie lub infekcja stają się bardziej dokuczliwe.

- Zmiany pogody u większości osób powodują pewne reakcje organizmu. Gdy mamy skoki ciśnienia, silny wiatr i burze możemy odczuć równie gwałtowne pogorszenie samopoczucia. To mogą być bóle głowy, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją. Mogą się także pojawić wahnięcia nastroju, niepokój, rozdrażnienie - alarmuje w rozmowie z dzinnikarką WP abcZdrowie Katarzyną Prus lekarz rodzinny Jacek Krajewski.

3. Choroba fenowa

Wiatr ma również nieoczekiwany wpływ na poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób chorych na cukrzycę. Gwałtowne zmiany temperatury i ciśnienia atmosferycznego wpływają na gospodarkę węglowodanową organizmu, co może prowadzić do spadków poziomu glukozy we krwi.

Objawy takie jak senność, osłabienie i kołatanie serca mogą być skutkami hipoglikemii, a osoby chore na cukrzycę powinny w czasie silnych wiatrów szczególnie dbać o kontrolowanie poziomu cukru we krwi i unikać wysiłku fizycznego, który mógłby nasilić te objawy.

Choroba fenowa, znana także jako zespół reakcji na wiatr fenowy, to reakcja organizmu na gwałtowne zmiany atmosferyczne, takie jak duże różnice ciśnienia, nagłe ocieplenie lub schłodzenie powietrza oraz wahania wilgotności.

Objawy choroby fenowej obejmują silne migrenowe bóle głowy, rozdrażnienie, nerwowość, niepokój, a także uczucie zmęczenia lub nadpobudliwość. W bardziej ekstremalnych przypadkach osoby cierpiące na chorobę fenową mogą mieć problemy z koncentracją i cierpieć na objawy depresyjne.

- Skoki ciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne, a badania, które wykonujemy, potwierdzają, że negatywnie wpływa to na pracę serca. Nie należy więc bagatelizować bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, duszności, a także silnego bólu głowy - zaznacza dr Krajewski.

4. Jak sobie radzić?

Choć nie możemy kontrolować pogody, istnieją sposoby na minimalizowanie negatywnych skutków silnego wiatru na zdrowie. Osoby podatne na działanie wiatru powinny unikać wychodzenia na zewnątrz w wietrzne dni lub ograniczyć czas przebywania na świeżym powietrzu.

Warto także zadbać o zdrową dietę, która wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i krążenia, oraz regularnie uprawiać ćwiczenia relaksacyjne, które pomagają redukować stres i napięcie.

Silne wiatry, zwłaszcza te fenowe, mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Dbanie o organizm podczas wietrznych dni, regularne monitorowanie objawów i podejmowanie odpowiednich kroków profilaktycznych mogą pomóc zmniejszyć ich negatywny wpływ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze