Znamiona barwnikowe są zmianami na skórze, w których występuje zagęszczenie melanocytów, produkujących melaninę, czyli barwnik skóry. Są one więc ciemniejsze niż skóra. Jeśli dana zmiana barwnikowa niepokoi pacjenta, powinien on zgłosić się do lekarza. On będzie w stanie ocenić za pomocą dermatoskopii, czy dana zmiana rzeczywiście jest podejrzana i czy konieczne są dalsze badania.
Większość zmian barwnikowych jest całkowicie niegroźna. Niestety, niektóre z nich mogą zmienić się w nowotwór. Czerniak złośliwy jest dość rzadki, ale wyjątkowo groźny dla życia. Ten nowotwór złośliwy skóry bardzo szybko się rozwija i daje przerzuty. Dlatego w przypadku barwnikowych zmian skórnych, które zaczynają rosnąć, ciemnieć, uwypuklać się, swędzieć czy piec, najlepiej jest jak najszybciej pójść do lekarza, który je zbada.
Aby mieć pewność co do tego, czy znamię barwnikowe jest nowotworem czy nie, konieczne jest badanie histopatologiczne, wykonywane pod mikroskopem. Aby je wykonać, należy pobrać próbkę znamienia. Specjalista chirurg onkolog, dr Zbigniew Żurawski zaleca, aby zamiast wykonywać tradycyjną biopsję (pobranie próbki znamienia), wykonać biopsję całkowitą (czyli wyciąć całe znamię). Wtedy po zbadaniu próbki, jeśli okaże się, że był to nowotwór, nie ma ryzyka nawrotu czerniaka, czy innego rodzaju nowotworu skóry.
Istnieją także inne, poza barwnikowymi, zmiany skórne, które mogą niepokoić pacjentów. Je również powinien zbadać lekarz dermatolog lub onkolog, który będzie mógł stwierdzić, czy wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem nowotworu skóry, czy są całkowicie niegroźne.
O znamionach barwnikowych wypowiada się dr Zbigniew Żurawski, specjalista chirurg onkolog.
Komentarze