Trwa ładowanie...

Życie w związku małżeńskim może pomóc przetrwać udar

Avatar placeholder
21.12.2016 22:02
Życie w związku małżeńskim może pomóc przetrwać udar
Życie w związku małżeńskim może pomóc przetrwać udar

Współmałżonek może pomóc przetrwać udar, mówią naukowcy z Uniwersytetu Duke. W nowym badaniu, ludzie w stabilnych małżeństwach wypadli lepiej niż ci, którzy się rozwiedli, owdowiali, albo nigdy się nie ożenili lub nie wyszli za mąż. To kolejny naukowy argument na rzecz korzyści zdrowotnych, wynikających z bycia w relacji.

1. Samotni narażeni są na śmierć po udarze

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Przetrwanie i odzyskiwanie sprawności po udarze zależy od kilku czynników, takich jak jakość opieki zdrowotnej, konsekwencja w realizacji planu leczenia i czynniki ryzyka dla przyszłych problemów sercowo-naczyniowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość i palenie.

Badania sugerują, że wsparcie społeczne, takie jak to, które istnieje w małżeństwie z długim stażem, może poprawić stan zdrowia u osób z chorobami układu krążenia. Ludzie stanu wolnego mają też większe ryzyko chorób serca. Do tej pory jednak nie było jasne, czy stan cywilny ma wpływ na przeżycie udaru mózgu.

Aby zbadać potencjalny związek, naukowcy przeanalizowali dane 2,351 tys. osób dorosłych w wieku 41 i starszych, którzy zgłosili udar w latach 1992 i 2010. Mężczyźni i kobiety odpowiedzieli również na pytania dotyczące ich zdrowia i życia -w tym status związku, a ich losy były śledzone przez średnio pięć lat.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Małżonek może uchronić przed negatywnymi skutkami udaru
Małżonek może uchronić przed negatywnymi skutkami udaru (Shutterstock)

W tym czasie, 58 procent ofiar udar zmarło. W porównaniu do ludzi, którzy mieli współmałżonka osoby wolne były o 71 procent bardziej narażone na śmierć.

Ludzie, którzy stracili małżonka mieli również wyższe ryzyko zgonu po udarze niż ludzie, którzy trwali w związkach małżeńskich. Osoby po rozwodzie lub owdowiałe miały zaś, odpowiednio, 23 i 25-proc. wyższe ryzyko; liczba wzrosła do 39 i 40 proc., jeśli oni mieli dwoje lub więcej poprzednich małżonków. I o dziwo, to zwiększone ryzyko pozostaje, nawet kiedy ci ludzie po raz kolejny wstąpili w związek małżeński.

Wyniki były podobne dla mężczyzn i kobiet oraz dla różnych ras i grup etnicznych. Zostały one opublikowane w czasopiśmie “Journal of the American Heart Association”.

Zobacz także

2. Jak małżeństwo wpływa na zdrowie

"Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że obecne i przeszłe doświadczenia małżeńskie mogą mieć poważne konsekwencje dla rokowań po udarze mózgu" - mówi Matthew E. Dupre, główny autor i adiunkt w Zakładzie Medycyny Rodzinnej Duke'a.

Autorzy zauważają, że ich odkrycia nie wskazują na związek przyczynowo-skutkowy między małżeństwem i szansą przeżycia udaru, tylko korelację. Również nie zbierano informacji o jakości małżeństw (obecnie lub w przeszłości), ani o poziomie stresu i niepokoju, które nastąpiły w efekcie strat małżeńskich.

Wskazują oni również, że małżonkowie i dzieci mogą silniej wiązać uczestników ze społecznością i sprawiają, że uczestnicy są mniej narażeni na depresję oraz wszystkie czynniki, które mogą odgrywać rolę w gorszej regeneracji po udarze mózgu.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa
10 wyjątkowych zalet małżeństwa [10 zdjęć]

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne,

zobacz galerię

I rzeczywiście, po uwzględnieniu  tych czynników (np. palenie papierosów, spożywanie alkoholu, wskaźnik masy ciała i siedzący tryb życia) różnice w śmiertelności między ludźmi, którzy byli małżeństwem, a tymi, którzy nigdy się nie ożenili lub nie wyszli za mąż i raz rozwiedzionymi lub owdowiałymi w większości zniknęły.

Dorośli, którzy rozwiedli lub owdowiali więcej niż jeden raz, nadal byli znacznie bardziej narażeni na śmierć, niezależnie od ich aktualnego stanu cywilnego.

Chociaż potrzebne są dalsze badania aby zrozumieć pełne implikacjami tej analizy, autorzy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą pracownikom służby zdrowia w rozpoznaniu i leczeniu osób starszych, które mają potencjalnie większe ryzyko zgonu.

"Większa wiedza na temat zagrożeń związanych z życiem małżeńskim i  stratą współmałżonka może być przydatna do personalizacji opieki i poprawy wyników dla tych, którzy mają większe ryzyko śmierci” - mówi Dupre.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze