Taniec zumba – charakterystyka, rodzaje, zalety

Zumba jest rodzajem dynamicznego tańca, który skutecznie spala kalorie. Taniec zumby pozytywnie wpływa na umysł i ciało. Na zajęciach zumby można zapomnieć o codziennej rutynie, a wyzwolić z siebie skrywane pokłady energii. Zumba to aktywność dla każdego, warto z niej skorzystać.

spis treści

1. Taniec zumba – charakterystyka

Taniec zumba został wymyślony w Ameryce Południowej, a dokładniej w Kolumbii. Zumba została wymyślona niedawno, bo zaledwie pod koniec XX wieku. Tańcząc zumbę, łączymy ze sobą dwie formy aktywności, otóż: tańczymy i wykonujemy ćwiczenia aerobowe.

Zobacz film: "Zumba"

Trening zumby odbywa się na sali tanecznej, ale także na powietrzu. W zajęciach zumby może brać udział większa grupa ludzi. Taniec zumba spala naprawdę dużo kalorii z tego względu, że oprócz zwykłych ćwiczeń aerobowych, dodawane są elementy dynamicznych tańców (samba, salsa czy mambo). Podczas treningu wykorzystywana jest bardzo dynamiczna muzyka do zumby, do której wykonywane są konkretne układy taneczne.

Taniec zumba zdobywa sobie coraz więcej sympatyków. Tańcząc zumbę, ciało spala ogromną ilość kalorii, a ta forma aktywności wpływa pozytywnie na każdego człowieka. Pierwsze zajęcia zumby często są wprowadzeniem do długiej przygody z tym rodzajem fitnessu.

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni
Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni [6 zdjęć]

Nie lubisz siłowni? Przechodzą cię ciarki na samą myśl o bieżni czy podnoszeniu ciężarów? Istnieje kilka...

zobacz galerię

2. Taniec zumba – rodzaje

Oczywiście tańczyć zumbę można na kilka sposobów. Jeżeli ktoś dotychczas nie miał styczności z żadnym rodzajem sportu czy tańca to idealnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia zumby dla początkujących. Z biegiem czasu uczestnicy mogą przekwalifikowywać się na wyższe poziomy trudności zumby.

Jeżeli na zajęcia taneczne zumby chcą zapisać się osoby starsze, to również znajdą formę zumby dostosowaną do ich potrzeb – Zumba Gold.

Jeżeli taniec zumby dla początkujących jest już niewystarczający i czujemy, że potrzebujemy czegoś więcej, to można skorzystać z zajęć zumby odbywających się w wodzie albo z zajęć zumby z obciążeniem.

Musisz to wiedzieć

Co ciekawe na zajęcia tańca zumby mogą udać się także dzieci. Zajęcia zumby są dla osób w każdym przedziale wiekowym, dlatego na zajęciach często można spotkać matki z dziećmi.

3. Taniec zumba – zalety

Zalet wynikających z tańca zumby jest wiele. Można do nich zaliczyć:

  • Świadomość własnego ciała – ruszając się, wiemy, jak pracuje nasze ciało. Zaczynamy przekraczać granice, nasze ciało staje się bardziej rozciągnięte – potrafi więcej. Zumba fitness jest bardzo dobrą formą aktywności dla ciała.
  • Szybki spadek masy ciała – podczas godzinnych zajęć tańca zumby można stracić nawet 500 kalorii – to sporo jak na jednorazowy trening.
  • Poprawa kondycji fizycznej – można to szybko zaobserwować. Wystarczy zapamiętać, jak zachowywaliśmy się na pierwszych zajęciach zumby, a z jaką łatwością przychodzi nam wytrzymanie całej godziny zajęć po miesiącu regularnych ćwiczeń.
  • Brak monotonii – każde zajęcia taneczne zumby są inne, często powtarzamy te same ruchy, ale za każdym razem uczymy się czegoś nowego. Muzyka jest kolejnym atutem, dzięki któremu można zapomnieć o nudzie i rutynie podczas tańczenia zumby. Taniec zumba z całą pewnością pozwoli cieszyć się z każdej minuty ruchu.
  • Poprawa wyglądu sylwetki – ciało wykonując wiele, różnych i aktywujących za każdym razem inne partie mięśniowe ruchów, ma możliwość ujędrnienia się i wymodelowania sylwetki. Obserwując siebie, już po miesiącu zauważymy pierwsze efekty zumby.

Oprócz wyżej wymienionych zalet zumby poprawiamy również swoje poczucie rytmu. Praca z muzyką otworzy przed nami nowe możliwości. Zumbę można tańczyć również w domu. Można wymyślać dowolne kroki albo sięgnąć po gotowy materiał (takich jest wiele w Internecie). Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się na zajęcia w grupie. Oprócz tego, że odpoczniemy od codzienności i rutyny, to będziemy mieli możliwość poznania nowych osób i nawiązania nowych znajomości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy