Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Kobiety nie pyta się o wiek, jednak w przypadku starania się o dziecko jest on bardzo istotny. To właśnie mijający czas jest głównym czynnikiem, który decyduje o tym, kiedy najlepiej zajść w ciążę. Medycznie rzecz ujmując, powinno się to stać między 20. a 25. rokiem życia. Coraz częściej panie odkładają jednak tę decyzję, koncentrując się na swoim życiu zawodowym. Niestety, im kobieta starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie chore.

Spis treści:
  1. 1. Optymalny wiek na zajście w ciążę
  2. 2. Kiedy współżyć, aby zajść w ciążę?
  3. 3. Obliczanie dni płodnych

1. Optymalny wiek na zajście w ciążę

Przekroczenie 20. roku życia to z medycznego punktu widzenia wejście w okres, kiedy powinno się zachodzić w ciążę. Ten stan trwa mniej więcej 5 lat. W tym czasie w organizmie pań utrzymuje się bardzo dobry poziom hormonów

płciowych. Ich ciało jest idealnie przygotowane na przyjęcie dziecka. Narządy rodne i macica doskonale poradzą sobie z utrzymaniem płodu, powstaje więc bezpieczna ciąża. Niestety, im kobieta później zdecyduje się na dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi się chore. Możliwe są przede wszystkim zaburzenia genetyczne, głównie zespół Downa. Narażone na niego są zwłaszcza dzieci kobiet po 35. roku życia. Ciąża w późnym wiekumoże się również wiązać z możliwością jej utraty.

2. Kiedy współżyć, aby zajść w ciążę?

Panie, które planują dziecko, powinny przede wszystkim poznać swój cykl miesiączkowy. Dzięki temu będą dokładnie wiedziały, kiedy mają dni płodne, a więc kiedy możliwe jest poczęcie malucha. Cykl kobiecy składa się z czterech następujących faz:

  • Faza miesiączkowa – ten okres rozpoczyna się wraz z krwawieniem i może trwać od dwóch do sześciu dni. W tym czasie poziom estrogenu, progesteronu i hormonów przysadkowych jest dość niski. Następuje złuszczanie się nabłonka macicy, zwanego endometrium i zastępowanie go nowymi warstwami. Zaczyna się również formować ciałko białe. Zajście w ciążę w tym okresie jest prawie niemożliwie. Zdarzają się jednak wyjątki.
  • Faza folikularna – to czas pomiędzy 6. a 13. dniem cyklu. Na tym samym poziomie utrzymuje się poziom progesteronu i jednego z hormonów przysadkowych – lutropiny, wzrasta ilość estrogenów, a folikulotropina – drugi hormon przysadki – wydziela się pulsacyjnie. W jajniku zaczynają się wtedy rozwijać pęcherzyki jajnikowe i pęcherzyk dominujący. To czas, kiedy można zajść w ciążę.
  • Faza owulacyjna – to 14. dzień cyklu (zakładając oczywiście, że cykl ma 28 dni). Rośnie wtedy poziom hormonów przysadki i progesteronu. Dominujący pęcherzyk jajnikowy pęka i uwalnia się z niego komórka jajowa. Ta faza to okres największej płodności. Zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
  • Faza lutealna – obejmuje czas od 15. do 28. dnia cyklu. Ciągle wysoki jest wtedy poziom progesteronu i estrogenu, który zmniejsza się dopiero tuż przed następnym krwawieniem. Na początku tej fazy następują ciągłe zmiany pękniętego pęcherzyka. W przypadku, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte (pochodzące z pękniętego pęcherzyka) zamienia się w końcu w ciałko białe. Można zajść w ciążę jeszcze na początku tej fazy, jednak im bliżej miesiączki, tym jest to mniej prawdopodobne.

3. Obliczanie dni płodnych

Dni płodne to okres, kiedy najlepiej zajść w ciążę. Najbardziej płodny czas to dzień owulacji. Można go bardzo łatwo obliczyć. Wystarczy od długości cyklu odjąć 14. Jeśli cykl miesięczny trwa 28 dni, to faza owulacji wypadnie 14 dnia. Jeśli cykl jest krótszy, na przykład ma tylko 21 dni, to owulacja nastąpi 7 dnia. Oczywiście, nie jest to jedyny dzień, kiedy można zajść w ciążę. Dni płodne rozpoczynają się 5 dni przed owulacją i trwają jeszcze 3-4 dni po jej zakończeniu. Trzeba jednak pamiętać, że te obliczenia nie są bardzo dokładne. Wynik może zaburzyć choroba albo nawet zmęczenie. Na tej metodzie mogą opierać się przede wszystkim panie, które pragną dziecka. Duże znaczenie ma tu regularność cykli. Jeśli są rozregulowane, obliczenia nie są możliwe.

Zajście w ciążę nie zawsze jest łatwe. Aby zwiększyć swoje szanse na bezpieczną ciążę i zdrowe dziecko nie warto odwlekać macierzyństwa w nieskończoność.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
1

Komentarze (7)

Wyloguj
~kotek
~kotek

Ja bym nie polegała na kalkulacji dni płodnych metodą odejmowania dni..to zakłada że każda kobieta jest taka sama. U mnie to się nie sprawdziło. Polecam poświęcić kilka chwil dziennie i obserwować swoje ciało, na szczęście żyjemy w czasach w których nei trzeba już samemu interpretować wyników, tylko wpisać je np. w ovufriend.pl i system sam pokazuje kiedy są najpłodniejsze dni (dla nas nie dla ogółu).

Odpowiedz
~piesek
~piesek

To moze w sredniowieczu kobiety musialy rodzic szybko dzieci, no i w polsce ,musisz szybko rodzic bo jak nie, to juz jestes stara....zyjemy w takim swiecie ze kobiety kolo 40 stki tez z powodzeniem mogo rodzic.I nie jest powiedziane ze czym starsza kobieta to chore dziecko.Bo i mloda 20 stka 30 stka moze urodzic chore dziecko.

Odpowiedz
~litości
~litości

@~piesek: ...miła Pani, tu chodzi wyłącznie o biologię... a nie kwestię wieku...

Odpowiedz
~tosiaktosia
~tosiaktosia

Halle Berry urodziła dziecko w wieku 47 lat i co wy na to ? Kobieta po 40 - ce wcale nie jest stara i może rodzić jeszcze dzieci , pod warunkiem iż nie będzie to pierwsza ciąża . No i oczywiście trudniej zajść w ciążę w tym wieku ponieważ poziom hormonów spada . Mimo to ciąża i dziecko odejmują kobiecie lat , nadają życiu sens , bo starsze są już odchowane . Dzieci daja niesamowite szczęście i chęć do zycia .

Odpowiedz
~LubiePlacki
~LubiePlacki

Przecież nikt nie mówi, że po 40 stce nie można mieć dzieci! Więc wyluzujcie! Mowa jest tylko o tym, że jest to trudniejsze! Chociaż osobiście cieszę się, że jestem w ciąży teraz, kiedy mam te 20 kilka lat :) Życzę powodzenia wszystkim przyszłym rodzicom! Pozdrawiam ;)

Odpowiedz

Porady ekspertów

Co oznaczają plamienia podczas starania się o dziecko?

Witam serdecznie! Na początku zaznaczę, że staramy się z mężem o dziecko. Moje cykle są dość...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~polopko Forum Ginekologia 12 odpowiedzi Nieregularne miesiączki ~polopko:

Witam, mam 16 lat, 50 kg i 170 wzrostu. Okres dostałam 06.12.2008 , czyli prawie 3 lata temu....

Artykuły Decyzja o rodzicielstwie

Jak szybko zajść w ciążę?
Wyznaczanie dni płodnych Jak szybko zajść w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się, jak szybko zajść w ciążę. Starania o dziecko nierzadko zajmują bowiem dużo czasu. Zajście w ciążę może być łatwiejsze dzięki zastosowaniu kilku prostych wskazówek.

Jak zaplanować ciążę?
Przygotowanie do ciąży Jak zaplanować ciążę?

Przygotowanie do ciąży to połowa sukcesu w staraniach o dziecko. Najważniejsza jest prawidłowa dieta (kwas foliowy) oraz zdrowy tryb życia - aktywny wypoczynek, spokojny sen i unikanie stresu.

Stres a zajście w ciążę
Psychologiczne aspekty niepłodności Stres a zajście w ciążę

Niepłodność a stres to jeden z coraz istotniejszych problemów cywilizacyjnych. Żyjemy...

Prawdopodobieństwo ciąży Zajście w ciążę po porodzie

Nie chcesz zajść w ciążę tuż po porodzie? Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, rzadko decydują się od razu na następne. Jeszcze świeże są w ich pamięci wspomnienia o połogu i porodzie. Dawniej wierzono, że laktacja chroni przed kolejną ciążą. To mit. Płodność po porodzie jest tak samo duża, jak przed nim. Karmienie piersią nie zapobiega ciąży. Jaka jest właściwa antykoncepcja dla kobiet karmiących?

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij