Trwa ładowanie...

Te objawy świadczą o tym, że potrzebujesz okularów

Odkładasz wizytę u okulisty na później? Większość z nas nie przepada za wizytami w gabinetach lekarskich, dlatego nie spieszymy się na kontrolę wzroku.

Istnieją jednak sygnały, które pozornie są błahe, ale mogą świadczyć o problemach z oczami. Sprawdź, co może być znakiem, że potrzebujesz okularów.

spis treści

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Tajemnicze bóle głowy

Każdy z nas od czasu do czasu skarży się na ból głowy. Może on być wynikiem wielu czynników. Kiedy powinien nas zaniepokoić?

Jeśli zauważyłeś, że pojawia się po długiej pracy przed komputerem, czytaniu, oglądaniu telewizji lub jeździe samochodem, czas na wizytę u okulisty. Ból głowy może być skutkiem choroby oczu, dlatego dobrze skonsultować go ze specjalistą.

2. Nieostre widzenie

Każde pogorszenie lub zniekształcenie widzenia to sygnał, że twój wzrok wymaga kontroli. Powinieneś regularnie sprawdzać, czy gorzej widzisz. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Wystarczy, że co jakiś czas zerkniesz na okładki ustawionych na półce książek albo włączysz kanał informacyjny w telewizji.

Jeśli wcześniej widziałeś tytuły książek i informacje na ekranie telewizora, a teraz masz problemy z ich odczytaniem, to niestety znak, że wzrok się pogorszył. Sprawdzaj każde oko osobno, ponieważ zmiany mogą dotyczyć tylko jednego z nich.

3. Falowanie prostych linii

Kolejnym symptomem świadczącym o tym, że powinieneś wybrać się do okulisty, jest widzenie prostych linii jako falujących.

Jeśli patrząc np. na ramę okna, widzisz, że ma zakrzywione rogi albo jest nierówna, to niestety zły znak. Takie zmiany często są związane ze starzeniem się organizmu i powinny być skonsultowane z lekarzem.

4. Zmęczenie oczu i problemy z ostrością

Często masz zmęczone oczy, zwłaszcza po siedzeniu przed komputerem, czytaniu czy długim prowadzeniu auta?

Jeśli dolegliwościom tym towarzyszą też problemy z ostrością widzenia, najprawdopodobniej będziesz potrzebować okularów.

Doraźną ulgę przyniosą krople do oczu, jednak najlepiej udać się na wizytę do specjalisty, który wykona profesjonalne badanie wzroku.

5. Ból i zaczerwienienie oczu

Zdrowe oczy nie bolą i nie są zaczerwienione, więc jeśli często masz takie problemy, prawdopodobnie twój wzrok wymaga korekty. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Problemy z widzeniem nie oznaczają, że jesteś krótko- lub dalekowidzem, ale mogą być przyczyną dużo gorszych schorzeń. Podczas profilaktycznej kontroli okulistycznej można wykryć wiele chorób, takich jak zaćma, jaskra oraz tych wynikających ze starzenia się organizmu.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Te objawy świadczą o tym, że potrzebujesz okularów
Te objawy świadczą o tym, że potrzebujesz okularów (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza