Trwa ładowanie...

Zmiany w liście leków refundowanych. Czego się spodziewać po 1 lipca 2021?

 Karolina Rozmus
18.06.2021 14:39
Zmiany w liście leków refundowanych. Czego się spodziewać po 1 lipca 2021?
Zmiany w liście leków refundowanych. Czego się spodziewać po 1 lipca 2021? (GettyImages)

Na stronie Ministerstwa Zdrowia możemy zapoznać się ze zmianami na liście leków refundowanych, które już niebawem wejdą w życie. Czego mogą się spodziewać pacjenci już od lipca? Dla wielu nie będą to dobre wiadomości.

spis treści

1. Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia

Resort Zdrowia opublikował "Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2021 r.".

Uwagi do projektu można było zgłaszać do 17 czerwca do godziny 17:00 drogą mailową. Choć ostateczny kształt listy leków refundowanych pacjenci poznają dopiero za kilka dni, już dziś wiadomo, czego można się spodziewać.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Projekt reguluje m.in. ceny detaliczne i dopłaty pacjenta, wskazuje obniżki i podwyżki, ceny zbytu, a także – co najważniejsze dla pacjentów – zmiany w objęciu leku refundacją.

2. Zmiany w liście leków refundowanych

Brak kontynuacji refundacji będzie dotyczył, zgodnie z opublikowanym na stronie Ministerstwa zestawieniem, 46 produktów: leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Na zestawieniu znalazły się tabletki dojelitowe, proszki do sporządzania roztworu czy roztwory do iniekcji i implanty podskórne, stosowane między innymi w terapii leczenia nowotworów.

Nie będą finansowane dłużej, w ramach programów lekowych, dwie substancje czynne: Daratumumabum i Ipilimumabum.

Z kolei włączenie na listę refundacji od 1 lipca 2021 roku będzie dotyczyło 43 leków, w tym m.in. nowego leku stosowanego w niedoczynności tarczycy, ale też leku na cukrzycę, padaczkę czy chorobę Alzheimera.

Trzy substancje czynne zyskają finansowanie – są to Dacomitinibum, Dexamethasonum i Lorlatinibum, stosowane w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca i cukrzycowego obrzęku plamki.

3. Jakie leki na nowej liście?

Na nowej liście leków znalazły się m.in. takie leki jak:

  • Abilify (Aripiprazolum)
  • Afenix (Solifenacini succinas)
  • Convival Chrono (Natrii valproas)
  • Eferox (Levothyroxinum natricum)
  • Fulvestrant Glenmark (Fulvestrantum)
  • Metcrean (Metformini hydrochloridum)
  • Nexavar (Sorafenibum)
  • Vizimpro (Dacomitinibum)
  • Zavedos (Idarubicini hydrochloridum)
  • Zirabev (Bevacizumabum)

4. Co na liście 75+ i Ciąża Plus?

Jak podaje IQVIA na liście dla pacjentów 75+ nie zajdą żadne zmiany, natomiast w ramach programu bezpłatnych leków dla ciężarnych pojawi się 5 nowych produktów, a jeden utraci możliwość refundacji.

Zmiany obejmą też chemioterapię – zgodnie z raportem IQVIA refundację utraci jedna substancja czynna, Denosumabum, wykorzystywany w leczeniu guza olbrzymiokomórkowego kości.

Zobacz także: Zamienniki leków refundowanych – czy to dobry wybór?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze