Czy rozmiar ma znaczenie?
Wyniki opublikowanych ostatnio badań wskazują na zależność między długością palca wskazującego i palca serdecznego a długością penisa. Azjatyccy naukowcy odkryli bowiem, że stosunek drugiego palca do czwartego u prawej dłoni mężczyzny może mieć związek z długością zwiotczałego i rozciągniętego członka, przy czym niższy stosunek długości tych palców jest oznaką dłuższego penisa. W ciągu ostatniej dekady korelacja między stosunkiem cyfr a zachowaniami seksualnymi i innymi aspektami seksualności człowieka została dokładnie udokumentowana, jednak konkretne mechanizmy tej zależności nie są do końca znane.
1. Przebieg badań nad stosunkiem długości palców
Naukowcy są zdania, że klucz do rozwiązania zagadki – związku długości palców z długością penisa – może leżeć jeszcze w łonie matki. W okresie płodowym wysokie stężenie testosteronu powoduje dużą aktywność jąder, co skutkuje niższym stosunkiem cyfrowym. W przeprowadzonym badaniu badacze zauważyli, że pacjenci z niższym stosunkiem długości palców zwykle mieli dłuższe penisy. Grupa naukowców porównała stosunek długości palców u 144 koreańskich mężczyzn powyżej 20. roku życia, którzy byli poddani operacjom urologicznym. Badacze mierzyli długość palca wskazującego oraz palca serdecznego, a także długość rozciągniętego, lecz zwiotczałego członka. Długość penisa sprawdzano u pacjentów, którzy znajdowali się w stanie znieczulenia ogólnego. Członek w stanie spoczynku ma zwykle długość pomiędzy 8,5 a 10,5 cm od nasady po czubek. Średni rozmiar to około 9,5 cm. Pod wpływem niskiej temperatury lub kontaktu z zimną wodą penis zwykle zmienia swój rozmiar. Niektórzy mężczyźni mają większe członki, inni mniejsze, ale nie ma to wpływu na płodność. Wiele osób słyszało, że wysocy mężczyźni mają większe penisy, ale nie jest to do końca prawdą. Najdłuższy penis, jaki zanotowano, miał ponad 30 cm długości w stanie spoczynku, a należał do szczupłego mężczyzny o przeciętnym wzroście.
2. Rozmiar palców a ryzyko raka prostaty
Badacze z Wielkiej Brytanii podjęli się porównania długości palców i prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty. W tym celu przygotowali kwestionariusz dla ponad 1500 pacjentów chorych na raka prostaty i ponad 3000 mężczyzn przechodzących badania kontrolne. Badani otrzymali trzy rysunki dłoni, z których mieli wybrać ten, który odpowiadał wyglądowi ich dłoni. Na pierwszym rysunku palec wskazujący był krótszy niż palec serdeczny, co oznaczało niski stosunek cyfrowy. Na drugim obrazku oba palce były tej samej długości. Natomiast na trzecim rysunku palec wskazujący był dłuższy niż palec serdeczny, czyli stosunek długości palców był wysoki. Wyniki badań były zaskakujące: u badanych, których palec wskazujący był dłuższy niż palec serdeczny, prawdopodobieństwo raka prostaty było wyraźnie niższe. Stosunek długości palca wskazującego do palca serdecznego może nie tylko stanowić wskazówkę odnośnie do długości penisa, ale i dostarczyć informacji na temat ryzyka zachorowania na raka prostaty. Wiedza na ten temat stale się poszerza, dlatego istnieje szansa na to, że w przyszłości wyniki powyższych badań będą miały praktyczne zastosowanie.