Trwa ładowanie...

Znana endokrynolog obala mity na temat hormonów i odpowiada na pytania, które najczęściej zadają kobiety

 Kamil S. Sikora
18.01.2022 12:56
Znana endokrynolog obala mity na temat hormonów i odpowiada na pytania, które najczęściej zadają kobiety
Znana endokrynolog obala mity na temat hormonów i odpowiada na pytania, które najczęściej zadają kobiety (Getty images)

Marina Berkovska to znana na całym świecie endokrynolog i dietetyk. Doświadczona lekarka chętnie dzieli się swoją wiedzą za pośrednictwem Instagrama i odpowiada na pytania najczęściej zadawane przez kobiety.

spis treści

1. Endokrynolog odpowiada na najczęstsze pytania

Lekarka zebrała najczęstsze pytania swoich pacjentek. Oto one.

Czym jest zaburzenie hormonalne i czy powinno się raz na jakiś czas badać wszystkie hormony?

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Zaburzenie hormonalne to diagnoza, która nie istnieje w medycynie. Nie ma potrzeby sprawdzania wszystkich hormonów w moczu, krwi, ślinie i pozostałych płynach biologicznych. W endokrynologii podstawą jest leczenie pacjenta, a nie jego analizowanie. W przypadku chorób endokrynologicznych ostateczną diagnozę stawia się nie na podstawie odchyleń od normy, ale bazując na wyraźnym obrazie klinicznym. Wykonywanie niepotrzebnych testów to dodatkowy stres i strata pieniędzy.

Jak pokonać problemy se snem?

Zaburzenia snu są bardzo często związane z niedoborem melatoniny czyli hormonu snu. Jeżeli budzimy się w nocy, często zdarza nam się zaspać, jesteśmy zbyt wrażliwi na zmianę strefy czasowej, to nie musimy od razu iść do apteki. Ważne, żeby unormować własną melatoninę. W tym celu nie powinniśmy przede wszystkim chodzić spać najpóźniej o 23, nie jeść przed snem, ani w nocy. Jeżeli zażywanie leków okaże się koniecznie, wówczas należy zacząć od małych dawek i stopniowo je zwiększać. Melatoninę można przedawkować, a jej regularne stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem.

Czy spożywanie mleka może nasilać trądzik?

Wyniki niektórych badań wykazały, że spożywanie dużej ilości produktów mlecznych może mieć związek z nasileniem zmian trądzikowych. Jednak na podstawie dotychczas zebranych danych, ciężko to oficjalnie potwierdzić. Jeżeli skarżymy się na trądzik, to na początku powinniśmy zrezygnować z produktów zawierających cukier, a jeżeli to nie pomoże, wtedy odstawmy także mleko. Nasilony trądzik ma związek z jelitami, więc w tej sytuacji warto udać się do gastrologa.

Lepiej jeść sól jodowaną czy zażywać suplementy jodu?

Stosowanie soli jodowanej to z pewnością tańszy i łatwiejszy sposób na uzupełnienie niedoboru soli w organizmie niż zażywanie organicznych suplementów jodu. Zdaniem wielu osób, sól morska ma więcej jodu niż jodowana sól kuchenna. Okazuje się, że w soli morskiej znajdziemy tylko śladowe ilości jodu, bo większość odparowuje. Zdarza się jednak, że ten produkt jest dodatkowo jodowany, dlatego warto uważnie czytać etykiety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze