Trwa ładowanie...

Zmiany w refundacji leków. Od 1 września 2019 obowiązuje nowa lista refundacyjna

Avatar placeholder
04.09.2019 11:04
123RF Od 1 września 2019 są zmiany w refundacji leków
123RF Od 1 września 2019 są zmiany w refundacji leków

1 września 2019 r. nastąpiły spore zmiany dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Tego dnia zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Sprawdź, które ceny się zmieniają.

1. Nowa lista refundacyjna od 1.09.2019 - refundacja zamienników

Refundacja leków to kwestia bardzo istotna, szczególnie dla pacjetów, którzy borykają się z przewlekłymi chorobami. Od początku września 2019 r. na liście refundacyjnej można znaleźć pewne zmiany.

Plusem jest fakt, że refundowanych będzie kolejnych 140 preparatów leczniczych. Na liście pojawiają się również generyczne alternatywy terapeutyczne.

M.in. zamienniki Vesicare z solifenacyną jako substancją czynną, czyli Solifenacin Stada, Adablok, Uronorm, Zevesin, Vesoligo i Vesisol, po refundacji można nabyć w niższych cenach. Refundacja dotyczy tylko zamienników, a lek oryginalny będzie nadal kosztować prawie 40 zł w dawce 10 mg i ponad 50 zł w dawce 5 mg (paradoksalnie, niższa dawka będzie w wyższej cenie). Natomiast zamienniki można kupić już za 6-8 zł w przypadku dawki 5 mg lub 11-15 zł, jeśli chodzi o dawkę 10 mg. Są to leki stosowane w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

Podobnie będzie z lekiem Emend i jego zamiennikiem Aprepitant Teva. Refundowany będzie tylko zamiennik. To środek stosowany podczas chemioterapii w celu zapobiegania wymiotom.

Nauroleptyk Auroxetyn, który jest zamiennikiem leku Strattera, będzie można nabyć już za niewiele ponad 3 złote. Problem stanowi jednak fakt, że refundacja dotyczy wyłącznie dawek 25 i 40 mg. Jeśli pacjent zażywa dawkę 10 lub 18 mg, wówczas skazany jest na zakup oryginalnego, nierefundowanego preparatu.

2. Nowe leki refundowane

Brivaracetam, lek przeciwpadaczkowy, będzie refundowany. To oznacza dla pacjentów dużą oszczędność. Zamiast 400 zł, zapłacą 3 zł 20 gr. Jednak refundacja dotyczyć będzie tylko wybranych pacjentów.

Na liście refundowanych leków można znaleźć również piankę Enstilar dla chorych na łuszczycę, Trimbow dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, Ovaleap służący do stymulacji jajników, Infatrini, który wspiera żywienie dzieci z mukowiscydozą, chorobami nowotworowymi czy wrodzonymi wadami serca.

Zwiększa się dostępność i ceny leków stosowanych w leczeniu raka piersi. Dotyczy to leków Kisqali, Ibrance, Perjeta i Herceptin. Refundowane będą również leki w terapii bólu w rzadkiej chorobie Fabry’ego, dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (Xeljanz i Olumiant) oraz dla chorych na raka płuc. Wciąż refundacji nie mogą doczekać się pacjenci z rakiem szyi i głowy.

3. Leki, które nie będą refundowane

Niestety, są również złe wieści dla pacjentów. Zakończono refundację leków takich, jak: Inevica, Selmet, Zeprez, Terbigen, Tonicard. Są to środki, których obecnie nie będzie w ogóle w dystrybucji.

Zrezygnowano z refundacji leku Hitoff, Minesulin, Nimesil, szczepionki na alergie Novo-Helisen Depot 3. Firma Servier, ktorej produkt Diaprel MR w dawce 60 mg również nie został objęty refundacją, wydała w tej sprawie specjalny komunikat.

4. Zmiany cen leków refundowanych

W niektórych przypadkach zmniejszono, a w innych zwiększono stopień refundacji. Oznacza to, że mimo iż lek pozostaje na liście leków refundowanych, zmienia się jego cena. Valcyte zmniejszy cenę o blisko 100 zł. Potanieją również Aribit, Apra-swift, Apra i Aripilek, a także Targin, Oksyduo, Oxynador czy Xanconalon.

Wzrosną opłaty za leki, których zamienniki objęto refundacją. Dotyczy to wymienionych już leków, takich jak: Strattera, Emend, Defur, Urimper, Tolzurin czy Titlodine. Leki urologiczne stosowane w nietrzymaniu moczu, jak Urimper również tracą dopłaty, w zamian za refundację, która obejmie zamiennik - Vesisol.

Ceny wzrosną również w przypadku leków na padaczkę. Chodzi m.in. o Trund, Keppra, Raenom, Bixebra, Ivabradine Anpharm, Polkepral, Ezoleta, Ezolip, Mizetib.

Pełną listę leków refundowanych i zmian w refundacji można znaleźć w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze