Trwa ładowanie...

Abilify - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Abilify jest lekiem stosowanym w leczeniu schizofrenii oraz zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. Substancja czynną leku Abilify jest arypiprazol. Jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę.

spis treści

1. Wskazania do stosowania leku Abilify

Wskazania do stosowania leku Abilify to opanowanie niepokoju i zaburzeń zachowania u osób chorujących na schizofrenię lub epizodami maniakalnymi w przebiegu zaburzeń afektywnego dwubiegunowego.

Zobacz film: "8 milionów Polaków ma zaburzenia psychiczne"

2. Kiedy nie stosować leku

Przeciwwskazania do stosowania leku Abilify to uczulenie na składniki preparatu oraz drgawki, padaczka, cukrzyca, choroby naczyń serca, choroby mózgu, predyspozycje do spadku ciśnienia tętniczego.

Przeciwwskazaniem jest również stosowanie innych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, leki nadciśnieniowe oraz leki przeciwgrzybicze.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

W przypadku wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego lub wysokiej gorączki o nieznanej przyczynie należy przerwać leczenie lekiem Abilify.

Leku Abilify nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu do czasu uzyskania pewności, że arypiprazol nie działa niekorzystnie na chorego.

3. Jak dawkować preparat?

Preparat Abilify ma postać roztworu do wstrzykiwań oraz w formie tabletek. Stosuje się go domięśniowo. Jeżeli to możliwe pacjent powinien jak najszybciej przejść na arypiprazol w formie doustnej.

Początkowa dawka leku Abilify to 9,75 mg (1,3 ml) w pojedynczym wstrzyknięciu. Zakres stosowanych dawke leku Abilify to 5,25-15 mg. Kolejna dawka leku Abilify może być podana po 2 godzinach. Maksymalna dawka leku Abilify to 30 mg w 3 wstrzyknięciach w ciągu doby.

Zobacz także:

Cena leku Abilify to ok. 130 zł za 28 tabletek. Lek Abilify znajduje się na liście leków refundowanych. Jego cena po refundacji to ok. 4 zł za 28 tabletek.

4. Skutki uboczne leku

Możliwe skutki uboczne leku Abilify to: bezsenność, nieostre widzenie, niestrawność, wymioty, zaparcia, osłabienie, zmęczenie, złośliwy zespół neuroleptyczny, napady drgawek, objawy pozapiramidowe (parkinsonizm, ruchy mimowolne).

Działania niepożądane leku Abilify to także nieprawidłowości dotyczące krążenia mózgowego i zwiększona śmiertelność u pacjentów w podeszłym wieku z demencją oraz cukrzyca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza