Trwa ładowanie...

Znieczulenie nasiękowe – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Avatar placeholder
06.04.2021 14:52
Znieczulenie nasiękowe – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, powikłania
Znieczulenie nasiękowe – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Znieczulenie nasiękowe jest rodzajem znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe jest częstym podczas zabiegów stomatologicznych. Większość ludzi nie wyobraża sobie przeprowadzenia zabiegu u dentysty bez znieczulenia, jednym z nich jest znieczulenie nasiękowe. Kto może stosować tego typu znieczulenie? Czy jest niebezpieczne dla zdrowia?

spis treści

1. Charakterystyka znieczulenia nasiękowego

Znieczulenie nasiękowe nazywane jest inaczej znieczuleniem infiltracyjnym. Jest to znieczulenie miejscowe, bez konieczności usypiania pacjenta. Pacjent ma świadomość podczas wykonywania zabiegu, jednak nie odczuwa żadnego bólu. Środek przeciwbólowy zawarty w znieczuleniu nasiękowym aplikowany jest strzykawką domięśniowo, śródskórnie oraz podskórnie.

Znieczulenie nasiękowe ma za zadanie blokować ból w zakończeniach nerwów, w taki sposób, aby pacjent nie tracił świadomości. Lek podawany jest w niewielkich ilościach i stosowanie do leczonego obszaru. Znieczulenie nasiękowe działa natychmiast po jego wstrzyknięciu. Znieczulenie nasiękowe jest mniej inwazyjne niż inne znieczulenia miejscowe, dlatego możliwe działania niepożądane są zminimalizowane. Stosowane jest w wielu dziedzinach medycy: okulistyce, urologii, dermatologii, a także bardzo często w stomatologii.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie

zobacz galerię

2. Wskazania do znieczulenia

Wskazaniem do znieczulenia nasiękowego są niemalże wszystkie zabiegi stomatologiczne. Większość pacjentów źle znosi bóle podczas wizyty u dentysty, dlatego znieczulenia miejscowe sprawdzają się doskonale. Kobiety karmiące piersią i w ciąży również mogą stosować znieczulenia, jednak na początku wizyty powinny powiadomić o swoim stanie stomatologa.

3. Przeciwwskazania do znieczulenia u dentysty

Znieczulenie nasiękowe nie może być stosowane u pacjentów, którzy są uczuleni na jakikolwiek składnik znieczulenia. Jeżeli znieczulenie zawiera w swoim składzie adrenalinę, epinefrynę lub noradrenalinę, to nie może być podawane osobom z:

  • astmą oskrzelową,

  • miażdżycą;

  • cukrzycą;

  • nerwicą;

  • padaczką;

  • jaskrą;

  • nadczynnością tarczycy.

Natomiast u pacjentów, którzy przeżyli zawał serca, stomatolog musi bardzo ostrożnie podawać znieczulenie, jak również wykonywać zabieg. Podczas zabiegu pacjent musi być nieustannie monitorowany, tak by nie doszło do komplikacji.

4. Powikłania po znieczuleniu

Po wstrzyknięciu znieczulenia nasiękowego mogą wystąpić niepożądane powikłania. Powikłania mogą wynikać z alergii oraz zbyt dużej ilości podanego środka. Stomatolog musi potrafić aplikować zastrzyk bardzo precyzyjnie i stopniowo.

Do możliwych powikłań po znieczuleniu nasiękowym należą: drżenie ciała, zawroty głowy, nudności. Do groźniejszych powikłań należą: omdlenie, problemy z oddychanie czy nawet zatrzymanie mięśnia sercowego.

Musisz to wiedzieć

Mimo wyżej wymienionych możliwych powikłań po zabiegowych znieczulenia miejscowe są bezpieczniejsze niż znieczulenia ogólne. Podczas znieczulenia nasiękowego pacjent ma świadomość, co daje możliwość powiadomienia stomatologa o swoim stanie zdrowia. Sam stomatolog również jest w stanie ocenić czy u pacjenta nie występują niepożądane skutki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze