Najlepszy sposób na oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne jest to zaczerwienienie skóry, które pojawia się po nadmiernym narażeniu skóry na działanie promieni słonecznych lub każdego innego promieniowania ultrafioletowego (np. tego w solarium).

Przyczyny powstania oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne powstają, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry – melaniny. Oparzenie słoneczne u osób o jasnej karnacji (posiadających w skórze małą ilość ochronnego pigmentu) może pojawić się już po 15 minutach przebywania w pełnym słońcu, a osoby o dużej zawartości pigmentu (osoby ciemnoskóre) tę samą ekspozycję mogą tolerować przez kilka godzin. Należy pamiętać, iż skóra dzieci i niemowląt jest szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania UV. Powinno się także pamiętać, że intensywność promieniowania słonecznego zależy od pory dnia (zazwyczaj najsilniejsze jest między godz. 10.00 a 14.00), pory roku, szerokości geograficznej i innych. Osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny upewnić się, że nie powodują one zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV, zanim wystawią skórę na słońce.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

Objawy oparzenia słonecznego

Pierwsze oznaki oparzenia słonecznego mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie, a pełne objawy mogą zaznaczyć się dopiero po 24 godzinach, a nawet dłużej. Poparzenia słoneczne możemy podzielić na trzy stopnie w zależności od ich ciężkości. W oparzeniu pierwszego stopnia objawem jest czerwona, tkliwa, nadmiernie ocieplona skóra. Po kilku dniach dochodzi do płatowego złuszczenia naskórka w poparzonym miejscu. Ten rodzaj oparzeń słonecznych obejmuje jedynie zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i jest zdecydowanie najczęstszy. W oparzeniu drugiego stopnia poza zaczerwienieniem skóry pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, obrzęk, częściowa martwica naskórka. Tego rodzaju oparzenia dotyczą warstwy naskórka oraz skóry właściwej, goją się od 2 do 6 tygodni i zazwyczaj nie pozostawiają po sobie blizn.

W oparzeniu trzeciego stopnia zniszczeniu ulegają wszystkie trzy warstwy skóry, a także nerwy i tkanka podskórna. Po wygojeniu zostają blizny. Ten rodzaj oparzeń słonecznych jest bardzo niebezpieczny i może stanowić zagrożenie życia. Najczęściej występuje u małych dzieci i niemowląt, które zostały narażone na działanie silnego promieniowania słonecznego, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Oparzenia słoneczne trzeciego stopnia należą na szczęście do rzadkości, a w razie ich wystąpienia konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Skutki oparzeń słonecznych

Najczęstsze i najpowszechniejsze są oparzenia skóry pierwszego stopnia, dotyczą one corocznie milionów ludzi na całym świecie. Objawy oparzenia słonecznego są zwykle przemijające, ale negatywne skutki dla skóry mogą mieć charakter długofalowy. Zbyt częsta i długa ekspozycja skóry na promieniowanie UV prowadzi nie tylko do jej przedwczesnego starzenia, ale może być także przyczyną nowotworów skóry. Należy o tym pamiętać, wystawiając niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych.

Preparaty zapobiegające oparzeniom słonecznym

Należy pamiętać, że oparzeniom słonecznym znacznie lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Preparaty zapewniające efektywną ochronę przeciwsłoneczną są aktualnie szeroko dostępne w sklepach i aptekach. Szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej zapewniają preparaty co najmniej z filtrem SPF 30. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinny być stosowane nie tylko w momencie kiedy planujemy „opalanie”, ale w każdym przypadku wystawiania skóry na działanie silnego promieniowania UV. Krem do opalania powinniśmy nałożyć na skórę na co najmniej 30 minut przed ekspozycją. Należy też pamiętać o nakryciu głowy, warto też w przypadku długiej ekspozycji włożyć na siebie lekką odzież w jasnych kolorach, które odbijają światło.

Leczenie oparzeń słonecznych

W momencie kiedy nasza ochrona przeciwsłoneczna okazała się niewystarczająca i doszło do poparzenia słonecznego, powinniśmy podjąć działania prowadzące do złagodzenia dolegliwości z nim związanych. Po pierwsze możemy wziąć zimny prysznic lub nałożyć zimny okład, które złagodzą ból i pieczenie, ochłodzą też rozgrzaną skórę. Jednak działania te przynoszą ulgę jedynie na krótko. Warto więc zastosować produkt (krem, maść), który złagodzi objawy na dłużej, a także nawilży i natłuści poparzoną skórę. W sklepach i drogeriach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do stosowania w przypadku poparzeń, warto jednak w celu zakupu odpowiedniego preparatu udać się do apteki. Domową apteczkę warto jest zaopatrzyć w krem zawierający alantoinę lub alantoinę oraz D-panthenol.

Alantoina jest substancją leczniczą, ma między innymi właściwości łagodzące, kojące oraz przeciwzapalne. Dodatkowo alantoina wpływa na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu skóra jest prawidłowo nawilżona i natłuszczona. Alantoina wpływa również regeneracyjnie na komórki naskórka, przyspieszając jego odbudowę. Stosując krem zawierający w swoim składzie również D-panthenol, uzyskujemy dodatkowe działanie łagodzące oraz przeciwzapalne. Zarówno alantoina, jak i D-panthenol są substancjami bardzo dobrze tolerowanymi przez skórę, nie wywołują one alergii ani podrażnień.

Oparzenia słoneczne są częstą dolegliwością zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim lub w trakcie podróży do ciepłych krajów. Należy pamiętać o zapewnieniu skórze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała i tym samym szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne. W domowej apteczce powinien znajdować się również krem, który w przypadku poparzenia słonecznego pomoże nam uporać się z jego objawami.

Komentarze (8)
~Monika89
~Monika89 ponad rok temu

Ja znam jeden kosmetyk, który ratuje skórę w tych sytuacjach. O ile z reguły nie zapominam o filtrach, tak raz słońce poparzyło mnie w dość pochmurny dzień. Posmarowałam się balsamem po opalaniu Repaskin i moje zaskoczenie było ogromne, kiedy na drugi dzień obudziłam się bez żadnych bólów, a zaczerwienieni prawie zniknęło. Dlatego myślę, że warto wyposażyć się w krem nie tylko "przed" opalaniem, ale także "po", bo ma nieco inne właściwości.

Odpowiedz
~popażona
~popażona ponad rok temu

przed chwilą przeczytałam żeby pod żadnym pozorem nie brać zimnego prysznica bo skóra doznaje szoku . I tym bardziej nie stosowac tłusytch kremów bo zapychają skóre i nie może ona oddawać cieła . a więc co mam robić?

Odpowiedz
~sloneczna29
~sloneczna29 ponad rok temu

potwierdzam slowa przedmowcy,rok temu mialam poparzenie i w tym roku.Bylam bardzo sceptyncza do domowych sposobow,ale wieczorny bol byl niedowytrzymania. skora bardzo piekla mnie po powrocie do domu,w nocy.Nie mialam zadnego leku z apteki.Bardzo pomogl mi prysznic zimną wodą-15 min,a nastepnie oklad z zimnego kefiru czy jogurtu.Nasmarowalam sobie caly dekolt,ramiona i szyję,kefir sie szybko ugotwoał na mnie:) i wysuszył się.Po 45 minutach zeskrobałam z siebie goracy suchy jogurt.Miałam wrazenie ze jogurt zabrał ze mnie cale to rozpalajace ciepło i dał mi swoje zimno.Pieczenie po tej kuracji ustapilo niemal 100%,nastepnego dnia smarowała na zmianę pantenonolem i innym jogurtem.

Odpowiedz
~Andrzej
~Andrzej ponad rok temu

Skutecznym domowym sposobem na oparzenie słoneczne jest polanie oparzonego miejsca zimną wodą nawet przez 15 minut a następnie posmarowanie zsiadłym mlekiem przy użyciu tamponika lub szmatki ( oczywiście bez rozcierania ) - skuteczność sprawdzona .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Opalanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 17 godzin temu

11
Artykuły Opalanie
Opalanie

Winogrona

Winogrona

Polifenole zawarte w winogronach chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Opalanie

Właściwa ochrona przed słońcem

Właściwa ochrona przed słońcem

Kosmetyki na opalanie Aby odpowiednio zadbać o swoją skórę w lecie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy dany preparat posiada odpowiednio wysoki filtr UV.

Opalanie

Błędy, które popełniasz podczas opalania

Błędy, które popełniasz podczas opalania

Błąd: Za mało kremu Nie oszczędzaj na kremie ochronnym, upewnij się, że posmarowałaś całe ciało. Nałóż ilość kremu rozmiaru przynajmniej 50 groszy na dłoń i posmaruj twarz. Podobne ilości zastosuj na ręce, a większe ilości (wielkości 5 zł) nakładaj na...

Opalanie

Faktor SPF

przebywać na słońcu? Nie do końca jest to prawdą. W trakcie opalania filtry ścierają się z powierzchni skóry w wyniku działania wody, potu czy potarcia (...) ręcznikiem. Dlatego to, że zaaplikowaliśmy filtr na skórę, nie znaczy, że...

Opalanie

Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

Lato to okres w trakcie, którego na naszej skórze pojawia się coraz więcej piegów i pieprzyków. Pieprzyk to zmiana, którą warto regularnie obserwować, gdyż na jej podłożu może powstać tzw. Melanoma malignum - czerniak. Co powinnaś wiedzieć o pieprzykach? Pieprzyk...

Opalanie

Jak zredukować kolor zbyt intensywnej opalenizny?

samopoczucia. Niestety, niekiedy znacznie przesadzamy z opalaniem na słońcu i w efekcie wyglądamy gorzej. Czy istnieje sposób na to, aby zredukować zbyt (...) się z kilkoma metodami, które znacznie przyspieszą ten proces. Dlaczego...

Opalanie

Samoopalacz - nakładanie samoopalacza, używanie

uzyska naturalną, brązową barwę. Wśród specjalistycznych usług znajdziesz peeling całego ciała i profesjonalną aplikację samoopalacza, a także opalanie (...) ciała kosmetykiem w sprayu, który rozpylany jest na całą powierzchnię skóry...

Opalanie

Opalanie natryskowe - charakterystyka, efekt

Opalanie natryskowe jest bardzo bezpieczne dla skóry, ponieważ nie naraża jej na działanie szkodliwego promieniowania UV. Ta metoda umożliwia (...) uzyskanie opalonej skóry na podobnej zasadzie jak po zastosowaniu samoopalacza. Dowiedz...

Opalanie

Promieniowanie słoneczne

północnej nastają miesiące zimowe, a opalanie się jest mało skuteczne, ponieważ promieniowanie z trudem dociera do powierzchni ziemi. Przez wiele

Opalanie

Co przyspiesza opalanie?

Przyspieszacze do opalania, jak wskazuje nazwa, usprawniają proces brązowienia skóry i pozwalają zdobyć szybką, naturalną opaleniznę w znacznie (...) pragniemy uzyskać efekt brązowej opalenizny. Przyspieszacze opalania...