Skutki zażywania narkotyków

Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka.

Spis treści:
 1. 1. Uzależnienie fizyczne a psychiczne
 2. 2. Wpływ poszczególnych narkotyków na organizm
 3. 3. Narkotyki a choroby
 4. 4. Powikłania narkomanii
  1. 4.1. Wpływ narkotyków przyjmowanych drogą dożylną

1. Uzależnienie fizyczne a psychiczne

Każdy narkotyk może powodować uzależnienie. Jedne mają mniejszy potencjał uzależniający, inne większy, ale uzależniają wszystkie. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że po odstawieniu substancji psychoaktywnej dochodzi do reakcji ze strony fizjologii organizmu – pojawiają się nudności, wymioty, bóle głowy, ciągłe poszukiwanie narkotyku. Dzieje się tak dlatego, że organizm do tej pory przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku przystosował się do tego i teraz bez substancji psychoaktywnej przestaje prawidłowo funkcjonować. Taki typ uzależnienia trzeba leczyć przez detoksykację. Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku. Taka osoba zaniedbuje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.

2. Wpływ poszczególnych narkotyków na organizm

Narkotyki są stosowane w medycynie jako środki łagodzące ból i uspokajające. Niektóre z nich mają także swój wkład w leczenie chorób, np. jaskry. Jednak wykorzystywanie ich tylko po to, aby się odurzyć czy poczuć euforię, może skończyć się problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczne są uzależnienia od narkotyków i ich długotrwałe przyjmowanie. Jednorazowe „eksperymenty” także nie pozostają obojętne dla organizmu. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i postrzeganie, różni się także ich działanie na organizm.

 • Skutki zażywania marihuany i haszyszu. Narkotyki pozyskiwane z konopi indyjskich zawierają substancję psychoaktywną o nazwie tetrahydrokannabinol (THC). Nie wywołuje ona uzależnienia fizycznego, dlatego marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich. Po zażyciu mogą pojawić się: stan zrelaksowania, wzrost apetytu, wzrost wrażliwości na zapachy, smaki i dźwięki, dezorientacja, stan euforii lub zagubienia. Fizyczne skutki zażywania marihuany, to: nadmierna senność, wzmożona potliwość, przekrwienie gałek ocznych, bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzona koordynacja ruchowa, przyspieszone tętno, podniesione ciśnienie, problemy z potencją.
 • Skutki zażywania halucynogenów. Grzyby halucynogenne nie wywołują uzależnienia fizycznego. Mogą natomiast wywołać uzależnienie i problemy psychiczne. Na choroby psychiczne wywołane zażywaniem substancji psychoaktywnych szczególnie narażone są osoby o słabej psychice, niedojrzałe emocjonalnie, ale problemy takie, jak depresja, paranoja, psychoza mogą pojawić się u każdego. Długotrwałe uzależnienie od grzybów halucynogennych zatruwa organizm i może doprowadzić do zniszczenia nerek i wątroby.
 • Skutki zażywania narkotyków stymulujących (amfetamina, metamfetamina, ecstasy). Amfetamina to pochodna alfa-metylofenyloetyloaminy. Ta substancja pobudza psychicznie, fizycznie i emocjonalnie, gdyż stymuluje receptory dopaminowe ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje kilkugodzinną euforię i silnie uzależnia, także fizycznie. Długotrwałe uzależnienie od narkotyków takich, jak amfetamina wyniszczają organizm i psychikę człowieka – prowadzą do udarów mózgu, zawałów serca, napadowych skoków ciśnienia, zaburzeń rytmu serca. Zespół abstynencyjny występuje 12 godzin od ostatniej dawki narkotyku i wywołuje urojenia, stany lękowe, senność, przygnębienie, a nawet myśli samobójcze.
 • Skutki uzależnienia od opioidów (heroina, kodeina, morfina). Przekraczają one barierę krew-mózg i mogą działać bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Objawy uzależnienia od narkotyków tego typu to zaburzenia łaknienia, euforia, niewrażliwość na ból, obniżenie libido, bladość. Zażywanie opioidów może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, perforacji żołądka, perforacji jelit, obrzęku płuc – wszystkie te stany mogą doprowadzić do śmierci. To narkotyki twarde, uzależniające zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Po odstawieniu wywołują zespół abstynencyjny, objawiający się wzmożoną potliwością, drżeniem mięśni, agresją, stanami lękowymi, omamami, zaburzeniami świadomości, bezsennością, mdłościami, biegunką, bólem głowy, brzucha, mięśni, stawów i kości.

3. Narkotyki a choroby

Narkotyki takie, jak marihuana czy opioidy mogą mieć zastosowanie lecznicze:

 • obniżanie ciśnienia śródgałkowego,
 • działanie przeciwwymiotne,
 • działanie przeciwdrgawkowe,
 • zmniejszanie bólu.

Dużo częściej jednak narkotyki wywołują lub prowadzą do wielu chorób psychicznych. Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim:

Same narkotyki mogą także wywołać schorzenia takie, jak:

 • napady padaczkowe,
 • udar mózgu,
 • zawał serca,
 • uszkodzenia nerek,
 • uszkodzenia wątroby.

Uzależnienia od narkotyków wywołują chęć sięgania po coraz większe dawki. Może to doprowadzić do przedawkowania i silnego zatrucia, a nawet do śmierci.

4. Powikłania narkomanii

Narkotyki mogą wpływać niekorzystnie na prawie każdy narząd w organizmie. Bardzo groźne są przede wszystkim zaburzenia pracy serca oraz depresja układu oddechowego, która może nastąpić, np. po długotrwałym stosowaniu heroiny. Po heroinie może także dojść do zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego oraz zatrzymania moczu. Po wielu narkotykach występują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, zaburzenia odporności. Częste są też zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, czasem spadek libido. Mogą też wystąpić takie dolegliwości, jak przewlekły kaszel czy katar oraz krwawienia z nosa. Zdarzają się też drgania mięśniowe, nagłe wzrosty ciśnienia czy bóle głowy, nudności, wymioty. Przy niektórych narkotykach przyjmowanych drogą dożylną może dojść do powstawania zatorów, a w konsekwencji – mikroudarów w mózgu.

Narkotyki mogą też wyrządzić dużą szkodę w psychice człowieka. Zmiany nastroju pod ich wpływem są bardzo różne – od depresji do nadmiernej euforii. Ponadto, może wystąpić nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – bezsenność. Człowiek czuje niepokój, traci kontrolę nad tym, co się dzieje. Pojawiają się napadowe agresywne zachowania. Mogą się też pojawić halucynacje i omamy, rzeczywistość płynnie się miesza z tym, co człowiek ma tylko w swojej głowie i często trudno te dwa światy od siebie odróżnić. Długotrwałe zażywanie narkotyków może powodować wystąpienie przewlekłych psychoz lub nerwic, które mogą ciągnąć się latami, mimo odstawienia narkotyków. Narkotyki mogą też być czynnikiem spustowym dla schizofrenii.

4.1. Wpływ narkotyków przyjmowanych drogą dożylną

Jeżeli chodzi o narkotyki przyjmowane drogą dożylną, dodatkowym zagrożeniem są zakażenia. Przy niezachowaniu zasad sterylności może dojść do zakażenia miejsca wkłucia, a bakterie drogą krwi mogą spowodować zakażenie całego organizmu, czyli sepsę. Ponadto, osoby nadużywające narkotyki stosują wspólne igły i strzykawki, przez co nierzadkie są zarażenia wirusem HIV. To jedno z najpoważniejszych następstw narkomanii. Nawet jeżeli człowiek poradzi sobie z problemem narkomanii, to zakażenie HIV i tak jest wyrokiem śmierci, który dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można jedynie odsunąć w czasie. Używanie narkotyków wprowadzanych do organizmu za pomocą iniekcji może prowadzić nie tylko do AIDS, ale też do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, zapalenia wsierdzia, mózgu i opon mózgowych.

Nawet jeśli branie narkotyków ma jakieś pseudo-pozytywne efekty, to jest ich na pewno mniej niż skutków ubocznych. Nie warto zaczynać przygody z narkotykami, bo naprawdę trudno ją zakończyć, szczególnie bez szwanku dla swojego zdrowia i psychiki.

Bibliografia

 • Jurczyński Z., Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3898-9.
 • Piotrowski J., Podstawy toksykologii, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2008, ISBN 978-83-204-3401-9.
 • Robson P., Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-32-4.
 • Wanat W., Narkotyki i narkomania, Iskry, Warszawa 2006, ISBN 83-244-0009-5.
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
18

Komentarze (4)

Wyloguj
~assssssssss
~assssssssss

witam. Wiem że pewnie nie będziecie mogli mi pomóc ale mam problemy rodzinne, przez to że mój mąż od wielu lat pali nałogowo marihuanę robi to nawet kilka razy dziennie. Mimo iż nie widzę w nim agresywnego zachowania ani innych zmian w psychice to boje się zostawiać z nim naszego 2 letniego synka. Wiem że jeśli osoba uzależniona nie chce rozwiązać swojego problemu albo udaje że go nie ma nie wiele da się zrobić, ale mimo tego uzależnienia bardzo kocham swojego męża i nie wiem jak mogę mu pomóc. Krzyki prośby i płacz na nie wiele się zdają. Chciałam z nim udać się do specjalisty ale on twierdzi ze do nie potrzebuję. Nie wiem co mam robić. Chciałabym aby był szczęśliwy i zdrowy ale wiem ze puki pali skręty to będzie nie możliwe. Proszę może wy wiecie co mam robić

Odpowiedz
~ddn18
~ddn18

Witam. moj maz byl uzalezniony od amfetaminy... nie chcial sie leczyc..jego uzaleznienie bylo tak ogromne ze cierpiala na tym nasza rodzina. Sam z tym skonczyl...odebral sobie zycie wieszajac sie. Zostawiajac mnie i nasze dzieci 4letnia core i 10mies synka.

Odpowiedz
~GandziaMafia
~GandziaMafia

@~assssssssss: mariuhuana nie szkodzi ! Jest to jedyny narkotyk ,może ona jedynie spowodować uzależnienie psychiczne :)

Mimo iż nie widzę w nim agresywnego zachowania ani innych zmian w psychice to boje się zostawiać z nim naszego 2 letniego synka

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne po odstawieniu dopalaczy?

Witam. Mam prawie 19 lat. Przez ok. rok zażywałem dopalacze w postaci proszku oraz do palenia....

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Skutki zażywania narkotyków

Skutki zażywania narkotyków Problemy z narkotykami a depresja

Sprowadzone do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, przez harwardzkiego psychologa Timothego Lear’ego, narkotyki zadomowiły się na dobre w społeczeństwach XX i XXI wieku. W obecnej chwili są dużym problemem społecznym i zdrowotnym wielu państw i...

Skutki zażywania narkotyków Depresja po narkotykach

Substancje psychoaktywne wyraźnie i bezpośrednio oddziałują na układ nerwowy człowieka, prowadząc do zmian w sferze emocjonalnej, poznawczej i behawioralnej. Działanie narkotyków zależy m.in. od rodzaju przyjętego środka, dawki, cech indywidualnych...

Skutki zażywania narkotyków Zachowanie po narkotykach

Zachowanie po narkotykach może ulec radykalnej zmianie, ale czasami bardzo trudno zauważyć, że człowiek jest pod wpływem „czegoś”. Substancje psychoaktywne niewątpliwie oddziałują na umysł i psychikę jednostki, ale zmiany zachowania, ich...

Uzależnienie od środków odurzających Klasyfikacja narkotyków

Jaki jest podział narkotyków? Czym różnią się narkotyki miękkie od twardych, naturalne od syntetycznych, podawane wziewnie od tych podawanych dożylnie? Co to są halucynogeny, stymulanty, psychodeliki i depresanty?

Uzależnienie od środków odurzających Objawy uzależnienia od narkotyków

Jakie są symptomy, że ktoś może zażywać substancje odurzające? Czy istnieje uniwersalny katalog objawów uzależnienia od narkotyków? Czy testy na obecność narkotyków w moczu są skuteczne?

Uzależnienie od środków odurzających Leczenie uzależnienia od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków obejmuje farmakoterapię i psychoterapię. Najbardziej popularne metody psychoterapii w walce z nałogiem narkotykowym, to: terapia substytucyjna, ukierunkowana na abstynencję i behawioralno-poznawcza.

Uzależnienie od środków odurzających Badania na obecność narkotyków

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy twoje dziecko zażywa narkotyki, możesz zastosować ogólnodostępne...

Objawy uzależnienia od narkotyków Fazy uzależnienia od narkotyków

Narkomania to problem medyczny, społeczny i kulturowy, postrzegany dziś jako jednostka chorobowa...

Leczenie uzależnienia od narkotyków Pomoc osobom uzależnionym od narkotyków

Gdzie szukać pomocy dla osób uzależnionych od narkotyków? Między innymi w placówkach MONAR-u, KARAN-u, PTZN, poradniach ambulatoryjnych i punktach konsultacyjnych.

Anoreksja Skutki anoreksji

Wśród kobiet osteoporoza dotyczy głównie tych po menopauzie, gdy wraz z zakończeniem...

Uzależnienie od alkoholu Skutki alkoholizmu

Jakie konsekwencje dla zdrowia, psychiki i funkcjonowania rodziny niesie nadmierne spożywanie alkoholu? Do jakich powikłań może doprowadzić choroba alkoholowa?

Skutki otyłości
Otyłość Skutki otyłości

Otyłość jest obecnie problemem na skalę światową. Otyli są zarówno młodzi, jak i starsi,...

Skutki anemii
Anemia (niedokrwistość) Skutki anemii

Anemia, czyli niedokrwistość, to poważne zaburzenie układu krwiotwórczego. Niedokrwistość...

Bezsenność Skutki bezsenności

Skutki bezsenności występują z różną intensywnością i dotyczyć mogą wielu dziedzin codziennego...

Skutki stresu
Stres Skutki stresu

Jak długotrwały stres i napięcie psychiczne oddziałują na organizm oraz psychikę człowieka? Czy stres może doprowadzić do rozwoju depresji? Jak radzić sobie z chronicznym napięciem i ciągłym stresem?

Skutki nadwagi
Waga a zdrowie Skutki nadwagi

Skutki nadwagi są poważne. Zbędne kilogramy nie są wyłącznie problemem estetycznym, ale i zdrowotnym....

Skutki aborcji
Aborcja Skutki aborcji

Aborcja może mieć negatywne skutki psychologiczne i psychiatryczne dla kobiety, która...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij