Trwa ładowanie...

Związek zwyrodnienia plamki żółtej z chorobą Alzheimera

Lek. Mateusz Nawrocki
25.11.2016 18:01
Związek zwyrodnienia plamki żółtej z chorobą Alzheimera
Związek zwyrodnienia plamki żółtej z chorobą Alzheimera

Jak ujawniły wcześniejsze badania, cząsteczki beta amyloidu charakterystyczne dla choroby Alzheimera kumulują się w siatkówce osób zmagających się z zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Najnowsze odkrycia pozwalają zrozumieć, jak dochodzi do uszkodzenia siatkówki w tym mechanizmie. Naukowcy z Southampton University w Wielkiej Brytanii publikują swoje doniesienia w magazynie „Experimental Eye Research”.

Degeneracja plamki żółtej jest postępującą chorobą oka w której dochodzi do uszkodzenia światłoczułych komórek. Schorzenie to jest wiodącą przyczyną utraty wzroku po 50 roku życia i dotyka blisko 50 milionów osób na całym świecie.

W wyniku zwyrodnienia plamki żółtej i toku jego progresji zaczynamy widzieć nieostro - czynności dnia codziennego, takie jak prowadzenie samochodu, czytanie, użytkowanie komputera czy też problemy z rozpoznawaniem twarzy stają się bardzo skomplikowane. Według naukowców czynniki ryzyka AMD i choroby Alzheimera są wspólne.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z wiodących przyczyn pogorszenia jakości wzroku
Zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z wiodących przyczyn pogorszenia jakości wzroku (123RF)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Zaliczamy do nich czynniki genetyczne i środowiskowe. Przyczyny genetyczne nie są do końca jeszcze poznane. Jak wykazały badania, cząsteczki beta amyloidu zostały znalezione w kilku częściach siatkówki u osób z AMD - między innymi w komórkach światłoczułych.

Doktor Arjuna Ratnayaka, wykładowca z Southampton University wraz ze swoim zespołem wykorzystała hodowlę komórek i modele myszy z zwyrodnieniem plamki żółtej, aby wyjaśnić mechanizmy kumulowania się beta amyloidu wewnątrz komórek siatkówki.

Najważniejszym zadaniem było określenie, jak szybko proteiny dostawały się do wnętrza komórek. Wyniki są zaskakujące - już po 24 godzinach od ekspozycji doszło kumulacji beta amyloidu w komórkach siatkówki.

Zespół badaczy jest zdziwiony, że tak szybko dochodzi do internalizacji białka w komórkach i wierzy, że eksperyment pozwoli zrozumieć, jak zdrowia siatkówka może stać się dysfunkcyjną, z AMD. Kolejnym celem badań, jest określenie jak beta amyloid dostaje się do komórek siatkówki i powoduje wewnętrzne uszkodzenia.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców

zobacz galerię

Eksperymenty mają na celu ograniczenie rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Jak komentuje dr Arjuna Ratnayaka: „Wiemy, że AMD jest spowodowane przez kombinacje czynników genetycznych i środowiskowych, ale te odkrycia stanowią szanse w stworzeniu nowych procedur leczniczych w przyszłości”.

Powyższe badania rzucają światło na związek choroby Alzheimera, czyli choroby neurodegeneracyjnej, ze zwyrodnieniem plamki żółtej - również choroby degeneracyjnej. Ustalone fakty już na tym etapie są bardzo użyteczne.

Czy wdrażając leczenie przeciwko chorobie Alzheimera zapobiegniemy również problemom ze wzrokiem? To byłoby rewolucyjne odkrycie, które miejmy nadzieje za kilka lat wejdzie do algorytmu leczenia tych chorób.

W takiej sytuacji podając określoną grupę leków możliwe byłob leczenie choroby neurologicznej i okulistycznej za jednym razem. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Na pewno potrzebne jest więcej badań określających wspólny patomechanizm chorób Alzheimera i AMD.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze