Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Myślenie pozytywne - psychologia pozytywna, na czym polega udane życie, jak cieszyć się życiem, jak myśleć pozytywnie

Avatar placeholder
22.10.2021 11:56
Pozytywne myślenie razem ze stabilnym poczuciem własnej wartości i proaktywnym nastawieniem do życia to konglomerat cech, które pomagają wykorzystać swój potencjał, uwierzyć we własne możliwości i czerpać radość z życia
Pozytywne myślenie razem ze stabilnym poczuciem własnej wartości i proaktywnym nastawieniem do życia to konglomerat cech, które pomagają wykorzystać swój potencjał, uwierzyć we własne możliwości i czerpać radość z życia (adobestock)

Pozytywne myślenie razem ze stabilnym poczuciem własnej wartości i proaktywnym nastawieniem do życia to konglomerat cech, które pomagają wykorzystać swój potencjał, uwierzyć we własne możliwości i czerpać radość z życia. Nowy smak życia to, po pierwsze – wiara w osobisty sukces, a po drugie – zdolność redefiniowania wydarzeń nieprzyjemnych na takie, z których można uzyskać naukę na przyszłość. Jak nie załamać się w ciężkich sytuacjach? Jak kontrolować emocje? Jak walczyć ze stresem? Tutaj może pomóc optymizm i pozytywne nastawienie do świata!

spis treści

1. Psychologia pozytywna

Współczesny człowiek to niestety często człowiek pogrążony w marazmie. Wśród młodych ludzi obserwuje się niezwykłą epidemię depresji, narzekania i wszechobecnego smutku. W mediach bezustannie słyszy się o wojnach, kataklizmach, bezrobociu i ciężkich czasach.

W samej psychologii, artykułów o chorobach, depresji, smutku, lęku, gniewie, poczuciu winy itp. jest o wiele więcej niż tych traktujących o radości, odwadze, wytrwałości, wierze czy odpowiedzialności. Dlaczego tak się dzieje?

Polacy rzeczywiście mają tendencję do narzekania, ale dotąd nawet psychologia współczesna koncentrowała się na patologii, modelu chorobowym i negatywnych aspektach życia.

Zobacz film: "Są zadowoleni, pozytywnie patrzą w przyszłość. Polacy w czołówce Europy"

Alternatywą dla niej może być psychologia pozytywna, która skupia się na mocnych stronach człowieka i jest siłą służącą zrozumieniu i pielęgnowaniu najwyższych wartości życia osobistego oraz obywatelskiego. Wyuczona bezradność, stawianie się w roli ofiary, permanentnie złe samopoczucie czy obwinianie innych nie są konstruktywnymi metodami walki ze streses.

Przed smutkiem, objawami somatycznymi czy chorobami psychicznymi chroni wspaniale zbiór mocnych stron człowieka: optymizm, nadzieja, odwaga, umiejętność współżycia z innymi, życzliwość, czułość, etyka pracy, wiara, odpowiedzialność, nastawienie na przyszłość, wyrozumiałość i uczciwość.

2. Sposób na udane życie?

Ludzie bardzo często pytają, jak być szczęśliwym. Czy szczęście sprzyja powodzeniu życiowemu, czy raczej powodzenie życiowe jest źródłem szczęścia? Od czego zależy dobrostan psychiczny? W psychologii wyróżnia się dwie perspektywy patrzenia na szczęście.

  • Ujęcie dół-góra – zakłada, że zadowolenie z życia to suma satysfakcji cząstkowych czerpanych z istotnych aspektów życia, np. kariery, sytuacji materialnej, relacji interpersonalnych itp.
  • Ujęcie góra-dół – wnosi, że im bardziej jest się szczęśliwym, tym bardziej się patrzy przez różowe okulary, tzn., że bardziej satysfakcjonują błahe sprawy, rzeczy i sytuacje, na które mniej pogodni ludzie zwykli narzekać.

3. Jak cieszyć się życiem?

Pozytywne myślenie to wypadkowa informacji ze świata zewnętrznego, wcześniejszych doświadczeń życiowych, interpretacji wydarzeń oraz wiadomości, jakie uzyskuje się na swój temat od osób z najbliższego otoczenia. Im więcej pozytywnych informacji pod adresem własnej osoby, tym większa wiara w siebie, poczucie kompetencji i lepsze rezultaty pracy.

Nadzieja na sukces dodaje sił, motywuje do walki oraz redukuje napięcie związane z wyzwaniem. Nastawienie myśli na pozytywne tory wprawia człowieka w pozytywny nastrój. Optymizm i entuzjazm wiążą się z wydzielaniem przez organizm tzw. hormonów szczęścia – endorfin, które pobudzają.

Atmosfera rodzinna, w pracy, w domu, na podwórku ma istotny wpływa na jakość działania ludzi, a także na poziom ich zdrowia fizycznego. Jeśli w firmie są ciągłe kłótnie, zgrzyty, napięcia, pośpiech, rywalizacja w pracy - stres udziela się wszystkim, spada motywacja do pracy i zadowolenie z efektów. Warto zatem zadbać o tworzenie klimatu nadziei, wsparcia, wiary i zrozumienia wokół siebie.

Być życzliwym i miłym dla innych. Na wybuchy gniewu reagować spokojem. Uśmiechać się do innych. Dobro zawsze wraca ze zdwojoną siłą. Warto zarażać optymizmem ludzi wokół siebie. Przeciw smutkom, troskom i narzekaniu należy wytoczyć „ciężkie działa” pozytywnego myślenia.

Czy pozytywne myślenie w trudnych sytuacjach też jest możliwe? Jak cieszyć się życiem, skoro tyle problemów i zmartwień? Nie da się uniknąć doświadczeń bólu, cierpienia, straty czy choroby – to niemożliwe.

Niezależnie od tego, jak bardzo wierzy się w powiedzenie: „Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni”, nieprzyjemne wydarzenia zawsze odciskają swoje piętno na psychice. Pozytywne myślenie to nie ucieczka od cierpienia czy oszukiwanie siebie i innych, że ból nie istnieje.

Świat to nie tylko przyjemności. Prawdziwa wartość życia to umiejętność zgody i akceptacji także doświadczeń trudności. Ważne tylko, by cierpienia nie kontemplować zbyt długo, nie obnosić się ze swoim bólem, nie zarażać innych swoim malkontenctwem. Pozytywne myślenie to umiejętność wyciągania wniosków z każdej sytuacji, nawet tej nie najlepszej. Wiele negatywnych przeżyć może być zalążkiem zmiany kierunku działania, może motywować do lepszych wyborów życiowych.

4. Jak myśleć pozytywnie?

Poczucie satysfakcji z życia zależy od tego, czy w każdej sytuacji umie się znaleźć choćby najmniejszy pozytyw. W jaki sposób czerpać radość z życia?

  • Uśmiechaj się do innych, nawet jeśli nie masz na to ochoty! Zauważysz, że inni też stają się milsi i pogodniejsi.
  • Nie uciekaj przed krytyką, ale wykorzystuj ją do tego, co możesz poprawić.
  • Unikaj ludzi, którzy bezustannie narzekają. Najłatwiej bowiem obarczać odpowiedzialnością za swoje niepowodzenia innych.
  • Bądź otwarty na zmiany, odważny, nie bój się ryzykować.
  • Kiedy spotyka cię nieprzyjemność, pytaj zawsze: „Co w tej sytuacji jest dobrego? Jakie wnioski mogę wykorzystać na przyszłość? Czego mnie ta sytuacja nauczyła?”.
  • Unikaj ocen wartościujących w sposób negatywny inne osoby. Używaj języka akceptacji.
  • Przed spaniem spisuj 40 pozytywów, jakich doświadczyłeś w danym dniu. Świadomość, że masz wykonać to ćwiczenie wieczorem, sprawi, że w ciągu dnia nastawisz się na poszukiwanie miłych doświadczeń, emocji i sytuacji.

Bezustanne biadolenie niczego nie zmieni, a optymizm i entuzjazm pozwalają radośniej przejść przez życie. Zamiast martwić się, że szklanka jest w połowie pusta, warto docenić, że do połowy jest wypełniona. A zatem – keep smiling! :)

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze