Trwa ładowanie...

Zwyrodnienie stawu kolanowego - przyczyny, uszkodzenia, leczenie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:28
Zwyrodnienie stawu kolanowego - przyczyny, uszkodzenia, leczenie
Zwyrodnienie stawu kolanowego - przyczyny, uszkodzenia, leczenie

Zwyrodnienie stawów kolanowych to dość częsta przypadłość współczesnego człowieka. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Ponad połowa przypadków spowodowana jest działaniem mechanicznym. Zalicza się do tego różnego rodzaju urazy i kontuzje. Są one spowodowane, gdy przeciążamy stawy kolanowe nie tylko podczas intensywnych treningów sportowych, ale podczas wykonywania fizycznej pracy zawodowej lub podczas innych czynności związanych np. z dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Pozostałe przypadki zwyrodnienia stawów kolanowych są konsekwencją starzenia się organizmu.

spis treści

1. Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego następuje z powodu uszkodzenia tzw. chrząstki stawowej. Jest to elastyczna i jednocześnie twarda tkanka. W jej skład wchodzi woda oraz macierz, która jest substancją żelową. Zwyrodnienie stawu kolanowego może też się przydarzyć z powodu zakażenia wirusami, bakteriami oraz chlamydiami, a także w przypadku boreliozy. Na skutek tych schorzeń mogą zajść zmiany zapalne w błonie maziowej.

W wielu przypadkach uszkodzenia stawu kolanowego są spowodowane ciężkim wysiłkiem fizycznym. Do zwyrodnienia stawów kolanowych może tez dojść na skutek otyłości, czyli zbyt dużej wagi. Nie zawsze jednak udaje się dokładnie ustalić przyczyny uszkodzenia stawu kolanowego. W takim przypadku mówimy o zwyrodnieniach idiopatycznych. Czasami problemy z kolanem wynikają z braku selenu w organizmie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Przyczyn zwyrodnienia stawu kolanowego jest wiele
Przyczyn zwyrodnienia stawu kolanowego jest wiele

2. Uszkodzenia kolan

Zwyrodnienie stawu kolanowego zależy od kilku czynników. Bardzo ważną rolę w poprawnym funkcjonowaniu kolan odgrywają więzadła i łąkotki. Jeśli zostają uszkodzone, to chodzenie sprawia ból i często jest prawie niemożliwe.

Więzadła odpowiadają za stabilizację kolan. Jest ich wiele, ale szczególną rolę odgrywają krzyżowe, poboczne, piszczelowe i strzałkowe. Więzadła łączą ze sobą kości. Ulegają uszkodzeniu w przypadku zbyt gwałtownego skręcenia tułowia lub uderzenia. Przy zerwaniu więzadła krzyżowego potrzebna jest operacja. Jeśli zabieg się powiódł, to pacjenta ze zwyrodnieniem stawów kolanowych czeka jeszcze rehabilitacja. Całkowity powrót do zdrowia i uprawiania aktywności fizycznej może potrwać nawet 6 miesięcy.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

Zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć związek z łąkotką. Jest to elastyczna chrząstka, która działa na zasadzie amortyzatora. Zatem przyjmuje ona na siebie pochłanianie dużej energii, gdyż obciążenia na staw w trakcie skoków, biegania, czy nawet chodzenia mogą wynosić nawet do 75%. Przy uszkodzeniu łąkotki pojawia się przede wszystkim silny ból. Może też nastąpić brak możliwości poruszania stawem kolanowym.

Uszkodzenie łąkotki jest najczęściej skutkiem gwałtownych skrętów kolana. Zabieg naprawy łąkotki przy zwyrodnieniu stawów kolanowych polega na zszyciu rozerwanych i uszkodzonych fragmentów chrząstki lub też zastąpienie jej implantem. Można też wszczepić endoprotezę kolana.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie zwyrodnienia kolan

Leczenie jakie trzeba zastosować, gdy zdiagnozuje się zwyrodnienie stawu kolanowego zależy od przyczyn jego powstania. Stosuje się rehabilitację, a także zabiegi u fizjoterapeuty oraz ćwiczenia wpływające na lepsze krążenie. Dobrze jest też pozbyć się nadwagi. W opóźnianiu zwyrodnienia stawów kolanowych pomagają też preparaty zawierające np. siarczan glukozaminy. Czasami stosuje się wstrzyknięcie kwasu hialuronowego.

Ostateczną metodą naprawczą zwyrodnienia stawów kolanowych, gdy inne środki zawodzą jest zabieg operacyjny, podczas którego oczyszcza się staw ze zniszczonych fragmentów lub zmienia kąt ustawienia kości tworzących staw. Można też zastąpić kości implantami lub wstawić endoprotezy całego stawu kolanowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Artroskopia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze