Związek na odległość - jak wytrwać w związku na odległość?

Związek na odległość jest narażony na rozpad bardziej niż inne związki partnerskie, jednak dzięki Internetowi i telefonom zastępującym prawdziwy kontakt twarzą w twarz, ma także szanse na przetrwanie. Niestety, dość często miłość na odległość bardzo szybko wypala się. Czy związek na odległość ma sens? Co robić, by relacja była satysfakcjonująca dla obu osób i trwała jak najdłużej? Jak walczyć z tęsknotą za „drugą połową”?

Związek na odległość - jak wytrwać?

Oczywiście, miłość na odległość ma sens, jednak utrzymanie intymności, uczucia przywiązania i bliskości nie jest łatwe w takim przypadku. Oto kilka rad sugerujących, jak dbać o związek partnerski, kiedy parę dzieli mnóstwo kilometrów.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 • Kontaktujcie się najczęściej, jak jest to możliwe. Oprócz rozmów telefonicznych, chatów, e-maili, smsów, rozmów przez komunikatory, postarajcie się także codziennie siebie widzieć, np. używajcie kamery podczas rozmowy przez Skype'a.
 • Nie macie czasu na wielogodzinne codzienne rozmowy? Wykonujcie te same czynności na odległość, nie odkładając słuchawek. Możecie np. razem oglądać telewizor i na bieżąco komentować to, co widzicie.
 • Kontaktujcie się ze sobą codziennie, przynajmniej jeden raz. Niestety, nie widzicie się na żywo przez wiele dni, zatem - by stale budować więź emocjonalną na odległość - kontakt powinien być regularny. Rozmowy nie muszą być długie i nie muszą poruszać poważnych tematów. Ważne, by codziennie usłyszeć swój głos, być na bieżąco z tym, co się dzieje u drugiej osoby.
 • Pamiętajcie też o poczcie. Wasze listy miłosne będą pamiątką na całe życie. Bardzo miłe będą drobne prezenty i kartki, szczególnie przy takich okolicznościach, jak urodziny, imieniny czy Dzień Kobiet. Mężczyzna może sprawić ogromną radość kobiecie, wysyłając jej kwiaty.
 • Ciesz się z zalet, jakie niesie związek na odległość – większa ilość czasu na spotkania z przyjaciółmi i rodziną, braki kłótni pojawiających się zazwyczaj podczas spotkania oko w oko, ogromna radość, kiedy w końcu możesz zobaczyć ukochaną osobę po długiej rozłące. Doceń, że decydując się na związek na odległość, łatwiej będzie ci zachować niezależność.
 • Poszukajcie wspólnych zainteresowań. Mimo iż będziecie się nimi zajmować oddzielnie, stale możecie dzielić się swoimi wrażeniami, znajdziecie kolejny wspólny temat do pasjonujących rozmów. Przeczytajcie tę samą książkę, obejrzyjcie ten sam film, a potem podzielcie się swoimi opiniami.
 • Zrezygnuj z kontrolowania partnera. Każdy ma prawo do wolności. Jeśli zdecydowaliście się budować relacje, musisz ufać partnerowi. Jeśli widzisz stałe zainteresowanie partnera twoją osobą, nie martw się, że może się z kimś spotykać, kiedy chwilowo nie kontaktuje się z tobą. Staraj się panować nad zazdrością, która może zniszczyć każdą prawidłowo rozwijającą się relację. Nie wypytuj partnera o każdą minutę spędzoną bez kontaktu z tobą.
 • Poruszajcie temat wspólnej przyszłości, ustalajcie plany - te bliższe, np. wspólny wyjazd oraz te dalsze, np. wspólne zamieszkanie w przyszłości.
 • Odwiedzajcie się tak często, jak tylko to jest możliwe. Związek partnerski nie będzie w pełni satysfakcjonujący, jeśli będzie opierał się jedynie na rozmowach telefonicznych i mailach. Umówcie się, jak często takie wizyty będą miały miejsce.
 • Bądźcie dobrej myśli. Pamiętajcie, że duża odległość dzieląca was jest stanem przejściowym. Jeśli związek się rozwinie, możecie planować przeprowadzkę, tak by być ze sobą częściej.
 • Wymieniajcie się swoimi rzeczami, tak by mieć blisko siebie bibeloty ukochanej osoby, np. łańcuszek, apaszkę, ramkę ze zdjęciem.

Pielęgnowanie uczucia na odległość to trudne zadanie. Jednak jeśli dwie kochające się osoby widzą w tym sens, prawdopodobnie uda im się przetrwać chwile pełne tęsknoty za sobą. Coraz częściej młodzi ludzie stoją przed problemem „związek na odległość” ze względu na wyjazd jednego ze współmałżonków za granicę w celu zarobkowania. Niestety, wielu małżeństwom nie udaje się przetrwać próby czasu, stąd pojawia się refleksja – czy lepiej mieć, czy być.

Komentarze (24)
~animka
~animka ponad rok temu

@~Yogi: Ja jestem juz dwa lata na odleglosc, fakt da wzloty i upadki. Dajemy rade bo sie Kochamy nasza.najdłuższa przerwato nie miesiac czy dwa ale az 9 miesiecy. Jak ktos nie umie dbac o milosc to tego nie utrYma i praca leze po obu stronach dodam ze jestem po rozwodIe i moje malzenstwo rozpadlo sie gdy maz wyjechal do uk w celu zarobkow po 2 tyg sie rozwalilo. Mimo przykrych zdarzen poznalam faceta i tez bylo dane nan walczyc z odlegloscia przetrwalismy i ciesze sie ze zaryzykowalam.

Odpowiedz
~Monia
~Monia ponad rok temu

Jestem w związku na odległość już 2 lata. Mało tego- mieszkamy w innych krajach. Mamy różne języki i dlatego rozmawiamy po angielsku. Staramy się spotykać raz w miesiącu na kilka dni, czasem jest to co 2 miesiące. Kiedy tylko możemy czyli święta i wakacje spędzamy razem. Kłócimy się, oczywiście ale nie uważam że rozłąka odgrywa w nich istotną rolę. Codziennie rozmawiamy przez skype bardzo długo, praktycznie kiedy tylko jesteśmy oboje w domu. Rozmawiamy gotując, sprzątając i robiąc wszystko inne, czasem nie rozłączamy nawet wtedy kiedy jedno uśnie na popołudniową drzemkę. Wtedy druga osoba może coś poczytać, pouczyć się, ale to daje choć odrobinę bliskości. Jeśli uczucie jest silne to taki związek może przetrwać. Zostało mi jeszcze 2.5 roku studiów i wtedy zamieszkamy razem. Takie odliczanie pozwala mi myśleć pozytywnie i jakoś wytrzymywać w tej sytuacji.

Odpowiedz
~Ela
~Ela ponad rok temu

@~Kamila Krocz: powiem tak, od 7 lat widzimy się z mężem 3 razy w roku, kiedy przyjeżdża do Polski. Stał się dla mnie obcy, jakby inny. Dla niego pieniądze stały się celem w zyciu. Problemy z dziećmi rozwiązuje portfelem. A żona stała się mało wartą osobą, która nic w życiu nie osiągnęła, bo życie poświęciła wychowywaniu trójki dzieci. Nie ma mowy o powrocie do Polski, bo pieniądze, pieniądze.... Gdybym mogła cofnąć czas... Fakt, ma dom, samochód i kasę. Ale człowiek bez miłości i zrozumienia gorzknieje, tracę sens życia. Mogłabym już odejść z tego świata, bo brakuje mi czułośći i tego co ludzkie. Więdne i z każdym dniem usycham. Rozmowy do niczego nie prowadzą. Nie ma bliskości, uśmiechu. Jednak dolary zmieniły mojego faceta, zapomnial o dzieciach. Pokazał wszystkim co osiągnął i kim jest dzisiaj! Ćóż, ja potrzebowałam tylko żeby ktoś mnie kochał. A dom , samochód przecież to nie moje...Zrozpaczona.

Odpowiedz
~poziomkaziomka
~poziomkaziomka ponad rok temu

@~madziunia: Pani Magdo, proszę mi doradzić, jak dojrzała kobieta kobiecie. Mam prawie 30 lat, mój partner 5 lat starszy, jesteśmy ze sobą 10 ms. i od początku wiedziałam, że będzie wyjeżdzał za granicę, kiedy tylko dostanie zlecenie. Zgodziłam się na taki układ. Tylko z czasem jest to coraz dla mnie trudniejsze, widujemy się od 3ms.co 2 tyg, teraz mija miesiąc kiedy mogę do niego polecieć. Problem jest w tym....że on nic nie obiecuje, nie wylewa uczuciami, i w chwilach jego jakiś gorszych dni zostawia mnie twierdząc, że to nie to, choć za chwilę zmienia zdanie. Wiem, że kiedyś nie wytrzymam tego, że miarka się przebierze.Czy źle robię, że w tym tkwie?

Odpowiedz
~samotna w tłumie
~samotna w tłumie ponad rok temu

Witam,nie wierze w cudowne związki na odległość. Jestem 9 rok sama i wierzcie mi w naszym małżeństwie nie ma juz niczego co by go scalilo. Nie mamy wspólnych tematów do rozmowy, problemy mam ja bo żyje w Polsce,nie mamy wspólnych zdjęć i wspomnień z razem spędzonych chwil. Jest tylko żal, cale morze żalu i pustka. Popiół i zgliszcza po czymś co miało być rodzina a juz o małżeństwie nie wspomne.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Randki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Randki
Randki

Związek partnerski

Związek partnerski

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą i partnerem jest swój własny rachunek sumienia.

Randki

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Sporadyczne kłótnie mogą utrwalać i cementować związek. Gdy jednak stają się regularne i spowodowane błahostkami - niszczą go.

Randki

Postawa mężczyzny

Postawa mężczyzny

Zauroczony mężczyzna zazwyczaj przybiera pozycje ciała, w których wygląda na wyższego, większego i silniejszego.

Randki

Gwałt na randce (WIDEO)

Gwałt na randce (WIDEO) Odtwórz wideo

tylko pierwszej randki - równie dobrze może mieć miejsce na którymś spotkaniu z kolei. Kobieta powinna zwrócić uwagę, aby nie wybierać miejsca spotkania

Randki

Jak poderwać dziewczynę? (WIDEO)

Jak poderwać dziewczynę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Coraz więcej osób zastanawia się - jak poderwać dziewczynę i zostać w jej pamięci na dłużej. Uważa się, że kobiety bardziej pociągają osoby o męskim charakterze i fizjonomii. Wielu z nich przybiera maskę, aby tylko zainteresować swoją osobą i skupić...

Randki

Podryw krok po kroku (WIDEO)

Podryw krok po kroku (WIDEO) Odtwórz wideo

Podryw ma na celu zainteresowanie sobą inną osobą, z którą chciałoby się nawiązać kontakt seksualny. Podczas pierwszego spotkania liczy się dobre wrażenie, które można osiągnąć poprzez efektowny wygląd, interesującą rozmowę oraz czarujące spojrzenie....

Randki

Seks bez miłości (WIDEO)

Seks bez miłości (WIDEO) Odtwórz wideo

Seks w związku kształtuje relacje, buduje zaufanie i poczucie bliskości. Pozwala zbliżyć się do siebie na poziomie psychicznym i fizycznym, partnerzy znają swoje potrzeby i są odpowiedzialni na siebie. Jednak, w ostatnich czasach seks stał się sposobem...

Randki

Sztuka kompromisu

Sztuka kompromisu

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na trwałych fundamentach.

Randki

Niepewność w związku

Wiele osób, w szczególności kobiet, dotyka niepewność w związku. Zadajemy sobie pytania: „Czy to ten jedyny? Czy to z nim na pewno chcę spędzić resztę życia?". Mimo łączącego nas uczucia, braterstwa dusz, wspólnych zainteresowań i podobnych poglądów,...