Trwa ładowanie...

Życie intymne seniorów - kilka wskazówek dla starszego pana

Starzenie się jest naturalnym procesem i nie oznacza rezygnacji z seksu. Życie intymne nie wygląda tak samo, ale wciąż może sprawiać radość i przynosić satysfakcję. Co zrobić, żeby cieszyć się seksem bez względu na wiek? Odrobina wysiłku i zmiana w myśleniu na pewno przyniosą pozytywne rezultaty.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

spis treści

1. Co się zmienia z wiekiem?

Ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, że z wiekiem organizm się zmienia, co wpływa na życie seksualne. W miarę upływu lat poziom testosteronu u mężczyzn spada. Skutkami tej zmiany są krótsze orgazmy, a także potrzeba większej stymulacji, by wywołać i zymutrać erekcję oraz osiągnąć orgazm. Trudno pogodzić się z tymi zmianami w organizmie, ale trzeba pamiętać, że nie wykluczają one czerpania przyjemności z seksu. Należy je zaakceptować, wprowadzić pewne modyfikacje w przyzwyczajeniach i na nowo odkrywać seks.

2. Stan zdrowia a życie seksualne

Ogólny stan zdrowia wpływa na życie seksualne. Zła kondycja oraz choroby przewlekłe sprawiają, że aktywność w łóżku może być wyzwaniem. Przyjmowanie pewnych lekarstw również może negatywnie wpływać na kondycję seksualną. Leki regulujące ciśnienie krwi, antydepresanty oraz leki przeciwhistaminowe zakłócają funkcje seksualne. Warto wiedzieć, że zaburzenia nie przekreślają całkowicie szans na prowadzenie udanego życia seksualnego.

3. Jak cieszyć się seksem w starszym wieku?

Kluczem do udanego życia intymnego jest dobra komunikacja w związku. Chociaż seks wciąż jest tematem tabu, nie powinniśmy go unikać w rozmowach z partnerem. Jasne wyrażenie swoich myśli, uczuć, pragnień i obaw pozwoli wspólnie rozwiązać problemy i wieść szczęśliwe życie erotyczne. Szczera rozmowa zbliży was do siebie i poznacie wzajemne oczekiwania. Dzięki temu wasze stosunki seksualne będą przyjemniejsze i odzwierciedlą wasze prawdziwe pragnienia.

Razem z wiekiem powinniśmy zmienić nasze podejście do seksu. Stan zdrowia narzuca pewne ograniczenia, ale zmieniają się również osobiste preferencje i oczekiwania. Przez całe życie dojrzewamy, a wraz z nami nasze nastawienie do relacji seksualnych. Budowanie bliskości to nie tylko stosunki płciowe. Całowanie, przytulanie, masaże, wspólne spędzanie czasu to sposoby umacniania więzi, które przekładają się na późniejsze zadowolenie z seksu. Jeśli kondycja nie pozwala na uprawianie seksu w pewnych pozycjach, czas na uruchomienie kreatywności i szukanie z partnerem nowych. Najważniejsza jest wygoda i komfort obojga partnerów. Proste zmiany nawyków mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Nawet zmiana pory dnia, o której się kochacie, może wpłynąć na długość stosunku i satysfakcję.

Kondycja i stan zdrowia mają wielkie znaczenie dla jakości życia intymnego. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawy zdrowego stylu życia, który poprawia formę również w sypialni. Wiek wymusza pewne ograniczenia w uprawianiu sportów, dlatego najlepiej określić poziom intensywności ćwiczeń po konsultacji z trenerem. W diecie seniora nie może brakować warzyw i owoców. Jeśli chcemy być aktywni seksualnie w starszym wieku, powinniśmy również ograniczyć spożywanie alkoholu.

Jeśli miałeś zawał albo cierpisz na artretyzm, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Nie wstydź się faktu, że chcesz być aktywny seksualnie. Lekarz może udzielić cennych rad, które ułatwią powrót do regularnych stosunków seksualnych. Zaburzenia erekcji to częsty problem, który wymaga fachowej pomocy. Mężczyźni cierpiący na problemy ze wzwodem powinni udać się specjalisty, który zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Nie bez powodu czas na emeryturze jest nazywany drugą młodością. Nie brakuje wam wolnego czasu i w końcu możecie skupić się na sobie. To idealna pora na umacnianie relacji i czerpanie radości z seksu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.