Stosowanie zmywacza do paznokci jest niebezpieczne

Zmywacz do paznokci to podstawowy element wyposażenia kobiecej kosmetyczki. Niezbędny, gdy chcemy zetrzeć jeden lakier do paznokci i nałożyć inny. Okazuje się jednak, że płyn nie tylko rozpuszcza lakiery. Niszczy również płytkę paznokcia.

Paznokieć to wytwór naskórka, który ma za zadanie chronić delikatną skórę palców. Jego wierzchnia warstwa zbudowana jest z martwych komórek, jednak poniżej znajduje się szereg wrażliwych nerwów.

– Płytka paznokcia jest barierą ochronną pomiędzy światem zewnętrznym a nerwami i naczyniami krwionośnymi, jakie się pod nią znajdują – mówi dr Jessica Krant.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jeśli więc podczas oczyszczania paznokci z lakieru za pomocą zmywacza z acetonem poczujesz dyskomfort, pieczenie, szczypanie, oznacza to, że bariera ochronna nerwów i naczyń krwionośnych została uszkodzona. Poza bólem może to prowadzić do zakażenia, uszkodzenia (porażenia) delikatnych nerwów, a także trwałego uszkodzenia płytki paznokcia.

Jednak nie tylko zmywacz może niszczyć paznokcie. Szkodliwy może być też manicure wykonany z użyciem żelu lub acrylu, jak również sposób jego aplikacji. Do wykonania takiego manicure potrzebna jest duża wiedza z zakresu kosmetyki. Jeśli zostanie zrobiony niepoprawnie, ryzykujemy uszkodzeniem płytki i schowanych pod nią nerwów.

Podobnie rzecz ma się z usuwaniem manicure żelowego. Kobiety często po prostu odrywają powłokę żelową, narażając płytkę paznokcia na zniszczenie.

Opublikowane ostatnio w "Journal of Cosmetic Dermatology" badania potwierdzają, że sposób aplikacji i usunięcia żelu do paznokci powoduje ich kruchość, przerzedzenie i ogólną słabość. Jeśli chcesz, by twoje paznokcie lśniły, zrezygnuj z manicure żelowego przynajmniej na jakiś czas.

Nawilżaj przy tym i natłuszczaj płytkę przez kilka dni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy