Porażki przyczyną chorób!

Czy fatalne nastawienie do własnego życia i osiągnięć może skutkować rozwijaniem się fizycznych chorób? Kanadyjscy naukowcy uważają, że tak. Odkryli oni zaskakujący związek pomiędzy naszym kiepskim samopoczuciem, wynikającym z życiowych porażek, a zdrowiem fizycznym i prawdopodobieństwem rozwoju różnych zaburzeń. Ryzyko jest tym większe, im częściej i dłużej wyrzucamy sobie doznawane niepowodzenia.

Emocje wpływają na nasze ciało

Silne oddziaływanie stresu na mechanizmy rządzące naszym organizmem znane jest już od dawna. Przewlekle działające bodźce sprawiają, że nasze ciało jest postawione cały czas w stan gotowości, co nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie układów krwionośnego i nerwowego, czy metabolizmu. Okazuje się jednak, że podobne skutki wywołują również gorycz i zgorzknienie, będące często reakcją naszej psychiki na odczucie niepowodzenia i braku satysfakcji z prowadzonego życia. Jeśli stale się tak czujemy, przestajemy dostrzegać optymistyczne strony życia, odbija się to szybko na naszym zdrowiu – metabolizm spowalnia, system odpornościowy zostaje osłabiony, zaczynają rozwijać się choroby przewlekłe.

Zobacz film

Różnica między żalem a goryczą

Profesor Carsten Wrosch z Uniwersytetu Concordia badał przez ostatnie lata wpływ negatywnych emocji na zdrowie odczuwających je osób. „Pod lupą” znalazły się między innymi żal, smutek czy gniew – ostatnio zaś także gorycz. Czym różni się gorycz od żalu? Obie te emocje są zupełnie naturalną reakcją na doznawane niepowodzenia i pojawiają się właściwie u każdego z nas. Ich odczuwanie jest jednak znacząco inne:

  • w przypadku żalu mamy zwykle pretensje głównie do siebie samych, pojawia się poczucie winy i jest nam źle z powodu odniesionej porażki, ale przeważnie czujemy, że możemy coś poprawić;
  • gorycz z drugiej strony charakteryzuje się zrzucaniem odpowiedzialności za własne porażki na czynniki zewnętrzne i osoby trzecie, przez co często nie staramy się rozwiązać problemu, uznając, że nie jest on od nas zależny.

Innymi słowy mówiąc, odczuwając żal, jednocześnie nastawiamy się na znalezienie rozwiązania, innej metody osiągnięcia celu, co stanowić może całkiem skuteczną motywację do działania. Zgorzknienie natomiast odrywa nas od aktywności i sprawia, że zapadamy się w rozpamiętywaniu wydarzeń, zamiast poszukać alternatywnych metod dążenia do celu.

Czy możemy uniknąć goryczy?

Naukowcy badający ten problem twierdzą, że w dużym stopniu zależy to właśnie od nas. Dokładniej zaś – od naszego nastawienia w stosunku do porażek. Skuteczne radzenie sobie ze stresem sprawia, że potrafimy odreagować niepowodzenie i powrócić do zwykłej aktywności, której jednym z wyznaczników jest umiejętność dostrzeżenia przyczyn oraz innych sposobów działania.
Można się tego nauczyć – pomocne są między innymi:

  • aktywność fizyczna, pobudzająca wydzielanie „hormonów szczęścia”;
  • odpowiednia dieta, bogata w witaminy i mikroelementy;
  • kursy radzenia sobie ze stresem, na których uczymy się rozmaitych metod relaksacyjnych;
  • zajęcia medytacji czy jogi, sprzyjające wyciszeniu i spojrzeniu na problemy z boku.

Oczywiście, każdy w inny sposób będzie radzić sobie ze stresem, porażkami i wynikającymi z nich negatywnymi emocjami. Ważne jest jednak, żeby w ogóle dostrzec swoje problemy w tym zakresie i zacząć działać, zanim przyjmą one kształt zgorzknienia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Emocje
Emocje

Tęsknota

Tęsknota

Uczucie tęsknoty odczuwa się za czymś, co jest subiektywnie ważne w życiu, np. pragnienie posiadania partnera, potrzeba akceptacji i zrozumienia. Kiedy tęsknota się nasila, coraz bardziej doświadcza się cierpienia psychicznego.

Emocje

Sposoby na smutek

Sposoby na smutek

Spacer z pupilem to doskonały sposób na poprawienie humoru. Dodatkowo przebywanie na świeżym powietrzu przyczynia się do powstania endorfin - hormonów szczęścia.

Emocje

Negatywne emocje

Negatywne emocje

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi, mimo to nie ma złotego środka na okiełznanie ich, dlatego trzeba samemu starać się zaradzić im i odnaleźć skuteczną metodę, pamiętając, że mają ogromny wpływ na nasze życie.

Emocje

10 rzeczy, które nie pozwalają ci spać spokojnie

10 rzeczy, które nie pozwalają ci spać spokojnie

Łakomstwo nieznające granic czasowych Zbyt późne posiłki i przekąski nie pozwalają twojemu organizmowi wyciszyć się i podnoszą poziom insuliny we krwi. W efekcie w czasie snu poziom produkcji melatoniny i hormonu wzrostu nie jest tak duży jak ten, który...

Emocje

10 prostych sposobów na polepszenie nastroju

10 prostych sposobów na polepszenie nastroju

Słuchanie muzyki Muzyka wpływa na nastrój. Badania pokazują, że ludzie słuchający smutnej muzyki wyobrażają sobie smutne twarze, a osoby słuchające wesołej muzyki - wesołe. Włącz więc radosną muzykę, a poczujesz się znacznie lepiej! Głaskanie zwierzęcia...

Emocje

Jak uprościć sobie życie?

Jak uprościć sobie życie?

Mierz siły na zamiary Czas wolny po pracy jest niestety ograniczony, dlatego nie próbuj wykorzystać go do maksimum. Zamiast układać długą listę zadań na kolejny dzień, wybierz trzy czynności, które zdążysz wykonać jeszcze przed nadejściem wieczoru. Pamiętaj,...

Emocje

Jak zwalczyć chandrę? (WIDEO)

Jak zwalczyć chandrę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Dr Sylwia Olszewska, psycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie, poleca różnorodne sposoby na poprawienie nastroju, który zimą obniża się u wielu osób. Można wykorzystać naświetlania lampą, dzięki którym podwyższymy poziom witaminy D3...

Emocje

10 sposobów na pokochanie siebie

10 sposobów na pokochanie siebie

Traktuj siebie sprawiedliwie Czy powiedziałbyś rzeczy, które myślisz o sobie samym innej osobie? Popełniaj błędy i śmiej się z nich. Potem wyciągaj wnioski i ucz się. Skoro jesteś wyrozumiały dla innych, zrób to samo dla siebie. Myśl pozytywnie Wszystko...

Emocje

Czego nie robić, kiedy ogarnie nas gniew?

Czego nie robić, kiedy ogarnie nas gniew?

emocje, ponieważ sen pomaga nam przetwarzać i umacniać informacje zdobyte w ciągu dnia. W związku z tym, chodzenie spać po kłótni sprawi, że umocnione (...) lub była niesprawiedliwa, niczego nie rozwiązuje. Jeśli jesteś celem gniewu...

Emocje

Piramida potrzeb

Piramida potrzeb

Każda jednostka pragnie zaspokojenia szeregu potrzeb. U podstawy piramidy znajdują się potrzeby fizjologiczne, kolejne to m.in. potrzeba bezpieczeństwa i przynależności.