Trwa ładowanie...

Akcesoria do karmienia

Butelka do karmienia dziecka i inne akcesoria do karmienia to podstawa w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Nawet jeśli kobieta planuje karmienie piersią, na wszelki wypadek warto, by butelka ze smoczkiem po prostu była pod ręką. Czasami okazuje się bowiem, że z jakiegoś powodu matka nie może żywić dziecka mlekiem z piersi. W takiej sytuacji niezbędne akcesoria do karmienia to nie tylko smoczek dla ni emowlaka, ale i podgrzewacz do butelki oraz sterylizator do butelek. Dobrym pomysłem jest kupienie od razu kilku sztuk butelek, ponieważ niemowlęta jedzą nawet 7-8 razy dziennie.

spis treści

1. Podstawowe akcesoria do karmienia

Butelka do karmienia, smoczek dla niemowlaka oraz szczotka do mycia to absolutne minimum. Butelka powinna być wygodna w użyciu. Dostępne są butelki szersze u wlotu lub proste. Do tych pierwszych stosunkowo łatwiej wsypać mleko modyfikowane. Wielu rodziców chwali sobie tak zwane butelki samosterylizujące. Nie trzeba do nich kupować sterylizatora, wystarczy mikrofalówka. Nowością na rynku są butelki z czujnikiem ciepła. Przed zakupem warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowane technologicznie butelki to zakup na kilka tygodni. Po tym okresie każdą z nich należy wymienić, zwłaszcza jeśli plastik jest porysowany. Oprócz butelek trzeba zaopatrzyć się w smoczki do butelek.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Smoczek dla niemow laka powinien być dobrany do jego wieku. Dla najmłodszych zaleca się smoczki o symbolach 0 lub 1, o tak zwanym wolnym przepływie. Powinny być możliwie zbliżone do kształtu brodawek. Warto mieć 2-3 smoczki do butelek i używać ich na zmianę. Obecnie w sklepach można znaleźć smoczki wykonane z kauczuku (są miękkie i brązowe) oraz z silikonu (są twardsze i przezroczyste). Obydwa rodzaje mają swoich zwolenników, ale logopedzi polecają smoczki silikonowe. Są wskazane w przypadku dzieci karmionych zarówno piersią, jak i butelką.

Smoczki silikonowe ssie się trudniej niż kauczukowe, dlatego wymagają od dziecka więcej wysiłku. Ciekawostką są tak zwane smoczki dynamiczne. Podczas ssania dziecko wciąga smoczek głębiej do buzi, a w chwili połykania mleka, smoczek cofa się. Oprócz butelki i smoczka niezbędnym zakupem jest szczotka do mycia. Pomaga ona usunąć resztki mleka z butelki, dlatego warto wybrać produkt tej samej firmy, co butelka. Wówczas łatwiej będzie oczyścić nawet trudno dostępne jej części.

2. Opcjonalne akcesoria dla maluchów

Bez niektórych przedmiotów można się obyć, ale ich zakup potrafi znacznie ułatwić życie. Niżej wymienione akcesoria potrafią znacznie ułatwić życie, dlatego znajdują się na liście zakupów wielu rodziców. Najpopularniejsze gadżety, to:

  • podgrzewacz – przydaje się szczególnie w nocy. To proste urządzenie pozwala zaoszczędzić czas, dlatego korzysta z niego wiele osób. W sklepach można znaleźć modele podgrzewaczy, które służą do podgrzania nie tylko mleka, ale i słoiczków z obiadem dla starszych dzieci;
  • sterylizator – jest to stosunkowo kosztowny zakup, ale pomaga zaoszczędzić czas spędzony na wyparzaniu i sterylizowaniu smoczków i butelek. Przez pierwsze pół roku życia dziecka wyparzanie to konieczność, ale nie każdy ma czas i chęć wygotowywać akcesoria do karmienia we wrzącej wodzie. W takiej sytuacji sterylizator to dobry pomysł. Dostępne są urządzenia, które łączą kilka funkcji, na przykład sterylizacji i podgrzewania lub gotowania na parze i sterylizacji;
  • kubek niekapek – przydatny przedmiot dla starszych dzieci. Kubek niekapek składa się z plastikowego kubka z pokrywką, w której znajduje się niewielki otwór, przez który dziecko może samodzielnie pić. Ryzyko oblania się jest minimalne, a dziecko ma dużą satysfakcję z picia bez pomocy rodzica;
  • termos na butelkę – przydaje się w podróży i na spacerach. Wystarczy wstawić do niego butelkę z ciepłą wodą i dosypać mleko, gdy dziecko poczuje głód;
  • pojemnik na mleko w proszku – podczas przebywania poza domem noszenie ze sobą całego opakowania mleka jest niewygodne. Pojemnik na mleko pozwala wziąć ze sobą mniejsze ilości mleka i bez problemu przygotować mieszankę dla malucha. Niektóre pojemniki mają kilka przegródek na kilka posiłków.

Butelka do karmienia, smoczek i szczotka do mycia to podstawowe akcesoria do karmienia. Wielu rodziców zaopatruje się także w inne gadżety, takie jak podgrzewacz i kubek niekapek, które ułatwiają życie i są przydatne w domu, w którym rośnie mały człowiek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza