Trwa ładowanie...

Znany prezenter walczy z rakiem mózgu, kręgosłupa, nerek i płuc

James Whale, brytyjski prezenter radiowy ujawnił, że walczy z szybko rozprzestrzeniającym się nowotworem. "Ten mały drań się rozprzestrzenił. Jest w mojej jedynej nerce. Mam kilka małych zmian w płucach. Mam kilka w kręgosłupie. Mam je również w głowie".

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

1. Druzgocąca diagnoza

James Whale jest jednym z najbardziej popularnych prezenterów w Wielkiej Brytanii. Jego program, "James Whale Radio Show", który był transmitowany na żywo jednocześnie w Radio Aire w Leeds i ITV w latach 80., zapoczątkował programy radiowe puszczane późną nocą.

James Whale
James Whale (Facebook)

Ze względu na historię nowotworową był poddawany cyklicznym kontrolom. Ostatnie badania krwi wykazały, że miał bardzo niski poziom sodu, więc skierowano go do hematologa. Następnie przeszedł szereg innych badań. Lekarz, który go diagnozował, powiedział:

"Tak mi przykro. Mam dla ciebie naprawdę złe wieści. Obawiam się, że rak, którego miałeś 20 lat temu, powrócił. Masz guza na nerce".

James stwierdził, że skoro już raz przez to przeszedł, to zrobi to jeszcze raz. Niestety później doszły kolejne badania, które pokazały, że nowotwór się rozprzestrzenił. Zmiany pokazały się w mózgu, płucach, kręgosłupie i przysadce mózgowej.

Natychmiastową reakcją Jamesa, napędzaną szokiem i traumą, było rozważenie eutanazji.

"Wróciłem do domu i trochę się nad tym zastanawiałem. Zdecydowałem, że zarezerwuję sobie wycieczkę do Dignitas" – zażartował James.

2. Zmiana stylu życia

W zeszłym tygodniu prezenter przeszedł biopsję, której wyniki pomogą określić rokowanie, ale jest już na immunoterapii i hormonalnej terapii zastępczej, które zmieniły jego styl życia.

"Miałem guza przysadki mózgowej, który wywrócił moje hormony do góry nogami. Tak więc przez ostatnie kilka miesięcy widok jedzenia przyprawiał mnie o mdłości. Prawdopodobnie będę na tabletkach do końca życia, ale przeszedłem drogę od bycia skurczonym staruszkiem, który nie jadł i ledwo mógł wejść po schodach, do miejsca, w którym mogę po nich biegać" - powiedział.

James Whale w trakcie leczenia
James Whale w trakcie leczenia (Facebook)

James ma nadzieję, że leczenie zadziała, umożliwiając mu powrót do pracy dzięki odstawieniu chemioterapii:

"Pigułki powinny zmniejszać guzy aż, miejmy nadzieję, znikną. To nie działa na wszystkich, ale niektórzy poddani tej terapii wstają z łóżka i na następny dzień przekopują ogródek. Jestem prawie pewien, że wkrótce wrócę na antenę".

James Whale chce wrócić do pracy
James Whale chce wrócić do pracy (Facebook)

"Nie mam zamiaru umierać w tej chwili. Mam w planach jeszcze kilka programów, które muszę zrobić. Zbliżam się do zaszczytnego tytułu najstarszego pracującego człowieka w brytyjskim radiu. Nieprzerwanie jestem na antenie, odkąd skończyłem 24 lata. W przyszłym roku skończę 70 lat, więc jeśli przeżyję kolejne 10 lat, będę bardzo zadowolony" -powiedział James.

Zobacz także: Nowotwór złośliwy – charakterystyka, rodzaje, objawy, leczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.