Trwa ładowanie...

Zobacz, jak rozpoznać socjopatę

Socjopata to osoba, która ma antyspołeczne zaburzenia osobowości. Brakuje mu empatii, wykorzystuje ludzi i jest obojętny na potrzeby innych osób. Koncentruje się tylko na swoich potrzebach oraz robi wszystko żeby było mu wygodnie. Nawet jeśli uważasz, że nigdy nie związałbyś się z taką osobą - powinieneś być czujny.

Zobacz film: "Dlaczego zdradzamy?"

1. Nie odróżnia dobra od zła

Socjopaci przeważnie nie wiedzą, że cierpią na zaburzenia osobowości. A nawet jeśli są tego świadomi, to potrafią ukrywać swoje toksyczne zachowania. Oto wskazówki, dzięki którym sprawdzisz, czy bliska ci osoba jest socjopatą.

Kluczowym problemem socjopaty jest to, że nie odróżnia dobra od zła. To dlatego często krzywdzi innych ludzi, nie rozumiejąc nawet, że zrobił coś złego. Jest szorstki, impulsywny, potrafi być brutalny.

Socjopata nie żyje zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami moralnymi. Ma predyspozycje do zachowań przestępczych i często naraża się na problemy z prawem.

Cechy, po których poznasz socjopatę
Cechy, po których poznasz socjopatę [5 zdjęć]

Na pierwszy rzut oka, taka osoba niczym nie różni się pozostałych. Zazwyczaj jest inteligentna, wygadana,...

zobacz galerię

2. Lubi być samotnikiem

Socjopata ma problem z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji z innymi ludźmi. Unika kontaktu z druga osobą. Wybiera najlepsze dla siebie towarzystwo, czyli siebie samego.

Jeśli bliska ci osoba nie ma przyjaciół albo powołuje się na osoby, których ty nie znasz - powinieneś być ostrożny. Zastanów się, dlaczego inni ludzie nie chcieli z nim nawiązywać bliższych kontaktów.

3. Kłamie

Do kolejnych typowych cech socjopaty zaliczymy kłamstwo i oszukiwanie innych ludzi. Socjopata może wydawać się szczery, jednak w rzeczywistości jest kłamliwy i podstępny. Potrafi zdobyć zaufanie, a potem oszukiwać - bez wyrzutów sumienia.

Bez zająknięcia okłamuje swoich najbliższych i współpracowników. Zawsze sieje zamęt i lubi intrygi. Robi to wszystko, by wywalczyć dla siebie jak najwięcej korzyści. W pracy donosi na innych pracowników i manipule wynikami. W domu oszukuje swojego partnera, zdradza i często prowadzi podwójnie życie.

6 kłamstw, które sobie powtarzamy
6 kłamstw, które sobie powtarzamy [10 zdjęć]

To proste być wyjątkowo wymagającym w stosunku do siebie. Jeżeli jednak będziemy zbyt krytyczni, to bardzo...

zobacz galerię

4. Nie może utrzymać stałej pracy

Socjopata regularnie toczy bój ze swoim pracodawcą. Ma kłopoty z utrzymaniem stałej posady, a jego historia bezrobocia jest długa. Ciągle boryka się problemami finansowymi i długami.

5. Nie radzi sobie z agresją

Osoba o tendencji socjopatycznej jest drażliwa i wrogo nastawiona. Łatwo się irytuje i niewiele trzeba, by wyprowadzić ją z równowagi. Często wpada w złość i jest agresywna. Używa przemocy fizycznej wobec najbliższych osób. Inną formą agresji, którą stosuje jest przemoc psychiczna.

Socjopata zawsze będzie naruszać obowiązujące standardy. Bez powodu może np. bić się z obcymi osobami na ulicy. Nie potrafi utrzymywać dobrych relacji w związkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wiemy po kim odziedziczyłeś pecha w miłości. Zaskakujące ustalenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.