Nowy sposób leczenia łokcia tenisisty i golfisty

Entezopatia mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka jest główną przyczyną zespołu bólowego łokcia golfisty. Entezopatia to choroba zwyrodnieniowa rozwijająca się w przyczepie ścięgnistej części mięśni do kości. Zespół bólowy łokcia golfisty to choroba, która dotyka 0,4% populacji. Najczęściej chorują osoby między 45 a 54 rokiem życia.

Spis treści:
  1. 1. Objawy łokcia golfisty i tenisisty
  2. 2. Leczenie przyczynowe łokcia golfisty i tenisisty

1. Objawy łokcia golfisty i tenisisty

Prostowniki nadgarstka
Prostowniki nadgarstka Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć...

Osoby dotknięte zespołem bólowym łokcia golfisty skarżą się na ból podczas pronacji przedramienia i zginania nadgarstka oraz palców. Znacznemu osłabieniu ulega funkcja chwytna dłoni. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe pojawiają się w czasie ściskania dłoni na powitanie.

Dotychczas kompleksowe leczenie łokcia golfisty i tenisisty polegało na zastosowaniu fizjoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Celem leczenia było złagodzenie dolegliwości bólowych, eliminacja obrzęku i stanu zapalnego, a co za tym idzie, uzyskanie optymalnej sprawności oraz funkcjonalności ręki. Nie należy jednak zapominać, jakie są przyczyny łokcia golfisty i tenisisty. Choroba jest zwykle wynikiem mikrourazów przyczepu mięśni prostowników lub zginaczy przedramienia. Mikrourazy te nakładają się na siebie, co prowadzi do nieprawidłowego gojenia się tkanek. Następnie pojawia się przewlekły stan zapalny i choroba zwyrodnieniowa przyczepu mięśni.

2. Leczenie przyczynowe łokcia golfisty i tenisisty

Obecnie lekarze przestają ograniczać się do leczenia objawowego i koncentrują się na leczeniu przyczynowym. Jedną z metod leczenia przyczynowego jest wykorzystanie czynników wzrostu w leczeniu chorób mięśni i ścięgien. Czynniki wzrostu to koncentrat płytek krwi, który jest uzyskiwany z krwi danego pacjenta przy użyciu jednorazowych, jałowych zestawów. Czynniki wzrostu są wprowadzane w formie zastrzyku w miejsce uszkodzonego mięśnia. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG.

U osób chorych na łokieć golfisty i tenisisty zastosowanie czynników wzrostu powoduje przywrócenie prawidłowej budowy tkanek, które były uszkodzone, a także zapobieganie dalszej degeneracji tych tkanek.

Zastosowanie czynników wzrostu jest dość nową metodą leczenia. Jest ona stosowana w leczeniu pacjentów, którzy doznali urazu mięśni oraz ścięgien, a także osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego (tzw. ostroga piętowa, kolano skoczka, łokieć golfisty, łokieć tenisisty). Za pomocą jałowych, jednorazowych zestawów pobiera się krew od pacjenta. Następnie krew zostaje odwirowana i uzyskuje się ok. 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Zabieg podania czynników wzrostu jest przeprowadzany pod kontrolą ultrasonograficzną. Czynniki wzrostu są wstrzykiwane do zmienionych chorobowo mięśni lub ścięgien. Miejsca te są widoczne na obrazie USG.

Zastosowanie czynników wzrostu może mieć miejsce nie tylko w medycynie sportowej (np. w leczeniu kontuzji mięśnia czworogłowego u piłkarzy), ale i w terapii osób starszych (częstą przypadłością u seniorów są ostrogi piętowe).

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Reoperacja łokcia tenisisty

Jestem po operacji łokcia tenisisty, częściowa resekcja bliższego przyczepu mięśnia prostownika...

lek. Rafał Gryszkiewicz Porady udziela lek. Rafał Gryszkiewicz absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
pokaż 5 następnych

Artykuły Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty
Ortopedia i reumatologia Łokieć tenisisty

Łokiec tenisisty to choroba, której pierwszym objawem jest ból łokcia. Dokładna...

Kontuzje i urazy Zwichnięcie łokcia

Zwichnięcie łokcia to częsty uraz. Główny objaw zwichnięcia to ból łokcia. Zwichnięcia łokcia nie należy bagatelizować. Konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia zwichnięcia.

Kontuzje i urazy Skręcenie łokcia

Skręcenie łokcia rozpoznaje się przez badanie fizykalne. Jego objawami są ból łokcia, wylew krwi i obrzęk uszkodzonego miejsca. Leczenie polega na unieruchomieniu skręconego miejsca.

Malaria Nowy lek przeciwmalaryczny

Naukowcy twierdzą, że należy zrezygnować z leczenia ostrej malarii przy pomocy chininy. Nie...

Malaria Nowy lek na malarię

Podczas dorocznego zebrania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Higieny Tropikalnej, Arjen...

Mukowiscydoza Nowy lek na mukowiscydozę

„American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” donosi o pozytywnych...

Zaparcia Nowy lek na zaparcia

Problem bólu, wzdęć i dyskomfortu towarzyszących zaparciom, chociaż nie zagraża życiu...

Zaparcia Nowy lek na zatwardzenie

Pozornie błahy problem - zatwardzenie - powoduje dyskomfort, którego trudno jest się...

Rak prostaty Nowy lek na raka prostaty

20 marca decyzją Komisji Europejskiej dopuszczono do obrotu nowy lek, który ma przedłużać...

Rozstanie Nowy związek po rozwodzie

Nowy związek po rozwodzie dla wielu ludzi wydaje się niemożliwy do stworzenia. Po latach budzenia...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij