Trwa ładowanie...

Zwierzęta pomocne w łagodzeniu zaburzeń psychicznych

Avatar placeholder
12.12.2016 22:25
Zwierzęta pomocne w łagodzeniu zaburzeń psychicznych
Zwierzęta pomocne w łagodzeniu zaburzeń psychicznych

Nasze zwierzęta przynoszą nam radość i pociechę, a czasem nawet mogą pomóc nam, gdy jesteśmy chorzy. Mimo, iż dość dobrze znane i udokumentowane jest pozytywne działanie zwierząt wobec poszczególnych dolegliwości i chorób fizycznych człowieka, mniej danych dotyczy roli zwierzęcia w łagodzeniu choroby psychicznej.

Najnowsze badania mają na celu uzupełnienie luki w tych danych poprzez sprawdzenie, jak obecność pupila wpływa na stan zdrowia psychicznego ich właścicieli.

Miliony ludzi dotykają  poważne choroby psychiczne każdego roku.  Wiele z tych osób doświadcza uczucia samotności i izolacji. Zdarza się, że stan ten prowadzi do utraty statusu społecznego i ograniczenia kontaktów z ludźmi.

Badania dowodzą, że zwierzęta pomagają w poprawie dolegliwości psychicznych
Badania dowodzą, że zwierzęta pomagają w poprawie dolegliwości psychicznych (Shutterstock)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Odczucia te zostały opisane w literaturze i określone zostały jako tak zwane bezpieczeństwo ontologiczne pacjenta. Termin ten odnosi się do poczucia porządku, ciągłości i sensu w życiu człowieka, wraz z odczuwaniem  pozytywnych perspektyw na przyszłość.

Nowe badania analizuje wpływ posiadania zwierzaka w sensie bezpieczeństwa ontologicznego i dobrego samopoczucia wśród osób z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Naukowcy kierowani przez  Helen Brooks z Uniwersytetu w Menchesterze w Wielkiej Brytanii przeprowadzili wywiad wśród 54 uczestników, którzy byli pod opieką służb zdrowia psychicznego w Manchesterze i South Hampton w Wielkiej Brytanii.

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia
Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia [9 zdjęć]

Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz.

zobacz galerię

Uczestnicy mieli co najmniej 18 lat, u wszystkich zostały zdiagnozowane ciężkie choroby psychiczne.

Wywiady przeprowadzono twarzą w twarz w domu uczestników lub w uzgodnionej lokalnej społecznościowej placówce i trwało od 20 do 90 minut.

Badacze poprosili uczestników, aby ocenili wagę poszczególnych członków swojej rodziny, przyjaciół, pracowników służby zdrowia, swojego hobby, miejsc, czynności i przedmiotów.

Uczestnikom zadano pytanie: "Kto lub co jest dla Ciebie najważniejsze w zarządzaniu Twoim zdrowiem psychicznym?" Następnie zostali poproszeni o uszeregowanie wyżej wymienionych czynników do jednej z trzech grup: "najważniejszych"; "ważnych, ale nie tak ważnych jak najważniejsze" oraz "ważne, ale nie tak ważne jak dwie poprzednie grupy".

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

Odkrycia zostały opublikowane w ogólnodostępnym czasopiśmie „BMC Psychiatry”.

Spośród respondentów, ponad 46 procent, czyli 25 uczestników uznało, że zwierzaki pomagają im w walce z chorobami i z trudami życia codziennego.

Większość z nich, czyli około  60 procent umieściło swoje zwierzę w najważniejszej grupie. Kolejne 20 procent uszeregowało swojego zwierzaka do drugiej grupy, a tylko 3 uczestników zamieściło swojego pupila w grupie najmniej ważnej.

Uczestnicy badania zgłaszali różne powody, dla których zwierzaki były dla nich tak ważne. Niektórzy z nich twierdzili, że zwierzęta są dla nich bardzo potrzebne w celu odwrócenie uwagi od objawów i przykrych dolegliwości związanych z chorobą psychiczną, takich jak słyszane głosy, myśli samobójcze.

Poznaj zdrowotne korzyści z posiadania psa
Poznaj zdrowotne korzyści z posiadania psa [7 zdjęć]

48 proc. Polaków ma w domu zwierzę, z czego 83 proc. z nich, jest właścicielami psów (badanie TNS Polska

zobacz galerię

Zwierzęta dają również swoim właścicielom poczucie odpowiedzialności, co z kolei sprawiło, że ich właściciele czują się bardziej szanowani przez innych członków społeczeństwa. Zwierzę było postrzegane jako skuteczny sposób na zmniejszenie piętna związanego z chorobą psychiczną.

Opieka nad zwierzęciem dała właścicielom poczucie bycia pod kontrolą, a także poczucie bezpieczeństwa i rutyny. Dało to uczestnikom poczucie porządku i ciągłości ich działalności z dnia na dzień.

Zwierzęta dodają poczucie akceptacji i poparcia, co poprawia ogólne poczucie sensu życia wśród badanych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze